Kudrycka: pragniemy, by w Polsce powstało więcej centrów nauki

27 lipca, 2020
Category: inne

Chcemy, zeby w Polsce powstało więcej nowych centrów nauk, jeszcze przynajmniej piętnaście – powiedziała po środę w warszawskim Srodek Nauki Kopernik (CNK) minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka.

Taką deklarację minister nauki złożyła w czasie inauguracji dwudniowej konferencji „Interakcja – Integracja”, zorganizowanej przy CNK. Rozpala w tej dziewczyny udział blisko 150 pracowników centrów nauczania i twórców wystaw interaktywnych z całej Polski.

„Centrum Nauki Kopernik często zastępuje edukację szkolną. Pomaga dzieciom w przekraczaniu granic wyobraźni, w tym, zeby zadawały zapytania i znajdowały na nie odpowiedzi przy przeprowadzanych doświadczeniach. Szkoły, które zrutynizowały aplikacje nauczania uczą dzieci formułek i niekoniecznie starają się wesprzeć potrzebę zrozumienia świata” – oceniła minister Kudrycka.

Zapowiedziała, że rząd chciałby, aby w Polsce powstawało więcej centrów analogicznych do warszawskiego „Kopernika” – co najmniej jeszcze piętnaście. Już prowadzone są prace ponad rozpisaniem konkursów na nowe placówki tego typu. Minister zastrzegła jednak, że ich zrealizowanie będzie możliwe dopiero w kolejnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

„Nowe centra nauki nie zaakceptowac muszą być takie, jak Centrum Nauczania Kopernik. Chcemy, by wykorzystywały specyfikę danego regionu i miejsca” – podkreśliła szefowa resortu nauczania. Jej zdaniem nowe placówki tego typu musza powstać tuz przy współpracy i zaangażowaniu lokalnych społeczności jak i równiez samorządów. „Rząd mógłby zaangażować od 50 do 70 milionów złotych finansując ekspozycje” – dodała.

W rozpisanych konkursach mogłyby uczestniczyć cos wiecej niz nowe placówki, ale także takie, które chcą rozwinąć swoja działalność. Konkursy będą również umożliwiały zabezpieczenie środków na dzialanie danej inicjatywy.

Jak powiedział dyrektor CNK Robert Firmhofer w ostatnich latach po społeczeństwie dostrzeżono potrzebę robienia nowych centrów nauki. „Tworzymy coś po rodzaju oryginalnej tkanki w społeczeństwie, konstruujemy przestrzeń, przy której można dyskutować po sposób pewny, bo wzmacniany o fakty naukowe” – podkreślił.

Wśród gości rady „Interakcja a mianowicie Integracja” znaleźli się przedstawiciele już działających centrów nauki, placówek właśnie powstających, zas także amatorzy zabiegający o stworzenie pokrewnych miejsc. W czasie dyskusji panelowych i warsztatów tworzenia eksponatów każdy z gości będzie mógł zaprezentować swoją działalność, wymienić się doświadczeniami, pomysłami, problemami.

Uczestnicy konferencji wezmą też udział w debacie na temat społecznej roli centrów nauki, dowiedzą się też, jak stworzyć dobry interaktywny eksponat, czym przyciągnąć sponsora. Zastanowią się nad zasadami współpracy sposród mediami jak i równiez metodami pracy z nauczycielami.

Dodatkowe oferty czekają także na zwiedzających „Kopernika”. Goście konferencji wypichcili specjalnie dla nich autorskie pokazy. Będzie można np. zobaczyć czasomierz jodowy, malować mlekiem jak i równiez dowiedzieć się, jak Egipcjanie złocili posążki przy użyciu prądu. (PAP)

ekr/ agt/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy