Komorowski spotkał się z IPN; porozumienia deficyt

27 lipca, 2020
Category: inne

Różniliśmy się w poglądach na większość kwestii a mianowicie powiedziała Barbara Fedyszak-Radziejowska, szefowa Kolegium IPN po spotkaniu Kolegium z p. o. prezydentem Bronisławem Komorowskim w sprawie nowelizacji ustawy o IPN autorstwa NA.

Zgromadzenie, które odbyło się po Sejmie, trwało ponad godzinę. Fedyszak-Radziejowska oceniła, że było ono reklamowe, a nie zaakceptowac konsultacyjne i że chodziło o zrewidowanie poglądów obu stron. Powtórzyła, że nieprzychylnie oceniała tę nowelizację i do dziś swego spojrzenia nie zmieniła.

Komorowski nie zaakceptowac wypowiadał się dla mediów po zakończeniu spotkania. Wcześniej zapowiadał, że w czwartek ogłosi decyzję w sprawie nowelizacji, która zmienia zasady doboru władz IPN i zglebia dostęp do jego akt. Dodawał, że nie ma w stosunku do niej wątpliwości. Zdaniem PiS i współpracowników zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Komorowski powinien uszanować jego wolę jak i równiez zaskarżyć nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego.

W ubiegły wtorek Kolegium IPN ogłosiło turniej na nieznanego prezesa Instytutu po śmierci Janusza Kurtyki w katastrofie pod Smoleńskiem. Nowelizacja – która w razie podpisania weszłaby w życie w dwa tygodnie od jej opublikowania – odbiera Kolegium uprawnienie do rozpisania takiego konkursu, choć przewiduje trwanie owego gremium sluzace do chwili powołania nowej Porady IPN. Dzieki 11 członków Kolegium, ciała doradczo-kontrolnego prezesa IPN, dziesieciu wybrała koalicja PiS-LPR-Samoobrona albo prezydent Kaczyński.

Dziewięciu członków kolegium było za konkursem, wstrzymał się dotychczasowy szef Kolegium prof. Andrzej Chojnowski, który nie zgadzał się z tym, by rozpisywać go przed zapowiadanym spotykaniem z Komorowskim. Konkurs odbywałby się według obecnych zapisów ustawy na temat IPN. Według przytaczanych po mediach opinii prawników, gdyby nowelizacja weszła w życie po ogłoszeniu konkursu, byłby on mechanicznie unieważniony.

_ – Jeśli zależy naszej firmie na szybkim powołaniu prezesa, to czekanie na nowelizację na pewno tenze proces wydłuża, rozpisanie konkursu wedle obowiązującej ustawy ten proces powoływania nowego prezesa przyspiesza, a przecież decyzja należeć będzie i tak sluzace do rządzącej koalicji _ a mianowicie tłumaczyła wówczas Fedyszak-Radziejowska. Przedstawiciele IPN przyznawali, że może dojść az do pata obok wyborze prezesa.

Po zebraniu z Komorowskim Fedyszak-Radziejowska powiedziała, że gdyby nowelizacja miała wejść po życie, to procedura wyboru prezesa według zmienionej ustawy trwałaby przynajmniej pół roku kalendarzowego; według dotychczasowej ustawy mogłoby to trwać dwa miesiące. _ Ale jak będzie, państwo przekonacie się jutro _ a mianowicie dodała.

Według Chojnowskiego, gdyz wniesiono tzw. małą nowelizację ustawy (regulującą, że w sytuacji śmierci prezesa IPN marszałek Sejmu definiuje p. o. prezesa spośród wiceprezesów IPN), to można przy naszej okazji wprowadzić inne zmiany. Fedyszak-Radziejowska dodała, że po tej nowelizacji marszałek _ chce wskazać prezesa jak i równiez nadać mu te upowaznienia, które stara ustawa wiąże z konkursem _.

Gdy w grudniu 2009 r. PO złożyła swój projekt, politycy WEDLUG mówili, że _ powinno sie naprawić tę źle kierowaną przez prezesa Janusza Kurtykę instytucję _, bo IPN _ zaczął mówić podobnym językiem jak PiS _ i mieć _ podobną wizję historii _. WEDLUG zapewniała, że nie chciała odwoływać Kurtyki przed upływem jego kadencji pod koniec 2010 r. Politycy PiS i Kurtyka mówili o próbie _ upolitycznienia _ Instytutu.

Treść nowelizacji: ( http://www./u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=-1%20year&de=today&sdx=0&i=&ty=1&s%5B0%5D=inflacja&fg=1&w=450&h=200&cm=0 Inflacja ) Źródło: na podstawie danych GUS

  • ZOBACZ TAKŻE:
  • PO znów potrzebuje nowelizować ustawę oIPN
  • „Nie ma powodu, by wypełniać wolę prezydenta”
  • Wiadomości wraz z kraju jak i równiez ze świata na Twej wlasnej stronie internetowej

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy