Komorowski o rozmowie Obama-Miedwiediew: nie zaakceptowac znamy kontekstu

Author:
27 lipca, 2020
Category: rózne

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział we wtorek, że nie znamy kontekstu nagranych wypowiedzi prezydentów USA jak i równiez Rosji Baracka Obamy jak i równiez Dmitrija Miedwiediewa o tarczy antyrakietowej. Zaznaczył też, że temat ten zostanie przyblizony na najbliższym szczycie NATO.

Komorowski, który we wtorek uczestniczył w dorocznej odprawie kierowniczej kadry MON, był w konferencji prasowej pytany o rozmowę, przy której Obama poprosił rosyjskiego przywódcę, by „dano jemu czas” co do tarczy antyrakietowej, przeciw której Rosja protestuje. Żaden z prezydentów nie wiedział, że wypowiedzi są nagrywane.

„Nie znamy całości, nie wiemy kontekstu. To jest tego typu przeciek informacyjny” – odpowiedział Komorowski. Ocenił też, że demokracja ma także „mniej przyjemne strony”, a jedną z tych propozycji jest podejmowanie decyzji pod spodem kątem zbliżających się wyborów.

„My uwzględniamy tego rodzaju dodatkowe okoliczności i chcemy tak zaawansowanej rzetelnej gadki nt. przyszłości systemu antyrakietowego w Polsce” – mówił prezydent.

Zapowiedział, że rzecz ten pozostanie poruszony dzieki zaplanowanym dzieki maj wierzcholku NATO po Chicago. „Będziemy o tym rozmawiali, nie na bazie podsłuchów, czy nie na bazie przecieków, badz zasłyszanych tylko fragmentów konwersacji, ale na podstawie rzetelnych wypowiedzi i deklaracji wszystkich zainteresowanych witryn www, a szczególnie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej” – podkreślił prezydent.

Agencje cytowały dosłownie podsłuchaną wymianę zdań między prezydentami USA i Rosji, do której doszło przy poniedziałek w trakcie szczytu nuklearnego w stolicy Korei Płd. Seulu. „Co do kazdego tych zagadnień, ale zwłaszcza tarczy antyrakietowej, to może być rozwiązane, ale ważne jest, żeby on dał mi na tek krok czas” – powiedział Obama (z perspektyw wynika, że „on” to premier Władimir Putin).

„Tak, rozumiem. Wiem pana przesłanie co do czasu do namysłu” – odpowiedział Miedwiediew. „To moje minione wybory. Wedlug wyborach będę miał większą elastyczność, swobodę ruchu (ang. flexibility)” – kontynuował prezydent USA. „Rozumiem. Przekażę tę informację Władimirowi (Putinowi)” – odparł Miedwiediew.

We wtorek Obama tłumaczył się wraz z tej wypowiedzi, która wywołała poruszenie po Waszyngtonie. Podkreślał, że biorąc pod uwagę, iż rok 2012 to rok wyborów prezydenckich po USA i Rosji, nikogo nie musi zaskakiwać, że porozumienie w sprawie tarczy nie zaakceptowac może być zawarte szybko. Dodał, że chce spędzić resztę roku kalendarzowego na fachowych negocjacjach sposród Rosją, które mogłyby utorować drogę do przyszłego porozumienia.

Zdaniem amerykańskiego przywódcy „wiąże się ono z kilkoma skomplikowanymi kwestiami”. „Jeśli powiedzie nam się doprowadzić dodatkowo, że nasze ekipy fachowe utorują drogę, to można mieć nadzieję, że przy 2013 roku, będziemy dysponowali podstawę, zeby osiągnąć powazny postęp po tej jak i równiez innych sprawach” – powiedział. (PAP)

ral/ brw/ itm/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy