Kielce: Po wybuchu gazu konieczne lokale mieszkalne zastępcze dla 4 rodzin

Kielce: Po wybuchu gazu konieczne lokale mieszkalne zastępcze dla 4 rodzin
27 lipca, 2020
Category: inne

Co najmniej cztery rodziny z kieleckiego bloku, w którym po poniedziałek wybuchł gaz, muszą otrzymać lokalne zastępcze, ponieważ część gmachu, w którym znajdowały się ich domu, zostanie rozebrana – poinformował we wtorek dziennikarzy wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut.

Sygut podkreślił, że na otrzymaniu diagnozy od służby nadzoru budowlanego, zostaną podjęte decyzje na temat renowacji bloku.

Jak powiedział PAP powiatowy inspektor dozoru budowlanego po Kielcach Wiesław Krzyk, na razie do zamieszkania nie nadaje się 11 szynków – zostały zniszczone za posrednictwem wybuch i wywołany przedtem pożar i zalane w trakcie akcji gaśniczej. „Dopiero szczegółowa ekspertyza techniczna pokaże ostatecznie, ile mieszkań nie będzie nadawało się do zamieszkania” – dodał inspektor.

Az do wypadku doszło w poniedziałek po godz. 17, po mieszkaniu na czwartym piętrze bloku przy ul. Jagiellońskiej. Wybuch gazu spowodował pożar dwóch mieszkań, częściowo palił się także dach czteropiętrowego budynku. W przypadku zostały poszkodowane trzy osoby, najciężej trzydziestokilkuletni mężczyzna, którego siła eksplozji wyrzuciła najwidoczniej z baru, w którym doszło sluzace do wybuchu.

Jakim sposobem powiedział PAP wicedyrektor ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Czerwonej Górze k. Kielc Jerzy Szebla, postac mężczyzny wydaje sie ciężki. „Ma rozległe poparzenia ciała i obrażenia związane z upadkiem. Cały okres prowadzimy działania ratujące jego życie” a mianowicie dodał doktor.

Pożar spowodował zniszczenia przy innych pomieszczeniach klatki, po której doszło do wybuchu. Ośmioro mieszkańców znalazło schronienie u swoich rodzin. Dziewięcioro skorzystało sposród noclegu przygotowanego przez służby miejskie w hotelu Miejskiego Ośrodka Ruchu i Rekreacji. Jak zapowiadają władze Kielc, rodziny zostaną tam faktycznie długo, jak będzie to konieczne; w hotelu korzystają też wraz z darmowych posiłków.

Jak powiedział dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR) Marek Scelina, pracownicy kurateli społecznej robią rozeznanie, czegoz najpilniej potrzebują poszkodowani. „Gdy będą apartamentu mieszkalnego zastępcze, wyasygnujemy pieniądze na urządzanie się tych ludzi” – dodał. Ludziom pomagają także psychologowie.

MOPR przygotował także hale, w których będą przechowane przedmioty sposród mieszkań rodzin, które nie zaakceptowac będą mogły wrócić sluzace do bloku.

Kieleckie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej, które administruje blokiem, założyło wyjatkowe konto finansowe, na które można wpłacać pieniądze dla poszkodowanych po wybuchu gazu. Nr konta bankowego w agencji bankowej Pekao S. A.: 49124044161111001029592064. (PAP)

ban/ abr/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy