Isaak Herzog nowym liderem Partii Roboty

Author:
27 lipca, 2020
Category: rózne

Izraelska Partia Pracy – główna partia opozycji – ma nowego lidera – Isaaka Herzoga. Wywodzący się z rodziny o intensywnych tradycjach politycznych 53-letni działacz staje na prowadzeniu partii, która przez czasy odgrywała kluczową rolę w izraelskiej scenie politycznej.

Zdobywając 58 procent głosów przy wyborach wewnątrzpartyjnych Herzog stał się przywódcą największej opozycyjnej partii po izraelskim parlamencie – Knesecie.

_ – Wychowałem się w tej partii i byłem jej członkiem poprzez całe życie. Jestem zaszczycony i świadom odpowiedzialności, stojąc w obszarze, w którym wcześniej stało wielu wspaniałych przywódców _ – mówił Herzog przy przemówieniu wedlug ogłoszeniu jego zwycięstwa po piątek.

Ojciec polityka, Chaim Herzog był prezydentem Ziemi swietej w czasach 1983-1993, wuj – Abba Eban – szefem MSZ w latach 1966-1974, inny wuj – Jakow był dyrektorem kancelarii premierów Lewiego Eszkola jak i równiez Goldy Meir. Sam Isaak Herzog zajmował już kilka ministerialnych stanowisk, m. in. w resorcie budownictwa mieszkaniowego, turystyki, kurateli społecznej. Sposród wykształcenia wydaje sie byc prawnikiem, dzierzy żonę jak i równiez trójkę pociechy.

Jako szef Partii Pracy zastąpi byłą dziennikarkę Szeli Jachimowicz, która w reakcji na protesty społeczne z 2011 r. skupiła działalność partii wyłącznie na kwestiach społeczno-gospodarczych. Krytycy mieli do niej za złe, że Seria Pracy ponizej jej szefostwem stała się partią jednej sprawy. Zwolennicy uznali to za taktyczny ruch, który zapewnił partii wsparcie młodych protestujących.

Herzog, jak spodziewają się komentatorzy, skieruje zaciekawienie Partii Pracy na standardowe tory a mianowicie dyplomacji i negocjacji sposród Palestyńczykami. Po przeszłości seria ta była zawsze w wyzszym stopniu zainteresowana procesem pokojowym niż izraelska prawica. _ Wyjawszy pokoju nie możemy rozwiązać problemów owego społeczeństwa _ – podkreślał Herzog 3 tygodnie wstecz, zaczynając swą kampanię zanim wyborami przewodniczącego partii.

Jachimowicz początkowo odrzucała możliwość wejścia do ultraprawicowej koalicji przedstawienie premierowe Benjamina Netanjahu, stworzonej na wyborach parlamentarnych w Izraelu w kwietnio br. Aczkolwiek wobec wznowienia w tym roku rozmów pokojowych z Palestyńczykami była skłonna rozważyć wsparcie dla rządu przy imię potencjalnego porozumienia. Herzog może się okazać bardziej elastyczny jak i równiez szybciej wejść w sojusz z rządem, jeśli trwające właśnie pertraktacje przyniosłyby wyniki – uważają komentatorzy.

Zbyt rządów Partii Pracy przy 1967 roku kalendarzowego ruszył wzór izraelskiego osadnictwa na Zachodnim Brzegu, zas w niecałe trzy dziesieciolecia później premier Icchak Rabin z identycznej partii doprowadził do podpisania porozumienia pokojowego z Palestyńczykami w Oslo. Po zabójstwie Rabina, który zginął zastrzelony przez żydowskiego ultranacjonalistę po połowie lat 90., rola Partii Pracy zaczęła się stale kurczyć, zas izraelską politykę zdominowały partie prawicowe.

Czytaj więcej po

  • Izrael ostro w sprawie irańskiego atomu
  • John Kerry zmniejsza Izrael. „Nie ma ryzyka”
  • Netanjahu porozmawia o programie atomowym
  • Premier Izraela nie wierzy po intencje Iranu

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy