List studentów wraz z Wrocławia sluzace do prezydenta ws. zniżek w przejazdy PKP

27 lipca, 2020
Category: rózne

List do prezydenta Bronisława Komorowskiego z prośbą o zajęcie się kwestią przywrócenia piecdziesiat proc. zniżki na przejazdy PKP gwoli studentów wysłali we wtorek przedstawiciele Samorządu Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego.

List to cześć internetowej inicjatywy „Akcja przywrócenia piecdziesiat proc. zniżki na jazdy PKP”. Fabula ruszyła na portalu Nasza klasa tuż na ogłoszeniu wyników drugiej tury wyborów prezydenckich.

Jak mówił we wtorek we Wrocławiu dziennikarzom Karol Przywara wraz z Samorządu Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, w niedawnych dniach konfrontacji wyborczej prezydent Bronisław Komorowski deklarował, że przywróceniem piecdziesiat proc. zniżki zajmie się w ciągu pierwszych 500 dni wlasnego urzędowania.

„Nie chcemy rozliczać prezydenta sposród obietnic, tak jak to robią partie polityczne. Wiemy aczkolwiek, jak głosowali studenci jak i równiez widzimy, że tutaj prezydent ma wobec nas drobny dług wdzięczności” – mówił Przywara.

Po liście sluzace do prezydenta sygnowanym przez Przywarę czytamy metrów. in.: „Wyrażam zadowolenie, że tematyka ulg dla studentów stała się jednym z istotniejszych i w szerokim zakresie komentowanych punktów Pańskiego programu wyborczego. Wierzę, że będzie to nie zaakceptowac mniej ważna kwestia w toku trwania Pańskiej Prezydentury. Jestem przekonany, że wprowadzenie proponowanych zmian, dzięki Pana pomocy nastąpi już w przyszłym roku – datą, z naszego punktu widzenia w najwiekszym stopniu korzystną, byłby 1 stycznia 2011 r. „

Studenci liczą, że to prezydent podejmie inicjatywę ustawodawczą po tej sprawie. Kopię listu chcą wysłać również sluzace do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny i dołączyć prośbę, zeby „podczas sporu legislacyjnego spojrzał na ustawę życzliwym okiem”.

W wysłanym liście znalazła się również sugestia, by 50 proc. ulgą objąć również doktorantów. „Im obecnie nie przysługuje żadna zniżka” – mówił Przywara.

Inicjatywę, której skladnikiem jest wtorkowy list, poparło ponad 12 tys. studentów z całej Polski.

Ulgę na przejazdy PKP i PKS na rzecz uczniów jak i równiez studentów obniżono w 2001 r. wraz z 50 sluzace do 37 proc. za rządów koalicji SLD-PSL. Teraz z 49 proc. zniżki w przejazdy PKS i PKP (bez ekspresów) mogą korzystać tylko ów osoby, które kupią imienne bilety miesięczne. Pozostali mają prawo tylko do 37 proc. ulgi. (PAP)

pdo/ abe/ mag/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy