Kaczyński: wraz z UE należy się w porzadku. 170 mld zł gwoli polskiego rolnictwa

Kaczyński: wraz z UE należy się w porzadku. 170 mld zł gwoli polskiego rolnictwa
27 lipca, 2020
Category: inne

Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że z nieznanego budżetu UE polskiemu rolnictwu należy się ok. 170 mld zł, a nie zaakceptowac – jak twierdzi premier – stu mld zł. Zarzuca rządowi PO-PSL, że zapomniał o wsi. Prof. Piotr Gliński też ocenia, że nasze państwo nie wydaje sie byc dobrym szefem dla wioski.

Jakim sposobem podkreślił szef PiS, jego ugrupowanie „jako partia ogólnonarodowa zwraca się w obszernej mierze w odniesieniu do polskiej wsi”. „Polska wieś to nieomal 40 proc. naszego społeczeństwa, polska wieś to wielkie dziedzictwo zwiazanych z kultura, pracowitości, zas także duze możliwości” – zaznaczył Kaczyński. Jak powiedział, „dobrze prowadzone” polskie rolnictwo „mogłoby wyżywić dwukrotnie więcej ludzi niż mieszka w naszym kraju”.

„A mamy sytuację, w której już niejeden produkt sprowadzamy, choćby cukier” – zauważył podczas wtorkowej, kolejnej dyskusji PiS wraz z cyklu „Alternatywa”, tym razem dotyczącej rolnictwa. Debatę pt. „Nowoczesna polska wieś” zorganizowano przy remizie OSP w Goszczynie pod Grójcem na Mazowszu.

Kaczyński zwrócił uwagę, że w dalszym ciągu w Polsce „przeciętny dochód osoby prywatne rodzinnego dzieki wsi to niewiele więcej niż połowa dochodu przy mieście” jak i równiez – zdaniem prezesa PiS – „jest to ogromne wyzwanie społeczne”. „W dalszym ciągu nie zaakceptowac doprowadziliśmy dodatkowo, by poziom życia na wsi jak i równiez w mieście zrównał się, więc pozostaje to aktualne” – podkreślił.

Według prezesa PiS rząd Donalda Tuska zapomniał na temat wsi jak i równiez „zrezygnował sposród interesowania się tą wielką częścią społeczeństwa”. „Udział wydatków na wieś z PKB (… ) sięgał niemalze 3 proc. w 2008 roku, zas dzisiaj jest to poniżej dwa proc. ” – argumentował Kaczyński.

W jego mniemaniu rząd rezygnuje też sposród zabiegów „o środki europejskie na nową perspektywę budżetową”. „To wydaje sie byc rezygnacja, którą można obliczyć na około 70 mld złotych, jeżeli poważnie traktować wypowiedź przedstawienie premierowe Tuska w Sejmie na temat 100 mld złotych na wieś” – powiedział Kaczyński.

„Należy mnie się, wyjawszy żadnej wyjatkowej łaski, o 70 mld złotych więcej” – powiedział Kaczyński. „3 mld ó z dopłat do rolnictwa jest w tej chwili, 2 mld euro wraz z drugiego filaru, do tego winien jeszcze dojść 1 mld euro rocznie, żeby wyrównać poziom dopłat do stopnia europejskiego i wynika to bezpośrednio z uprawnienia europejskiego” – wyliczał lider PiS. Jak podkreślił, Nasz kraj ma prawo do tego, zeby dopłaty gwoli polskiego rolnictwa wynosiły „256 euro a nie poniżej 200 euro” na hektar.

Kaczyński powiedział, że Komitet Europejska, w odniesieniu do pisma Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) przy Parlamencie W europie (do której należy PiS), „stwierdza, że nie ma zasadach do tego, by polskie rolnictwo było dyskryminowane i otrzymywało mniejsze dopłaty, a polski wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke tłumaczy, że są przesłanki byśmy otrzymywali mniej”. „Dostałem też odpowiedź od ministra Radosława Sikorskiego, w której twierdzi mezczyzna, że stawianie zbyt zdecydowanie sprawy dopłat dla rolnictwa osłabia umiarkowane stanowisko Polski ws. funduszy na okres 2014-2020” – powiedział prezes PiS.

„Nasza formacja uzyskuje na wsi najwyższe poparcie i to wielu się nie pociaga. Są różne metody zwalczania nas (… ) zas jedną z nich wydaje sie straszenie, że nasza władza oznacza wojnę z Rosją, która będzie przerzucała się na nasze możliwości eksportowe” – mówił prezes PiS. Jak przyznał, w weryfikacji Prawa i Sprawiedliwości „uprawianie polityki +na kolanach+ do niczego nie zaakceptowac prowadzi, wiedzie tylko i wyłącznie sluzace do upokorzeń i klęsk”. „Nie mamy zamiaru uprawiać polityki +na kolanach+ ani w wschód, oraz na zachód, ani wobec Moskwy, ani wobec Berlinka, Brukseli, oraz wobec Waszyngtonu. To nie wydaje sie byc dobry sposób uprawiania strategii. To wydaje sie sposób uprawiania polityki, który prowadzi do tego, że nasi koledzy – Anglicy z grupy EKR, pytają nas z jakiego powodu Polska frapuje tak zdumiewająco słabą pozycję negocjacyjną, dlaczego z góry rezygnujemy” a mianowicie powiedział prezes PiS.

Zwrócił też uwagę na „ogromną biurokratyzację działania wobec wsi”. „W ciągu ostatnich latek skierowano jedenastu tys. wniosków do prokuratora z powodu drobnych niedociągnięć tuz przy wypełnianiu papierów przez rolników” – mówił Kaczyński. Wyraził opinię, że „chodzi tu o swego rodzaju prześladowanie jak i równiez presję”.

„Jest też kwestia niedostatku dzieki wsi, często po prostu biedy. Ostatni indeks rolny pokazał, że dysponujemy w tej chwili 14 mln hektarów ziemi uprawnej (… ) i na tym areale, zmniejszonym ostatnio o 2 mln hektarów, posiadamy o 250 tys. więcej zatrudnionych” a mianowicie powiedział Kaczyński. Choć – jak zauważył – jest też w Polsce grupa gospodarstw wyspecjalizowanych jak i równiez dobrze funkcjonujących. „Polskie rolnictwo, nawet w ludzi bardzo klopotliwych okolicznościach, potrafi też produkować rzeczy, które mają bardzo dobrą markę” – dodał Kaczyński.

Również kandydat PiS na przedstawienie premierowe rządu fachowego, prof. Piotr Gliński jest zdania, że państwo lokalne nie jest dobrym gospodarzem gwoli polskiej wioski i powinno sie się temu przeciwstawić.

Jak podkreślił, doswiadczenia socjologiczne wskazują, że na terytorium polski istnieje trudnosc barier awansu edukacyjnego, kulturowego czy gospodarczego. „Polska wieś jest wciąż tym zasiegiem, który wydaje sie byc z owego punktu widzenia niesprawiedliwie traktowany. W ciągu dwudziestu kilku lat na obaleniu komunizmu nie dokonaliśmy przemiany dzieki miarę wlasnych potrzeb jak i równiez oczekiwań. Dysponujemy problemy sposród bardzo dużym zróżnicowaniem cywilizacyjnym w kraju, cos znacznie wiecej anizeli tylko pomiędzy terenami miejskimi i wiejskimi, lecz także w zakresie obszarów wiejskich” – powiedział.

Zaznaczył, że należy zrealizować zawarty w programie PiS Narodowy Program Edukacyjny. Dodał, że a mianowicie jego zdaniem – istnieje potrzeba wdrożenia Narodowego Programu Aktywizacji Obywatelskiej Krajowej Wsi. System, który opracował Gliński, zakłada m. in. rewitalizację uniwersytetów ludowych, stypendia dla młodzieży wiejskiej, aktywizację Kół Gospodyń Wiejskich i Ochotniczych Straży Pożarnych i wsparcie gwoli małych wiejskich szkół. (PAP)

ajg/ awy/ son/ jra/