Klich: kontrola w GROM nie wykazała istotnych uchybień

Klich: kontrola w GROM nie wykazała istotnych uchybień
27 lipca, 2020
Category: inne

Kontrola po specjalnej jednostce GROM nie wykazała żadnych istotnych nieprawidłowości czy uchybień ani przypadków nepotyzmu – powiedział we wtorek na konferencji prasowej szef MON Bogdan Klich. Zapewnił, że ma pełne zaufanie sluzace do dowódcy naszej jednostki.

Kontrola została przeprowadzona wedlug doniesieniach żołnierzy tej placówki o nieprawidłowościach m. in. w polityce kadrowej.

Wraz z raportu przygotowanego przez departament kontroli MON wynika m. in., że zmiany kadrowe wprowadzone poprzednio dowódcę jednostki były zgodne z obowiązującymi przepisami oraz uzyskały aprobatę ze witryny jego przełożonych – dowódcy wojsk specjalnych i szefa Sztabu Generalnego WP.

Jakim sposobem powiedział Klich, wyznaczenie dzieki stanowiska przy GROM 116 żołnierzy, w niniejszym 16 wraz z rezerwy przy latach 2008-2010 (ten termin obejmowała kontrola) odbywało się zgodnie z procedurami, a kazdy przyjęci sluzace do służby spełniali parametry, które są warunkami zatrudnienia na danym podejsciu.

Minister poinformował także, że kontrola nie potwierdziła zarzutu jakoby niektórzy oficerowie rezerwy, którzy pozostali powołani az do zawodowej służby wojskowej w jednostce GROM, nie zrezygnowali z pełnienia funkcji w organach spółek prawa komercyjnego.

Zaznaczył oprócz tego, że rewizja nie potwierdziła nepotyzmu w jednostce. „Żadna z osób, które są w jakiejkolwiek relacji pokrewieństwa, nie została przez dowódcę zatrudniona w jednostce” – powiedział.

Szef MON podkreślił, że dyskusję wokół GROM uważa zbytnio zamkniętą. Zaapelował też do byłych dowódców GROM o ciszę wokół jednostki, zas do polityków – na temat wstrzemięźliwość w komentarzach.

„Ta jednostka wydaje sie byc naszym dobrem wojskowym. Wydaje sie takim pododdziałem, który skutecznie realizuje wlasne zadania po Afganistanie. Debata wokół niej jej nie zaakceptowac służy” – powiedział. Podkreślił, że nie będzie odnosił się az do żadnych informacji medialnych o innych nieprawidłowościach w jednostce, bo nie chce się w tę dyskusję wpisywać.

Kontrola wykonana w GROM miała związek z doniesieniami żołnierzy tej jednostki o nieprawidłowościach metrów. in. w polityce kadrowej. Kopie zawiadomienia przekazano az do wiadomości MON, Dowództwu Wojsk Specjalnych, BBN, NIK jak i równiez Sejmowi. Polecenie kontroli Klich wydał 19 lutego, w takim przypadku też zlecił szefowi Sztabu Generalnego „uporządkowanie sytuacji”.

Na koniec lutego treść doniesienia oficera GROM na dowódcę naszej jednostki płk. Dariusza Zawadkę opisała „Rzeczpospolita”. Dokument posiada zawierać zarzuty nieprawidłowości kadrowych, nepotyzmu oraz naruszania godności i poniżania.

W dniu publikacji płk Zawadka zorganizował konferencję prasową, na której zarzuty formułowane przez podwładnych określił jako „bezpodstawne”. Zapowiedział złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa za posrednictwem autora informacje i pozew w procesie cywilnym. (PAP)

mca/ abr/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy