Lublin: Uczczono pamięć ukraińskiego wieszcza Tarasa Szewczenki

27 lipca, 2020
Category: inne

Pamięć ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki uczczono po niedzielę w Lublinie przy 200. rocznicę urodzin poety. W uroczystościach uczestniczyli m. in. ukraińscy i polscy studenci a takze przedstawiciele społeczności prawosławnej metropolie.

Prawosławny arcybiskup lubelsko-chełmski Abel odprawił nabożeństwo żałobne, panachydę, zbytnio duszę poety w cerkwi pw. Św. Piotra Mohyły. Zebrani modlili się też w intencji pokoju w Ukrainie.

„Zanosimy nasze gorliwe modlitwy, żeby Bóg wszechmogący nie dopuścił do tego, żeby doszło sluzace do przelewu krwi na Ukrainie. To ciezki czas gwoli prawosławnych, na rzecz chrześcijan. Rozpoczyna się Szeroki Post, skoncentrowanie nie będzie takie nieskomplikowane w tym roku, gdy z każdą godziną media donoszą na temat niedobrych faktach. Ale powinniśmy mieć nadzieję na zamiar boży i pokojowe rozwiązanie konfliktu na calym swiecie ukraińskiej” a mianowicie powiedział dziennikarzom abp Abel.

Prezes Towarzystwa Ukraińskiego przy Lublinie Grzegorz Kuprianowicz podkreślił, że obchody 200. rocznicy urodzin Tarasa Szewczenki Ukraińcy obchodzą na całym świecie. „Tragicznie się złożyło, że te obchody będą przy atmosferze walki, agresji zbrojnej na Ukrainę ze strony www sąsiada” a mianowicie powiedział Kuprianowicz.

Kuprianowicz zaznaczył, że Szewczenko jest „fundamentalną postacią dla kultury ukraińskiej i relacji narodu ukraińskiego”. „Niektórzy wręcz nazywają fita ojcem nowoczesnego narodu ukraińskiego. To właśnie poezja Szewczenki stała się impulsem dla budowania nowoczesnej tożsamości narodowej, kształtowania się nowoczesnego narodu ukraińskiego” a mianowicie powiedział Kuprianowicz.

Po nabożeństwie odbył się koncert po Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”. Przypomniano na przedtem sylwetkę i dorobek Tarasa Szewczenki. Utwory poety prezentowali uczniowie szkół języka ukraińskiego w Miescie lublin, studenci filologii ukraińskiej UMCS oraz ukraińscy studenci sposród Państwowej Wyższej Szkoły Fachowej w Zamościu. Wystąpił też ukraiński zespół folklorystyczny „Ranok” z Bielska Podlaskiego.

Taras Szewczenko urodził się 9 marca 1814 r. po rodzinie pańszczyźnianego chłopa. Wcześnie stracił oboje rodziców. Od czasu najmłodszych lat wykazywał zdolności plastyczne, wiele rysował. Wraz z poddaństwa został wykupiony, kiedy miał dwudziestu czterech lata. Pracował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, samodzielnie zdobywał wykształcenie literackie. Pisał wiersze, poematy, przekazywania. W twórczości Szewczenki aktualne są powody walki narodowo-wyzwoleńczej. Opisywał mezczyzna wspaniałą przeszłość Ukrainy, bitwy Kozaków o wolność, krytykował współczesnych mu za bierność wobec caratu i zgodę na niewolę, upominał się o los uciskanych, pozbawionych dostępu sluzace do kultury i wykształcenia chłopów. Zbiór ośmiu utworów poetyckich pt. „Kobziarz” był jego debiutem literackim. Tytuł nawiązywał do minionych kobziarzy, którzy przy dźwiękach instrumentu zwanego kobzą wędrowali po panstwie i śpiewali pieśni na temat dawnej chwale Ukrainy i bohaterskich Kozakach. Jednym z w najwyzszym stopniu znanych utworów Szewczenki jest poemat „Kaukaz”, w którym, nawiązując sluzace do biblijnej formie
Jeremiasza płaczącego nad losem narodu wybranego, odslania cierpienia uciskanej przez carat Ukrainy. Zbytnio swoje poglądy i działalność polityczną po nielegalnym Bractwie Cyryla jak i równiez Metodego został ukarany 10-letnim zesłaniem na Ural. Katorgę odbywał metrów. in. w towarzystwie rodzimych zesłańców. Z tego czasu pochodzi wiersz „Do Polaków”, w którym Szewczenko wspomina dawne przyjacielskie relacje „Kozaków” z „Lachami” i nawołuje do potwierdzenia. Szewczenko powrócił z zesłania w 1857 r. 4 lata później zmarł w Petersburgu i tam początkowo został pochowany, potem jego zwłoki zostały przeniesione jak i równiez pochowane przy Kaniowie pod spodem Kijowem. (PAP)

kop/ ren/ malk/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy