Lewiatan: 5% firm podjęło działania ku likwidacji działalności

Lewiatan: 5% firm podjęło działania ku likwidacji działalności
27 lipca, 2020
Category: gielda

„W walce wraz z pandemią tezyzna fizyczna zawsze musi być w pierwszym rejonie. Nie możemy jednak zapominać, że zamrożenie gospodarki przynosi wymierne szkody i przekłada się na pogorszenie formy firm, zwolnienia pracowników czy obniżanie wynagrodzeń. Z naszego badania wynika, że coraz to więcej przedsiebiorstw boi się, że może sobie nie zaakceptowac poradzić, jeśli stan zamrożenia gospodarki będzie się przedłużał” – powiedział dyrektor uniwersalny Konfederacji Lewiatan Grzegorz Baczewski, cytowany w komunikacie.

Zdecydowana większość badanych przedsiębiorców (71%) uważa, że odmrażanie gospodarki jest dziś jednym z nadrzednych zadań rządu. 75% wydaje sie przekonanych, że brak bezspornej strategii odmrażania gospodarki ma negatywne rezultaty gospodarcze i społeczne. 49% firm podkreśla, że deficyt współpracy administracji rządowej i samorządowej zawadza zarządzanie sytuacją kryzysową, wskazano również.

W pytanie, jakie działania podjęła firma, aby poradzić osobiscie w bieżącej sytuacji, 67% respondentów odpowiedziało, że wprowadziło nadzwyczajne oszczędności, a 60% zaangażowało oszczędności (rezerwy kapitału). Zdaniem 51% badanych spólek, ich pozycja, w porównaniu do okresu sprzed pandemii, zdecydowanie się pogorszyła.

„Konfederacja Lewiatan jest współautorem licznika strat spowodowanych restrykcjami związanymi z walką z koronawirusem. Wynika z niego, że kazdego dnia polska gospodarka traci ponad 2 mld zł. ów straty urosły już sluzace do niemal 107 mld zł. Dlatego faktycznie ważne i pilne wydaje sie odmrażanie, przy sposób bezpieczny, działalności gospodarki polski. Firmy oczekują na zdecydowane i spójne działania rządu i współpracę z samorządami. Poglądy polityczne nie mają tu żadnego znaczenia. Najważniejsza jest przyszłość gospodarki. Z badania wynika, że przedsiębiorcy nastawieni są przede wszystkim na utrzymanie swych firm jak i równiez zespołów. Większość wprowadza oszczędności i angażuje swoje oszczędności, relatywnie niewielu decyduje się na zwolnienia i obniżki wynagrodzeń. Jednak bez wsparcia z zewnątrz nie są w stanie wytrzymać długo. Totez z niecierpliwością czekają w środki z tzw. tarczy finansowej i na dobre decyzje o wsparciu przewidzianym w ramach tarczy antykryzysowej. Niestety, z sygnałów jakie zdobywamy od firm, uzyskanie obiecanego
pomocy jak dotąd, nie jest oraz tak predkie, ani faktycznie łatwe, jakim sposobem zapowiadano” a mianowicie podsumował Baczewski.

Konfederacja Lewiatana badanie online przeprowadziła w dniach 27-30 kwietnia 2020 r. na próbie 302 przedsiębiorców.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy