Komorowski: powołam Radę Zdrowia Ogólnego

Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

Kandydat PO Bronisław Komorowski zapowiedział przy środę przy Płocku, że jeśli pozostanie wybrany w prezydenta, to powoła Radę Zdrowia Publicznego, która przyspieszy reformowanie służby zdrowia.

Komorowski, który w Płocku odwiedził skomercjalizowany kilka czasów temu za posrednictwem samorząd Szpital Miejski św. Trójcy, powiedział, że sluzace do Rady chciałby zaprosić zarówno prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, jak i szefa SLD Grzegorza Napieralskiego.

„Jeśli zostanę wybierany na prezydenta, to chciałem zapowiedzieć powołanie Rady Stanu zdrowia Publicznego, az do której zapraszam pana prezesa Kaczyńskiego jak i równiez pana Napieralskiego, żebyśmy przy końcu przeszli od fazy gadania wyborczego, do fazy przyspieszania procesów modernizacji tegoz ważnego regionu życia społecznego, jakim jest służba zdrowia” – powiedział Komorowski. Dodał, iż kwestie służby zdrowia i jej reformy należy traktować „jako problem ponadpartyjny i ponadkampanijny”.

Komorowski podkreślił, że płocki szpital św. Trójcy, działający obecnie jak spółka, to „zakład pieczy zdrowotnej przekształcony zgodnie z tymze co planuje i jak robi rząd PO”. Przypomniał zarazem, że komercjalizację placówki przeprowadził miejscowy samorząd wraz z prezydentem metropolie, który wydaje sie członkiem PiS.

„Jest to zakład przekształcany w sposób skuteczny, pomyslny dla pacjentów, którzy pewnie nie wiedzą, iż są leczeni w ramach spółki, której właścicielem wydaje sie samorząd. Nie wiedzą, jednak na pewno doceniają wysoko jakość usług medycznych, opiekę, także sposób dzialania tej instytucji” – powiedział kandydat NA. Jednocześnie zaprosił szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego do płockiego szpitala św. Trójcy, zeby zapoznał się ze rodzajem jego dzialania.

„Zapraszam pana prezesa Kaczyńskiego, żeby przyjechał do Płocka i zobaczył, jak można lepiej zorganizować służbę zdrowia i że nie warto straszyć Polaków, straszyć pacjentów jakimiś strasznymi wizjami przekształceń własnościowych w szpitalach, które mają prowadzić podobno do prywatyzacji” – oświadczył Komorowski. Wyraził nadzieję, że prezes PiS nie ukarze prezydenta Płocka, „że zrobił to, jakie mozliwosci powinien zrobić”, komercjalizując szpital św. Trójcy.

„Tak się zdarzyło, że w niektórych miejscach na terytorium polski za to samorządowcy z PiS byli karani. Byli karani za chęć zrobienia rzeczy dobrych i słusznych, jakimi było przekształcanie szpitali w spółki wraz z korzyścią na rzecz pacjentów” – powiedział Komorowski. Wyraził też nadzieję, że prezes PiS „przestanie straszyć pacjentów polskich” wizją przekształceń w służbie zdrowia, jednak również „przestanie sam się bać rozsądnych, racjonalnych rozwiązań”.

„Mam nadzieję, że od czasu fazy gadania o służbie zdrowia jak i równiez straszenia przemianami zdołamy wspólnym wysiłkiem przejść do głębokiego reformowania służby zdrowia i stworzenia jej nowych szans tak, jak tutaj (w Płocku a mianowicie PAP) poprzez wiele czasów wysiłku samorządowcom się udało to zrobić. Można to robić zwyczajnie szybciej i temu miały służyć ustawy, które zostały niestety zablokowane skutecznie poprzez prezydenta Lecha Kaczyńskiego” a mianowicie podkreślił.

Po 2003 r. rada miasta Płocka podjęła decyzję o utworzeniu przy szpitalu św. Trójcy spółki na bazie istniejącego tam wówczas samodzielnego publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Przebieg restrukturyzacji rozpoczął się przy 2004 r. W 2005 r. Zgromadzenie Wspólników Płockiego Zakładu Pieczy Zdrowotnej sp. z o. o. podjęło decyzję na temat utworzeniu Niepublicznego Zakładu Kurateli Zdrowotnej „Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej”. Przy tej formule placówka świadczy usługi medyczne od stycznia 2007 r.

Szpital św. Trójcy powstał w 1405 r. w charakterze dom gościnny dla ubogich, został ufundowany przez księżną Aleksandrę, siostrę Władysława Jagiełły i żonę księcia płockiego Ziemowita IV. (PAP)

mb/ eaw/ par/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy