Małopolskie: Dotacja UE gwoli Szlaku Frontu Wschodniego Jak i równiez Wojny Światowej

27 lipca, 2020
Category: inne

Pierwszy etap tworzenia małopolskiego odcinka Szlaku Frontu Wschodniego I Walki Światowej otrzymał unijne dofinansowanie w wysokości ponad piec, 5 mln zł. Środki posłużą az do wytyczenia pętli tematycznych przy gminach pow. gorlickiego jak i równiez tarnowskiego a takze gminie Klucze.

Umowę dotyczącą dofinansowania przedsięwzięcia wraz z środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Aplikacji Operacyjnego podpisali przedstawiciele zarządu województwa małopolskiego oraz władze powiatu gorlickiego, który wydaje sie byc partnerem wiodącym w tym projekcie. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele samorządów biorących udział przy przedsięwzięciu.

Jak podkreślił przy czwartek marszałek województwa małopolskiego, Marek Sowa, projekt ma duże istota w związku z przypadającą w 2015 roku stu. rocznicą wielkiej bitwy ponizej Gorlicami, 1 z centralnych batalii I wojny światowej. Zaznaczył, że rocznicowe przyrzadzania zmierzają ku nadania im rangi cos znacznie wiecej anizeli tylko krajowej, ale także europejskiej.

Starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz przypomniał, że wokół projektu zjednoczyło się wiele małopolskich samorządów, dzięki czemu ma w sobie on znaczną cześć województwa. „Trzy pętle tematyczne wytyczają nowe możliwości wędrowania śladami historii sposród I wojny światowej wedlug powiecie gorlickim, powiecie tarnowskim oraz gminie Klucze” – poinformował.

W projekcie dotyczącym pierwszego etapu szlaku uczestniczą powiaty gorlicki i tarnowski, miasto Gorlice oraz gminy: Klucze, Biecz, Sękowa, Uście Gorlickie, Gorlice i Łużna. Jego wartość wynosi niedaleko 6, 7 mln zł, z czego 5 mln stanowi unijna dotacja.

Az do 2014 r. na małopolskim szlaku będzie wyznaczona 32-kilometrowa droga pieszo-rowerowa prowadząca z Gorlic, poprzez Szymbark, Sękową, Zagórzany, Binarową do Biecza. Za pomocą tablic informacyjnych oznakowanych zostanie 86 cmentarzy.

Wyposażone w infrastrukturę turystyczną będą Krzywopłoty w gm. Klucze – miejscowość, poprzez którą przemaszerowały Legiony Lokalne Józefa Piłsudskiego i w którym miejscu w listopadzie 1914 r. rozegrała się bitwa.

Dostosowane do opcji turystycznej zostaną obiekty historyczne w powiecie gorlickim (m. in. odbudowana zabytkowa gontyna na cmentarzu wojennym nr 123 w Łużnej a takze kompleksowo wyremontowany cmentarz nr 46 na wzgórzu Beskidek w Koniecznej). Na jego obszarze w maju 1915 r. doszło do tzw. bitwy gorlickiej. W do niej wyniku Galicja i Austro-Węgry przerwały front rosyjski.

Według organizatorów szlaku, jego głównym założeniem wydaje sie byc budowa ponadregionalnego szlaku krajoznawczego po najlepszych miejscach związanych z historią I wojny światowej i utworzenie wspólczesnego produktu ofert wakacyjnych kulturowej, podnoszącego jakość propozycje turystycznej Małopolski.

Odtworzony slad frontu posiada przyciągnąć cos znacznie wiecej anizeli tylko Polaków, ale i takze rodziny ofiar poległych w trakcie I wojny światowej – Niemców, Rosjan, Ukraińców, Austriaków, Białorusinów, Węgrów, Czechów, Słowaków – których prochy spoczywają na przeszlo 400 cmentarzach w centralnej i zachodniej Małopolsce.

Mysl powstania Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej narodziła się jesienią 2009 roku podczas konwentu marszałków ośmiu województw (łódzkie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, świętokrzyskie, lubelskie, małopolskie i podkarpackie). W czasie zebrania został podpisany list intencyjny w sprawie utworzenia szlaku a mianowicie produktu krajoznawczego na skalę europejską, który byłby dostępny dla turystów w stu. rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny.

Szlak małopolski obejmuje krótko mówiac osiem powiatów i ocenia 455 kilometrów długości. Trasa samochodowa przebiega przez 37 miejscowości związanych z walkami, obejmuje 53 wyselekcjonowane cele i obszaru. Ponadto składa się z trzech pętli tematycznych związanych z najważniejszymi – pod względem historycznym, patriotycznym jak i równiez militarnym a mianowicie epizodami wojny. Każda pętla związana wydaje sie z innym okresem wojny i przy inny sposób prezentuje działania wojenne jak i równiez ich wyniki. (PAP)

rgr/ hes/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy