Małopolskie: Koncerty Tomasza Stańki a mianowicie od piątku do niedzieli

27 lipca, 2020
Category: inne

„Ciemne Jutrznie” – to tytuł koncertu trębacza Tomasza Stańki oraz katowickiego zespołu Camerata Silesia, którym dyryguje Anna Szostak. Artyści wystąpią: w piątek – w Zakopanem, po sobotę – w Lusławicach i niedzielę – przy Krakowie. Imprezy zorbanizowane odbywają się w ramach Jak i równiez Festiwalu Emanacje.

Publiczność usłyszy też młodego wokalistę jazzowego Wojciecha Myrczka. Utwory religijne XVI-wiecznego włoskiego kompozytora Marca Antonia Ingegneriego z improwizacjami Stańki zabrzmią w ramach Festiwalu Emanacje – poinformował PAP Jan Tomala z Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego przy Lusławicach, które jest organizatorem festiwalu.

„To jedyne imprezy zorbanizowane tego cenionego trębacza jazzowego na trwającym wiele miesięcy Festiwalu Emanacje” – powiedział PAP przedstawiciel organizatora.

Przy Zakopanem Stańko i chór zaprezentują się w Kościele św. Krzyża, w Lusławicach (powiat tarnowski) – po Europejskim Srodku Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, jak i równiez w Krakowie – w Kościele św. Katarzyny.

Tomala podkreślił, że koncert przy Lusławicach – tak jak inne koncerty, które w ramach festiwalu odbywają się w tej miejscowości – jest bezpłatny. Wejściówki można nabyć cos wiecej niz w tamtejszym lusławickim Srodek, ale też w Krakowie (punkt danych miejskiej InfoKrakow przy ul. św. Jana) oraz przy Tarnowie (Tarnowskim Centrum Informacji na Rynku). Na imprezy zorbanizowane w Zakopanem i Krakowie trzeba wykupić bilet.

I Festiwal Emanacje rozpoczął się z końcem czerwca i potrwa do listopada. Po programie odnajduje się 80 koncertów przy ciekawych i pięknych zakątkach Małopolski. Sluzace do jesieni, po każdy weekend, muzyka rozbrzmiewać będzie po ponad 40 miejscach województwa: od sal koncertowych przy największych miejscowosciach regionu, przez zamki, dwory i pałace, po unikalne, drewniane wnętrza niewielkich kościołów, skansenów czy słynnej Muzycznej Owczarni w Szczawnicy-Jaworkach.

Wśród wykonawców znajdują się zarówno młodzi, rzetelni muzycy (Agata Szymczewska, Rafał Kwiatkowski, Maria Machowska, Łukasz Kuropaczewski, Bartłomiej Kokot, Jagoda Krzemińska), jak i głośne debiuty ostatnich latek – nagrodzone Paszportem Polityki TWOgether Duo czy Atom String Quartet, dwukrotnie uhonorowany Fryderykiem.

Przeglad jest poswiecany Krzysztofowi Pendereckiemu, który polski obchodzi 80. urodziny.

Tomasz Stańko ur. 1942 r. w Rzeszowie. Jest jednym znanym i cenionym trębaczem jazzowym. Debiutował w 1962 r. w sztabie Jazz Darings. Rozgłos przyniosła mu rozrywka w grupie pianisty Krzysztofa Komedy. Po rozpadzie kwartetu Komedy rozpoczął pracę na własną rękę. Współpracował z danymi muzykami jakim sposobem Cecil Taylor, Tony Oxley, Dave Holland, Don Cherry i Jan Garbarek. Zapraszał do nagrywania i koncertowania także polskich muzyków, metrów. in. Marcina Wasilewskiego, Marcina Maseckiego jak i równiez Michała Miśkiewicza. Jest również autorem muzy do tego rodzaju filmów jak „Reich” i „Pożegnanie wraz z Marią”. Polski do sklepów trafiła swoim płyta „Wisława”, którą nagrał, aby uczcić polską noblistkę Wisławę Szymborską. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu „Jazzowa Jesień” w Bielsku-Białej. W 2012 r. Stańko obchodził jubileusz 50-lecia działalności artystycznej. (PAP)

bko/ abe/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy