Lepsze dane sprowokują realizację zysków?

Lepsze dane sprowokują realizację zysków?
27 lipca, 2020
Category: gielda

Poniedziałkowe notowania w Europie jak i równiez w USA nie zmieniły obrazu sektorze. Do południa utrzymywały się zwyżki, pod koniec dnia przeważała podaż, indeksy zanotowały niewielki spadek – tak wyglądało to w europie. Na Wall Street kolejność była odwrotna, ale wynik sesji tenze sam a mianowicie nieznaczny jak i równiez nieznaczący zmniejszenie indeksu. Na temat biernej postawie rynku decydował brak swiezych impulsów i wyczekiwanie na m. in. dzisiejsze publikacje.

Tymczasem przy Azji inwestorzy kończą dzień w porzadnych nastrojach. Nikkei zyskał 0, 4 proc. po albumów tematycznych protokołu z posiedzenia agencji bankowej centralnego, w którym kilkunastu członków porady zasygnalizowało gotowość do podjęcia dalszych działań na rzecz ożywienia gospodarki. Kospi zyskiwał zaś 1 proc. Na godzinę przed końcem notowań rejestr w Szanghaju oscylował wokół zera (po wcześniejszym spadku o ok. 1 proc. ), zaś Hang Seng zyskiwał 0, 5 procent.

Inwestorzy na starym kontynencie mają swoje powody sluzace do optymizmu i są nimi – 1-wszy raz od momentu długich miesięcy – umieszczone dane makro. PKB Francji i Niemiec wzrosły przy II trymestrze po 0, 3 proc., podczas gdy oczekiwano odpowiednio 0, 1 jak i równiez 0, 2 proc. postepu (według niektórych prognoz na Francji spodziewano się także spadku PKB). Nie można mówić o zasadniczym przełomie, ale być może (z dużym naciskiem na być może) to sygnał, że oczekiwania ekonomistów i rynków zawieszone są już na tyle nisko, że mogą zacząć być spełniane.

Co oznaczałoby także, że słabe wiadomosci (wzrost PKB o 0, 3 proc. nie należy przecież do listy urodzinowych życzeń) są wycenione w cenach dzialaniu, a nieduza choćby poprawa staje się podstawą do wzrostu indeksów. Ponieważ jednak indeksy w Europie rosną już od dwóch miesięcy przy oczekiwaniu na poprawę danych empirycznych lub na akcję banku centralnego, należy założyć, że publikacja dogodniejszych danych nie zaakceptowac wywoła w zadnym razie euforii w rynkach, lecz wyzwoli chęć realizacji zysków. Zakładam, że pierwsza odpowiedz będzie pozytywna, zaś sila podaży da o sobie znać w drugiej części notowań. Zwłaszcza, że wtedy znana też będzie dynamika sprzedaży szczególowej w USA (oczekiwany wydaje sie byc pierwszy od czasu czterech miesięcy wzrost, choć o skromne 0, 3 procent).

Powyższy scenariusz powinien również objąć WIG20, który ma konkretne problemy sposród wyjściem wyraźnie powyżej 2300 pkt na dwóch niedawnych sesjach. Swoja droga problemy pojawiły się przy niskich obrotach, więc raczej należy mówić o apatii popytu niż kontrze podaży. Niemniej, wykladzinom bliżej WIG20 znajdzie się górnego zastrzezenia trendu bocznego (2400 pkt), w którym porusza się od roku, tym bardziej nieprzejednana może być podażowa witryna www rynku.

Porównaj na wykresach spółki jak i równiez indeksy Zglos wykresy az do Twojej witryny internetowej