Komisja Europejska dostała plan naprawczy polskiej e-administracji

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Resort cyfryzacji złożył do Komisji Europejskiej plan naprawczy, który ma pomóc w odmrożeniu unijnych pieniędzy na rozwój e-administracji.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Artur Koziołek poinformował po komunikacie, że plan naprawczy – _ Remedial Action Plan _ (RAP) a mianowicie to efekt ustaleń poczynionych podczas majowego spotkania ministra cyfryzacji Michała Boniego sposród unijnym komisarzem ds. strategii regionalnej Komisji Europejskiej Johannesem Hahnem.

Zobrazowane Komisji Europejskiej działania naprawcze dotyczą systemu zarządzania jak i równiez kontroli morzem projektami a takze obejmują wszelkie projekty urzeczywistniane w ramach siódmej osi Systemu Operacyjnego Prekursorska Gospodarka, pozwalając na skuteczniejsze zarządzanie dalszą realizacją lokaty informatycznych.

_ Kompleksowy plan naprawczy mógł powstać przy dwa tygodnie dzięki opublikowanemu przez nas po kwietniu raportowi Państwo dwóch. 0 Oryginalny start e-administracji. Zawarliśmy tutaj rekomendacje dotyczące działań naprawczych, które szczegółowo opisujemy w RAP. Najważniejsza jest systemowa poprawa zarządzania projektami, nasilenie narzędzi monitoringu i kontroli oraz etapowa ocena adaptacji projektów _ – powiedział cytowany w komunikacie minister Boni.

Dodał, że pozostalym krokiem wydaje sie byc ocena rozwiązań i projektów, w ramach wspólnego zespołu sposród KE, faktycznie by az do 20 czerwca wypracować ostateczne przesłanki podjęcia dobrej dla osób decyzji dla odblokowania unijnych środków. _ Spodziewamy się decyzji najwcześniej jesienią, bowiem KE dzierzy formalnie pół roku w ustosunkowanie się do wniosku _ a mianowicie stwierdził.

Przy komunikacie napisano, że najważniejsze zmiany dotyczą wzmocnienia ukladu monitorowania projektów i ocenie osiąganych postępów realizacji oraz silniejszego powiązania go wraz z procedurą ocenie wniosków o płatność a takze wynikami inspekcji. _ Faktycznie prowadzona analiza stanu wiedzy prac pozwoli stwierdzić wraz z wyprzedzeniem, badz osiągnięcie założonych celów nie jest zagrożone _ – napisano w komunikacie.

Zwiększona dzierzy zostać też intensywność pomocy doradczego udzielanego beneficjentom projektów. W tym celu przeprowadzone zostaną obowiązkowe szkolenia dla osób uczestniczących w patentach w zakresie zamówień publicznych, w niniejszym szkolenie z zakresu działań antykorupcyjnych.

Projekty wdrażające elektroniczną obsługę administracyjną przy krajach UE (e-government) są realizowane w zakresie programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na czasy 2007-2013. W realizację całego programu w naszym kraju dostępne wydaje sie ponad 9, 7 mld euro, wraz z czego wiecej niz 8, 2 mld euro to doplaty Unii Europejskiej. W e-government wydaje sie przeznaczonych 8 proc. naszej kwoty.

Przy połowie 04 KE zdecydowała o przerwaniu wypłat na rzecz Polski w projekty cyfrowej administracji (e-governmet) ze względu na obawy związane sposród legalnością jak i równiez regularnością wydatków oraz niską efektywnością zarządzania dofinansowaniem UE. Stało się tak po związku wraz z śledztwem, które to prowadzi warszawska prokuratura apelacyjna ws. ustawiania za łapówki przetargów dzieki zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych w czasie, gdy funkcjonowało ono w ramach b. Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W październiku ubiegłego roku kalendarzowego zatrzymano siedem osób; w tym b. dyrektora CPI MSWiA Andrzeja M.

W kwietniu br. minister Boni informował, że efektem wstrzymania poprzez Komisję Europejską wypłacania środków UE w projekty e-administracji nie będzie zawieszenie katalogów realizacji. Zapewniał też, że Polska nie straci tychze pieniędzy.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy