Komorowski i Harald V o progresu relacji polsko-norweskich

Komorowski i Harald V o progresu relacji polsko-norweskich
27 lipca, 2020
Category: inne

Dobre wspólzaleznosci polsko-norweskie mają szansę na dalszy rozwój m. in. dzięki ściślejszej współpracy w dziedzinie nauki, zwiazanych z kultura czy ochrony środowiska a mianowicie ocenili wedlug środowym zebraniu prezydent Bronisław Komorowski i król Norwegii Harald V.

Norweska para królewska w środę – od spotkania w Pałacu Prezydenckim – rozpoczęła trzydniową oficjalną wizytę w naszym kraju, która zakończy się po piątek w Krakowie.

Bronisław Komorowski mówił na briefingu prasowym na spotkaniu sposród Haraldem V, że swoim wizyta wydaje sie byc potwierdzeniem woli umacniania i tak dobrych polaczeniu między Polską a Norwegią. Król Norwegii ocenił, że stosunki polsko-norweskie są znakomite i coraz bardziej się zacieśniają.

Polski prezydent mówił, że w wizycie Haralda V widzi też „realną szansę na szukanie nowych obszarów współpracy”, wyznaczonych między pozostalymi przez podpisane w środę umowy polsko-norweskie.

Król Norwegii podziękował zbyt gorące przyjęcie w Warszawie. „Stosunki polsko-norweskie widziane również sposród norweskiej strony są doskonale, mam wrażenie, że coraz bardziej się zacieśniają” – mówił Harald V. Jak przypomniał, Polska jak i równiez Norwegia współpracują m. in. w ramach NATO oraz w ramach Europejskiego Arealu Gospodarczego.

Wcześniej – w obecności Komorowskiego i Haralda V a mianowicie szef norweskiego MSZ i polska minister rozwoju regionalnego podpisali umowy: ws. aplikacji stypendialnego; funduszu stypendialnego i szkoleniowego; aplikacji promowania różnorodności kulturowej i artystycznej i programu polsko-norweskiej współpracy badawczej.

Komorowski przekonywał, że dzisiejsza wspólnota poglądów i działań Polski i Norwegii opiera się o członkostwo grono krajów po NATO.

„Jestem przekonany, tego rodzaju wrażenie odniosłem po wspólczesnej rozmowie, że nasze kraje na zbliżającym się szczycie NATO przy Chicago będą zajmowały zbliżone stanowiska przy kwestiach istotnych dla Sojuszu i dla bezpieczeństwa naszego regionu” – powiedział Komorowski. Szczyt NATO odbędzie się w dniach 20-21 maja; jego głównym tematem będzie kwestia Afganistanu.

Polski prezydent mówił też o „ewidentnych osiągnięciach” w trakcie budowy korzystnych polaczeniu polsko-norweskich w dziedzinie współpracy na terenie bezpieczeństwa i obrony.

W niniejszym kontekście wspomniał o poszczególnych kontraktach, perspektywie współpracy technologicznej. Komorowski mówił też na temat dobrym poprawnym dzialaniu mechanizmów finansowych związanych wraz z grantami norweskimi. „To są realne pieniądze wykorzystywane w ważne projekty i systemy w Polsce” – podkreślił. W czasach 2004-2009 w zakresie grantów norweskich do Naszego kraju trafiło wiecej niz 550 mln euro.

Król Harald V mówił, że dzięki współpracy w ramach Europejskiego Obszaru Ekonomicznego i grantom norweskim swoim kraj może wspomóc Polskę w duzej liczby obszarach, jak na przyklad m. in.: ochrona środowiska, energetyka, protekcja zdrowia, obszar kulturowy. Zaznaczył, że do Naszego kraju przyjechała z nim duża delegacja czlonków norweskiego życia gospodarczego, jakie mozliwosci – jak mówił Harald V a mianowicie wskazuje dzieki duże zaciekawienie, jakim Nasz kraj cieszy się wśród norweskich przedsiębiorców.

Norweski król przypomniał, że po czwartek z Komorowskim otworzy konferencję „Partnerstwo polsko-norweskie”, w trakcie której będzie mowa m. in. o sprawach obronności i alternacji kulturalnej. Lokalny prezydent podziękował też Haraldowi V jak i równiez wszystkim Norwegom za pomocna dlon udzielaną polskiej Solidarności w czasie polskiej bitwy o wolność w czasie postaci wojennego.

Oprócz finansowania w 100 proc. grantów norweskich, Norwegia współfinansuje w 95 proc. granty Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Granty EOG współfinansuje Lichtenstein jak i równiez Islandia.

Polska jest największym beneficjentem grantów norweskich. W latach 2009-2014 dla Lokalny przeznaczono wiecej niz 570 mln euro. Głównym celem tego sposobu pomocy wydaje sie byc zmniejszanie nierówności społecznych jak i równiez ekonomicznych i wzmocnienie stosunków dwustronnych.

Wśród projektów ukonczonych dzięki współpracy z Norwegią są m. in. renowacja zespołu parkowo-pałacowego w Wilanowie, modernizacja zespołu parkowo-pałacowego przy Rogalinie, rozszerzenie drogowego przejścia granicznego w Terespolu, czy utworzenie Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku. (PAP)

hgt/ eaw/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy