Konferencja Muzeów Górniczych i Skansenów Dysydenckich w Wieliczce

27 lipca, 2020
Category: inne

W Polsce wzrasta obecnie wiele podziemnych muzeów i skansenów górniczych, jednak stworzenie takich placówek nie jest łatwe zarówno z powodów technicznych, jak i równiez legislacyjnych. O problemach związanych z utworzeniem i przesuwaniem takiej placówki dyskutowali w czwartek w Muzeum Żup Krakowskich po Wieliczce partycypanci I Rady Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych.

Spotkanie – co prawidlowo podkreślali partycypanci konferencji a mianowicie było okazją do alternacji doświadczeń.

„Tworzy się dzis cała ekipa obiektów, zwłaszcza na Śląsku, które po zaprzestaniu dzialania zakładów górniczych są zostawione do wykorzystywania. Wykorzystują halasuje sympatycy i historycy górnictwa, którzy pragneliby je zaadaptować na podziemne trasy turystyczne. Myślę, że w Wieliczce mogliby czerpać wzory, ponieważ tradycje muzealne Wieliczki sięgają XIX wieku, a tradycje udostępniania wyrobisk są dużo starsze” – powiedział PAP dyrektor Muzeum Żup Krakowskich prof. Antoni Jodłowski.

Jakim sposobem zaznaczył, narada jest pierwszą próbą łączenia się i zawierania nieformalnych związków. Wyraził też nadzieję, że takie konferencje będą odbywać się cyklicznie.

Wśród uczestników narady obok takich „potentatów” krajoznawczych, jak Kopalnia Soli przy Wieliczce byli także reprezentanci nowotworzonych placówek, jak np. Kopalni Ćwiczebnej w Dąbrowie Górniczej z 1927 roku kalendarzowego, ostatniego szczególu górniczego w tym mieście.

Referenci prezentowali m. in. zmartwienia rewitalizacji zabytkowego kompleksu dawnej kopalni „Królowa Luiza” i Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu, rewitalizacji dawnej kopalni „Katowice”, zagospodarowania terenów pogórniczych przy Tarnowskich Górach i obszarów prehistorycznych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego.

Obrady dotyczyły także zagrożeń oraz wymogów technicznych i legislacyjnych obowiazujących przy tworzeniu podziemnej placówki na rzecz turystów. Jakim sposobem podnosił Janusz Chmura wraz z Akademii Górniczo-Hutniczej, pracujący w zespole zajmującym się realizowaniem prac zabezpieczających i adaptacyjnych wyrobisk górniczych w celu pierwotnego udostępniania, nie zaakceptowac wszystkie podziemne obiekty są wyrobiskami górniczymi, jak np. cieszące się wzrastającym zainteresowaniem sztolnie wraz z II walki światowej.

„Prawo budowlane ich nie obejmuje, a upowaznienie geologiczne jak i równiez górnicze odnosi się az do innnych obiektów. Przy adaptacji do użytkowania podchodzimy do nich jak do kompleksu górniczego, by spełnić wszystkie rygory górnicze, mimo że nie jest to obiekt górniczy. Natomiast odbiór odbywa się przy udziale zespołów fachowców budowlanych i górniczych” – wyjaśnił specjalista. Jak podkreślił, jest to najslabsze ogniwo prawna.

Po piątek partycypanci dwudniowej Konferencji Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych zapoznają się wraz z ofertami i organizacją obrotu turystycznego przy wybranych placówkach, m. in. w Kopalni Soli przy Wieliczce, po Kopalni Soli Bochnia, przy Kopalni Węgla w Swiezej Rudzie, po Muzeum Złota w Złotoryi.

Organizatorem konferencji jest Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. (PAP)

hp/ hes/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy