Komorowski: mniej pieniędzy na obce misje wojskowe

27 lipca, 2020
Category: rózne

Bronisław Komorowski powiedział w czwartek w Stalowej Woli (Podkarpackie), że pieniądze na siły zbrojne musza być przy mniejszym stopniu wydawane na wojskowe misje zagraniczne, metrów. in. przy Afganistanie.

Marszałek Sejmu i aspirant PO na prezydenta powiedział podczas spotkania z pracownikami miejscowej huty, że finansowanie armii mialo być podobne, jak miało to miejsce w latach 90. Przypomniał, że jako minister ON zbudował „niezwykle pomyslny mechanizm oplacania modernizacji technicznej sił zbrojnych – związanie nakładów dzieki system obronny ze rozwojem produktu krajowego brutto”.

„Widzę absolutną konieczność pójścia skutkiem tego tropem, jeśli chodzi o utrzymanie pulapu finansowania procesów modernizacyjnych sił zbrojnych. Można to zrobić lepiej, azeby pieniądze nie były przejadane i (by nie były) wydawane na realizację misji zewnętrznych sił zbrojnych, mam tu na myśli Afganistan, po takim formacie, jaki jest to dzisiaj. Żeby były publikowane na inteligentnie określone jak i równiez zbudowane na podstawie o ustawy, wieloletnie aplikacje modernizacyjne – tak jak to było z programem samolotu wielozadaniowego” a mianowicie podkreślił Komorowski.

W jego opinii, dzięki takiemu mechanizmowi finansowania powiedzie się uniknąć zakładom zbrojeniowym niepewności jutra. Dodał, że chciałby, aby system tenze wszedł przy życie bezzwlocznie.

Marszałek Sejmu kilkakrotnie przypominał swoją wizytę w Stalowej Woli w latach, gdy był ministrem MEZCZYZNA. Podkreślał, że wówczas widział puste pomieszczenia, w których nic się nie działo.

„Wiem, że od tego czasu sporo się zmieniło na korzyść. Wiem, że nowe okazje, jakie zakład zyskał, zniweczył kryzys po światowej gospodarce. Trzeba szukać nowych kierunków zmian. Rozumiem, że widać zgodę w kierunku zmian, jak wiąże się z prywatyzacją, dopływem nowego kapitału” a mianowicie powiedział.

Część cywilna HSW, produkujące maszyny budowlane, posiada zostać sprywatyzowana jeszcze polski.

Zdaniem pretendenta PO, szansą dla huty jest też niedawno rozstrzygnięty przetarg o kryptonimie „Homar”, który wygrała HSW.

Jakim sposobem wyjaśnił prezes HSW Krzysztof Trofiniak, idzie o program wyrzutni rakietowych. W poniedziałek rozstrzygnięty został przetarg, w nastepstwie którego huta dostanie zamówienie na opracowanie studium wykonalności tego pomyslu i swoim wyceny.

„Oficjalne ogłoszenie wyników przetargu nastąpi w przyszłym tygodniu, teraz prawnicy sprawdzają, czy odbył się z zachowaniem wszelakich wymaganych procedur” – dodał prezes HSW. Komorowski mówił również, że „pojawiają się plotki o rzekomych zamysłach likwidacji związków zawodowych, zmianach w kodeksie pracy jak i równiez innych tego typu nonsensownych pomysłach”.

„Chciałem zapewnić, że takiego pomysłów nie ma i nie będzie; chciałbym, żeby załogi i związki były pewne swojej egzystencji. Osobiście stawiam na wzmocnienie dialogu przez działanie Komisji Trójstronnej, trzeba ożywić ów dialog społeczny” – dodał.

Komorowski w Stalowej Decyzji spotkał się z kierownictwem huty, związkami zawodowymi oraz załogą. Zwiedził także jedną hal produkcyjnych HSW. (PAP)

huk/ par/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy