Komorowski zachęca Ukrainę do intensywniejszej współpracy gospodarki kraju

27 lipca, 2020
Category: rózne

Sluzace do bardziej preznej polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej zachęcał w czwartek prezydent Bronisław Komorowski, który składa oficjalną wizytę w Ukrainie. Z Wiktorem Janukowyczem uczestniczył przy sesji podsumowującej XI Polsko-Ukraiński Szczyt Gospodarczy w Kijowie.

Komorowski podkreślił, że gospodarka wydaje sie ważnym detalem strategicznego partnerstwa między obu krajami.

„Dla współpracy polsko-ukraińskiej wymiar gospodarczy jest bardzo istotny. Narody mogą się przyjaźnić, jednak wiemy swietnie, że tam, gdzie wydaje sie dobry interes, współpraca rozwija się najłatwiej” a mianowicie mówił polski prezydent.

Komorowski wskazał, że Polska wydaje sie byc gotowa dzielić się sposród Ukrainą doświadczeniami w zakresie reformowania gospodarki.

„Startowaliśmy z Ukrainą w latach 90. z tego samego miejsca, mając podobny PKB. Dziś możemy mówić, iż głębokie reformy, przez które przeszliśmy, były dobrym doświadczeniem. Obecnie wlasny PKB wydaje sie ok. 2-3 razy wyższy od ukraińskiego” – zaznaczył.

Prezydent Komorowski zapraszał także Ukraińców sluzace do inwestowania na terytorium polski, przypominając metrów. in., że już 13 ukraińskich spółek obecnych wydaje sie na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Wiktor Janukowycz podkreślał, że w ub. r. wymiana handlowa między jego krajem i Polską wzrosła do szesc mld dolarów, a po pierwszych sześciu miesiącach br. przekroczyła trzech mld dolarów. Zapewnił też, że wbrew trudności, wraz z którymi stykają się w Ukrainie zagraniczni inwestorzy, atmosfera dla kierowania biznesu bezustannie się poprawia.

„Reformy trwają, ale są trudne, bowiem wywołują sprzeciw urzędników, którzy nie są do nich przygotowani. Zapewniam jednak, że obniżymy pulap korupcji jak i równiez nadal będziemy wprowadzać modyfikacje w tym kierunku” – powiedział ukraiński prezydent.

O złożonym klimacie inwestycyjnym mówili wcześniej, podczas obrad XI Polsko-Ukraińskiego Szczytu Ekonomicznego współprzewodniczący Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Ołeksandr Szłapak (Ukraina) i Jacek Piechota (Polska).

„Bilans ostatnich trzech lat współpracy to rzetelne kontakty między kontrahentami z dwóch krajów, zwiększenie obrotów handlowych oraz współpraca ukraińskich firm wraz z warszawską giełdą, która przyniosła 1 miliard dolarów profitu. Minusem jest trudny klimat dla prowadzenie biznesu dzieki Ukrainie i zbyt duża liczba organów kontrolnych, które nie pozwalają na dowolne działanie” a mianowicie podkreślił Szłapak.

Piechota wskazał ze swojej strony, że choć sprawa na Ukrainie stale się poprawia, to jednak transformacje zachodzą zbytnio powolnie. W charakterze jedną sposród głównych bolączek polskich spólek na Ukrainie wymienił wrogie przejęcia przedsiebiorstw, dokonywane wraz z pomocą sądów.

„Głównym tematem jest słabe funkcjonowanie ukraińskiego sądownictwa. Bez sprawnego sądownictwa żadne państwo nie będzie funkcjonowało poprawnie, a udzialowcy będą odpływać” – oświadczył Piechota.

Sposród Kijowa Jarosław Junko jak i równiez Marzena Kozłowska (PAP)

jjk/ mzk/ mc/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy