Mazowiecki o arabskiej wiośnie: nieodzowny rozdział religii i państwa

Mazowiecki o arabskiej wiośnie: nieodzowny rozdział religii i państwa
Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

Kraje arabskiej wiosny musza dążyć sluzace do rozdziału wiary od państwa – powiedział w czwartek były premier RP Tadeusz Mazowiecki na konferencji poświęconej wyzwaniom stojącym przed krajami Afryki Północnej, przez które w 2011 r. przetoczyły się rewolucje.

Po debacie, która odbyła się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, oprócz Mazowieckiego udział wzięli również: dyrektor wykonawczy Wspólnoty Demokracji Bronisław Misztal, prezydent Krajowej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Henryka Bochniarz oraz b. szef MSZ Andrzej Olechowski. Uczestnicy spotykania wspominali polską transformację jak i równiez zastanawiali się, jak panstwa arabskiej wiosenki mogą skorzystać z tegoz doświadczenia.

Mazowiecki podkreślił, że do konstruowania demokracji nieodzowny jest rozdział państwa jak i równiez religii, ponieważ ich zderzenie może „skończyć się fatalnie” i doprowadzić do zwycięstwa teokracji. „W waszych krajach ruchy na temat charakterze religijno-politycznym mają duże znaczenie. Partie religijne po inny sposób pojmują demokrację, a wśród tych innych sposobów są też metody bardzo niebezpieczne” – zaznaczył Mazowiecki, zwracając się az do ok. dwie stówy gości m. in. wraz z Tunezji, Egiptu i Libii.

W Tunezji pierwsze wybory parlamentarne na ustąpieniu prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego wygrało przecietne ugrupowanie islamistyczne Hizb an-Nahda (Partia Odrodzenia). W Synaju na uzyskanie miejsc po parlamencie w rozpoczętych po poniedziałek typach także liczą partie islamskie, w tym Bractwo Muzułmańskie. Natomiast w Libii nowe władze zapowiedziały, że podstawą prawa będzie szariat.

„Bardzo bym namawiał, by nie dążyć do totalnego zwarcia na stronie sił świeckich jak i równiez sił religijno-politycznych, bo ono może być bardzo szkodzące” – mówił Mazowiecki. „Obalenie cesarza po Iranie też budziło nadzieję na demokratyzację, a przyszedł system teokratycznego totalizmu” – przypomniał były premier.

Mazowiecki przestrzegał poprzednio rozrachunkami sposród przeszłością, które opóźniają transformację. „Przeszłości nie można przekreślić, jednak nalezy dbać na temat to, aby wyciągnąć z niej wnioski pozytywne, natomiast nie wnioski niekończącego się rozrachunku, paraliżującego drogę do demokracji” a mianowicie mówił.

Były premier w charakterze elementy transformacji wymienił m. in. wolność opinii publicznej, powstanie systemu partyjnego oraz tworzenie wolnych instytucji. Wspominał, jak ciezko było budować koalicję, gdy w skład pierwszego Sejmu po przemianach wchodziło kilkanaście partii. „W tworzeniu systemu demokratycznego zasadniczą rolę odgrywa też zdolność do kompromisu” – mówił b. premier. „Kompromis to narzędzie do posuwania się naprzód przy historii” a mianowicie podkreślił.

Nastepnie Henryka Bochniarz podkreślała rolę sektora wlasnego w robieniu demokracji. Namawiała do pobudowania na prywatyzację, nawet jeśli wiąże się ona wraz z stratami społecznymi. „W Polsce to był czas tragiczny. Upadały całe sektory gospodarki, a my nie wiedzieliśmy, co z tym zrobić. Do dziś dyskutujemy, badz musiały upadać tak gwałtownie, ale ja uważam, że ta terapia spowodowała, iż część chorej gospodarki przestała istnieć” a mianowicie mówiła.

Według Bochniarz, Polska może służyć pomocą krajom arabskiej wiosny podczas prywatyzacji. „Są na naszym portalu eksperci po to, jak prywatyzować bez niepomyslnych skutków” a mianowicie podkreśliła. Namawiała też az do szukania sprawy, wokół których może się zintegrować pokazna część społeczeństwa. „W Polsce na początku była zwykla zgoda wokół kwestii wejścia do NATO i do UE” a mianowicie powiedziała.

Andrzej Olechowski zapewnił uczestników narady, że demokracja nie jest ustrojem zastrzeżonym wyłącznie dla tych krajów, które mają demokratyczne tradycje. „To są teorie rasistowskie. Ludzie z polski i rózne narody Swiata Środkowej udowodniły, że bez wielu pokoleń i doświadczeń demokratycznych można demokrację zbudować” – zapewnił. Zachęcał do otwarcia gospodarczego i politycznego.

„W ostatecznosci powstała gospodarka niesłychanie odporna na zewnętrzne szoki i nagrodą jest to, co się dzieje dzisiaj, gospodarka, która jest w stanie nawet w najtrudniejszej sprawy europejskiej wygenerować wzrost” – stwierdził były minister finansów.

Olechowski wyraził też nadzieję, że „zajęta kryzysem finansowym, będąca w słabym bedzie ducha” Unia Europejska udzieli „bardziej otwartej i hojnej odpowiedzi” krajom „arabskiego przebudzenia”.

Od czasu czwartku uczestnicy konferencji „Unia Europejska jak i równiez Państwa Południowego Sąsiedztwa a mianowicie nowe strony wzajemnej współpracy w zmieniającym się otoczeniu” dyskutują na temat kompleksowych reform politycznych, społecznych i gospodarczych, które czekają państwa arabskie z Afryki Północnej jak i równiez regionu, przez które w 2011 r. przetoczyły się rewolucje. Wspólnie zastanawiają się, w jaki sposób społeczność międzynarodowa może wspierać przemiany, wykorzystując własne doświadczenia z transformacji.

Az do Warszawy przybyło ok. piecdziesiat delegacji, przy skład których wchodzą m. in. posrednicy państw partnerskich Południowego Sąsiedztwa z Algierii, Egiptu, Jordanii, Libanu, Libii, Maroka, Autonomii Palestyńskiej, Tunezji i reprezentanci sektora pozarządowego z Jordani. W rady udział biorą też goście z Iraku.

Są też reprezentanci sekcji unijnych, Ligi Państw Arabskich, Unii Afrykańskiej, Organizacji Współpracy Islamskiej, Starego kontynentu dla Środziemnomorza, Fundacji Anny Lindh, ONZ, Europejskiego Agencji bankowej Inwestycyjnego i Banku Światowego. W zebraniu udział bierze także delegacja z Turcji.

Konferencja została zorganizowana przez MSZ w zakresie polskiej prezydencji. Zakończy się w piątek po południu. (PAP)

jhp/ ala/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy