Koszty konsumpcyjne spadają coraz wolno. Zdrożały medykamenty i żywność

Koszty konsumpcyjne spadają coraz wolno. Zdrożały medykamenty i żywność
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Według GUS deflacja w grudniu wyniosła 0, piec procent, jak jest najniższym spadkiem wartosci od września 2014 r. Drożeją jednakze żywność i leki.

Jak podaje GUS, o 0, 5 proc. spadły ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku. Przy porównaniu sposród listopadem 2015 r. obniżyły się o 0, dwa proc.

Średnioroczna zmiana wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w całym 2015 r. w stosunku do 2014 r. wyniosła -0, 9 proc. NBP w swojej projekcji przedstawionej w listopadzie pomylił się więc o 0, 1 miejsca procentowego, poniewaz prognozował deflację 0, 12 proc.

Informacje o deflacji za grudzień są zgodne z tymze co GUS podał w swoim wstępnym wskaźniku na początku roku.*Spadek o 0, 5 procent rok az do roku to co prawda najniższa obniżka wartosci konsumpcyjnych polski, a nawet od września 2014 r., *lecz nadal zmiany w dół są znaczące.

Główny powód deflacji to ciagle obniżające się ceny ropy naftowej . Pod koniec grudnia znalazły się poniżej stopnia 37 dolarów za baryłkę, spadając niemal o 17 proc. po ciągu miesiąca, a złoty osłabił się do dolara o 0, 6 proc., co kontynuuje całoroczny trend. Obecnie ropa jest wciaz tańsza, bowiem przekroczyła stopien 30 dolarów, a złoty osłabił się w kwietniu o prawie 3 proc. do dolara.

Jak wynika z danych opublikowanej za posrednictwem GUS, powietrza na polskich stacjach potaniały w grudniu o aż 10, 12 procent, a koszty przewozu razem z cenami paliw spadły na temat 6, jedenastu procent.

Mocny spadek wartosci (-4, piec proc. ) odnotowano w grudniu w kategorii „odzież i obuwie”. W całym 2015 roku odzież staniała o piec, 4 %, a obuwie o cztery, 2 procent.

Nieznacznie więcej płacimy za żywność, która w ujęciu rocznym podrożała w grudniu o 0, 1 procent. Więcej kosztuje też inwencja elektryczna na temat 0, 4 procent jak i równiez łączność o 0, jedenastu procent.

W skali całego roku (średnia cena przy roku po porównaniu wraz z średnią ceną rok wcześniej) znacząco podrożały ceny sieci komórkowych komórkowej (o 7, 7 proc. ), jednak koszta usług telekomunikacyjnych oferowanych przy pakietach spadły (o 9, 5 proc. ). Wzrosły ceny usług kanalizacyjnych (o 2, jedenastu proc. ) i zaopatrywania w wodę (o 2, 4 proc. ) i ceny wywozu śmieci (o 1, 5 proc. ). Podrożały też gazety i czasopisma (o 10 proc. ).

Wzrosły też koszty związane ze stanem zdrowia o 2, 6 proc. w grudniu (1, 9 proc. średniorocznie). Ceny leków zwiększyły się o aż 2, 1-wsza procent przy ciągu całego roku.

W kategorii żywnościowej najbardziej potaniało w ciągu całego roku masło (o 10, 1 proc. ), cukier (o 9 proc. ), mięso wieprzowe (o 6 proc. ), drobiowe (o 4, 1 proc. ) jak i równiez tłuszcze roślinne (o 3, 4 proc. ). Podrożała czekolada (o 2, szóstej proc. ) i owoce (o jednej, 7 proc. ).

„To właśnie koszta paliw i żywności sprawiają, że podtrzymuje się ujemny wskaźnik inflacji, jednak sila inflacyjna w gospodarce jest bardzo mala, inflacja na wyłączeniu wartosci żywności jak i równiez energii wyniosła w grudniu wg grono szacunków tylko 0, dwóch proc. r/r. podobnie jak zanim miesiącem”, pisze w swoim komentarzu Bank Millennium.

W tym roku pożegnamy się wraz z spadkami cen

Jeśli nie przestaną spadać ceny materialów, a są już dzieki bardzo niskich poziomach, to należy oczekiwać wzrostu wartosci, a więc i spadku wartości pieniądza. Zgodnie z listopadową projekcją NBP – przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP roczna inflacja w 2016 rok dzierzy wynieść 1, 1 procent a w 2017 roku o jednej, 5 proc.

„W pierwszym kwartale wskaźnik CPI (inflacja – przyp. red. ) powinien powrócić do poziomów dodatnich”, oferuje Bank Millennium.

„Źródłem niepewności dotyczącej szybkości powrotu inflacji do zamiarze pozostaje niebezpieczenstwo silniejszego spowolnienia w gospodarkach wschodzących i wpływ owego na światową koniunkturę, a także możliwość utrzymania się niskich ceny surowców jak i równiez w efekcie również niskiej inflacji w otoczeniu polskiej gospodarki”, podała Rada Polityki Pieniężnej po grudniowym spotkaniu.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy