Liga Arabska prosi Hamas o pomoc w Jordani

Liga Arabska prosi Hamas o pomoc w Jordani
27 lipca, 2020
Category: inne

*Szef Ligi Arabskiej Nabil el-Arabi zwrócił się do rezydującego na stałe przy Damaszku przywódcy palestyńskiego, islamistycznego ugrupowania Hamas Chaleda Meszala o wsparcie w powstrzymaniu przemocy po Syrii. *

El-Arabi dowodził po rozmowie sposród Meszalem, z którym spotkał się w Kairze, że pokojowe porozumienie może położyć kres przemocy w Syrii. _ – Zwróciłem się dziś zbytnio jego pośrednictwem do władz Syrii wraz z apelem, aby w sposób uczciwy, klarowny i miarodajny podjęły działania dla położenia kresu przemocy w tym panstwa _ a mianowicie oświadczył el-Arabi.

Liga Arabska stale ponawia pod adresem Damaszku wezwania sluzace do spełnienia obietnic zakończenia trwającej od dziesiec miesięcy przemocy w tym kraju.

Szef Ligi Arabskiej podkreślił, że wedle porozumieniem między Ligą natomiast rządem syryjskim powinien on zmniejszać obecność wojska przy miastach i uwolnić tysiące osób uwięzionych od marca zeszłego roku, to wydaje sie byc od rozpoczęcia protestów antyrządowych.

_ – Obserwatorzy starają się zbadać panującą sytuację, zorientować się, czy przemoc słabnie, jaka jest sytuacja aresztowanych, badz wycofywane są z w zamian pojazdy wojskowe _ – dodał el-Arabi.

Jednocześnie dał do uchwycenia, że oczekiwania wobec obserwatorów przerastają ich rzeczywiste możliwości.

El-Arabi podkreślił, że Meszaal odegrał rolę w przekonywaniu rządu syryjskiego, aby podpisał porozumienie z Ligą Arabską. _ – Od początku kryzysu nasza firma, z Hamasu, i ja osobiście dokonaliśmy wielkiego wysiłku na rzecz rozwiązania kryzysu dzieki drodze politycznej i kontynuujemy te dzialanie _ – oświadczył wraz z swej witryny Meszal.

W Damaszku odnajduje się główna kwatera Hamasu poza Strefą Gazy, gdzie ugrupowanie to rządzi od momentu 2007 roku. Syria, wraz z Iranem, jest jednym z głównych sojuszników Hamasu w obszarze. Jednak powstanie przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada osłabiło więzy między nim zas Hamasem.

Hamas odmówił agitowania w obozach uchodźców palestyńskich w Jordani na rzecz rządu Asada. Ugrupowanie to jednakze nadal utrzymuje oficjalnie swą kwaterę główną w Damaszku.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy