Katowice: 3 Polki przy drugim etapie konkursu dyrygentów

Author:
27 lipca, 2020
Category: rózne

4 Polki znalazły się wśród 12 dyrygentów, zakwalifikowanych we wtorek do drugiego etapu trwającego przy Katowicach IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów wykladzinom. Grzegorza Fitelberga.

Po kolejnym kroku znaleźli się też dyrygenci z Kolumbii, Japonii, Rosji, USA, Austrii, Niemiec, Pepik i Cypru.

O Złotą Batutę i 25 tys. euro od momentu soboty walczy w Katowicach 40 młodych dyrygentów wraz z 20 krajów świata. We wtorek zakończyły się przesłuchania pierwszego wraz z trzech etapów tej prestiżowej imprezy. Późnym wieczorem jury ogłosiło swoją decyzję.

Sluzace do drugiego etapu zakwalifikowały się trzy Polki, spośród ośmiorga Polaków biorących udział w konkursie: Marzena Diakun, Sylwia Janiak jak i równiez Maja Metelska. Japonię po drugim etapie będą reprezentować dwie ludzie: Keitaro Harada i Masane Ota.

Poza tym w innym etapie znaleźli się: Juan Sebastian Acosta Angulo wraz z Kolumbii, Stanisław Koczanowski wraz z Rosji, Andrew Koehler z USA, Azis Sadiković sposród Austrii, Rustam Samedow sposród Niemiec, Ondrzej Tajovski wraz z Czech i Greczynka Zoi Tsakanou a mianowicie czwarta dziewczyna w konkursowym półfinale.

Konkursowe przesłuchania odbywają się w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Rywalizującym dyrygentom towarzyszy Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego. W zmaganiach uczestniczą dyrygenci poniżej trzydziestu pieciu. roku życia. Na turniej wpłynęły 164 zgłoszenia z 37 krajów. 50 uczestników wyłoniła komisja kwalifikacyjna. Calkowicie do Katowic przyjechało 40 dyrygentów.

Konkurs składa się z 3 etapów. Po pierwszych dwóch uczestnicy prezentują dwa wylosowane utwory, wyselekcjonowane spośród wskazanych wcześniej dzieł m. in. Wolfganga Amadeusza Mozarta, Stanisława Moniuszki, Ludwiga van Beethovena, Johanna Straussa, Piotra Czajkowskiego, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara, Siergieja Rachmaninowa.

W pierwotnym etapie na zaprezentowanie swoich umiejętności każdy z dyrygentów miał nie więcej niż pół godziny. W innym etapie w pracę sposród orkiestrą przeznaczono maksymalnie 45 minut, zas w trzecim – prekursorskim – 50 minut na trzy utwory.

Wybierając utwory w drugim i trzecim etapie konkursu dyrygenci będą musieli zdecydować się w jeden utwór Witolda Lutosławskiego, Mieczysława Karłowicza albo Karola Szymanowskiego. Organizatorom zależało, by te reprezentatywne dla krajowej muzyki minionego stulecia utwory zabrzmiały w międzynarodowym konkursie.

Do trzeciego etapu, który odbędzie się 23 listopada, jury dopuści sześciu dyrygentów. Tego dnia zostaną również ogłoszone wyniki konkursu. Koncert laureatów odbędzie się 25 listopada. Dzień później zostanie powtórzony w Filharmonii Narodowej na warszawskim rynku.

Zwycięzca tegorocznego konkursu uzyska Złotą Batutę i 25 tys. euro. Laureat pozostalego miejsca i Srebrnej Batuty dostanie dwadziescia tys. euro, a Brązowej – kolejny tys. ó. Jury, któremu przewodniczy wspanialy dyrygent, kierownik Filharmonii Narodowej w Warszawie Antoni Wit, może przyznać także wyróżnienia.

Oprócz prof. Wita w jury zasiedli pozostali mistrzowie batuty, m. in. Mirosław Jacek Błaszczyk, Juozas Domarkas z Litwy, Matrinez Izquierdo wraz z Hiszpanii, John Neschling z Brazylii, Takuo Yuasa wraz z Japonii, który na I Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów dywanom. Fitelberga, który odbył się w Katowicach w 1979 r. zdobył nagrodę specjalną.

Katowicki quiz odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jest trzecią w Polsce – obok konkursów pianistycznego dywanom. Fryderyka Chopina i skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego a mianowicie imprezą wpisaną do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzykalnych w Genewie, która koncentruje 129 w najwiekszym stopniu prestiżowych konkursów na świecie.

Katowicki quiz jest zaliczany do najważniejszych na świecie ze względu m. in. na największą liczbę kandydatów dopuszczanych sluzace do rywalizacji. Swoim laureatami są m. in. Michael Zilm (Niemcy, 1987), Victoria Żadko (Ukraina, 1995), Massimiliano Caldi (Włochy, 1999) i Eugene Tzigane (USA, 2007).

Inicjatorem konkursu był ostatni uczeń Grzegorza Fitelberga, wybitny polski dyrygent Karol Stryja (1915-1998), wieloletni szef Państwowej Filharmonii Śląskiej. Poprzedzony dwoma krajowymi, pierwszy międzynarodowy konkurs odbył się przy 1979 r., w setną rocznicę urodzin jego patrona. Odtąd konkurs odbywa się co pare lat.

Patron konkursu Grzegorz Fitelberg (1879-1953) był kompozytorem i jednym z najwybitniejszych polskich dyrygentów. Szeroki propagator muzyki polskiej XX wieku, szczególnie twórczości Karola Szymanowskiego. Twórca Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, działającej do dziś – aktualnie jako Panstwowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.

Organizatorami tegorocznego konkursu są Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego, Instytut Muzy i Tańca oraz Fundacja Muzyczna Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. (PAP)

mab/ ktp/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy