Kolejarska „S” rezygnuje z zablokowania torów w Krakowie

27 lipca, 2020
Category: rózne

*Związkowcy z kolejarskiej „Solidarności”, w nastepstwie zawartego przy środę porozumienia z zarządem PKP Polskie Linie Kolejowe, zrezygnowali sposród blokady torów na filtrów Kraków Główny. Podtrzymali jednak decyzję na temat czwartkowej pikiecie protestacyjnej poprzednio budynkiem Dworca Głównego. *

„Jest za późno, by zawiadomić wszystkich, którzy mieli w nim uczestniczyć w proteście o jego odwołaniu. Protest odbędzie się, ale w odmiennej formie. Nie będziemy blokowali torów. Podczas pikiety przed budynkiem dworca w Krakowie poinformujemy na temat przebiegu negocjacji i treści porozumienia” a mianowicie powiedział PAP przewodniczący sekcji kolejarzy przy NSZZ „Solidarność” w Małopolsce, Henryk Sikora.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ „Solidarność” Stanisław Kokot, w porozumieniu związkowców wraz z zarządem PKP Polskie Linie Kolejowe zapisano, że zlikwidowanych zostanie dziewiec, a nie zaakceptowac jak planowano 10 Zakładów Linii Kolejowych i dzieje się to w ciągu dwóch latek, a nie zaakceptowac roku.

Blokadą ruchu pociągów na systemów Kraków Główny związkowcy wraz z kolejarskiej „Solidarności” chcieli zaprotestować przeciwko planom likwidacji Zakładu Linii Kolejowych w Nowym Sączu, jednak podczas środowych rozmów wraz z zarządem PKP Polskie Linie Kolejowe zawarto porozumienie. Inną formą protestu jest trwająca od wtorku wieczorem głodówka.

Stanisław Kokot z kolejowej „Solidarności” powiedział PAP, że podjęcie dzialaniu protestacyjnej było uzależnione od momentu wyniku rozmów między związkami a władzami spółki. Związkowcy podkreślają, że nie miał być skierowany przeciwko pasażerom i klientom kolei, ale byłby produktem determinacji kolejarzy, którzy wcześniej „pokojowo” wyrażali stanowisko co do planów likwidacji zakładu po Nowym Sączu.

Protestują też związkowcy z Siedlec. We wtorek o godz. 19 zaczęła się głodówka, po której rozpala udział szesnascie kolejarzy. Sluzace do głodówki przyłączyło się wciaz sześciu związkowców w Warszawie.

Przewodniczący Okręgowej Sekcji Kolejarzy obok Zarządzie Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” Henryk Sikora mówił w środą PAP, że związkowcy chcą bronić miejsc pracy swoich kolegów. Według jego, zwolnienia grożą ok. 80 osobom zatrudnionym w biurze Zakładu Miarki Kolejowych po Nowym Sączu.

„Nie dzierzy możliwości zatrudnienia osób sposród Nowego Sącza w Krakowie, choćby ze względu dzieki odległość. Personel nie są w stanie dojeżdżać dwie godziny z Nowego Sącza az do Krakowa i z powrotem” – powiedział Sikora.

Rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe Krzysztof Łańcucki powiedział w środę PAP, że władze spółki przedstawiły do naradzie propozycję, która zakłada likwidację 10 wraz z 27 zakładów Linii Kolejowych m. in. zakładu przy Nowym Sączu. Ale jakim sposobem zaznaczył rzecznik, negocjacje wciąż trwają jak i równiez nie ma wyborów, który z zakładów będzie likwidowany. „Klamka nie zapadła w żadnym przypadku” – mówił Łańcucki.

„Zarząd zadeklarował, że nie będzie zwolnień spowodowanych tą restrukturyzacją. Wszyscy pracownicy otrzymają propozycje odmiennej pracy obowiazujacej z kwalifikacjami. Ci sposród pracowników, którzy nabyli badz w najbliższym czasie uzyskają uprawnienia emerytalne będą zdolali odejść po pierwszym możliwym terminie w emeryturę” a mianowicie powiedział PAP Łańcucki. „Celem restrukturyzacji wydaje sie lepsze wykorzystanie ludzi, zas nie obnizka zatrudnienia” – podkreślił rzecznik.

Łańcucki dodał, że odmian nie odczują dyżurni obrotu, dróżnicy, torowi, obchodowi, ponadto, że mogą w przyszłości podlegać innemu zakładowi niż dotychczas. Konieczność restrukturyzacji spółka PKP Lokalne Linie Kolejowe tłumaczy potrzebą zorganizowania mocniejszej i liczniejszej struktury, która będzie zajmować się realizacją inwestycji a takze obniżenia kosztów zarządzania. (PAP)

wos/ her/ saw/