Jak i gdzie sprawdzić bądź Facebook udostępniał moje informacje?

Facebook zaczął informować użytkowników, że należą oni do grupy 87 mln osób, których dane wyciekły do firmy analitycznej Cambridge Analytica. W Polsce wypływ mógł dotyczyć nawet 57 tys. użytkowników.

Jeśli twoje dane zostały udostępnione firmie Cambridge Analytica, to po zalogowaniu się do odwiedzenia Facebooka w przeglądarce bądź na smartfonie, u góry zobaczysz odpowiednie powiadomienie. Przekieruje ono cię dzięki stronę informującą o zastosowaniu twoich informacji.

- Zablokowaliśmy witrynę www "This Is Your Digital Life", z której korzystał jeden z twoich znajomych na Facebooku. Zrobiliśmy to, ponieważ stronica mogła nadużywać niektórych wiadomości o Tobie z Facebooka, udostępniając je firmie Cambridge Analytica - przeczytamy w tej stronie.

Foto: Facebook / materiały prasowe Facebook przygotował specjalne powiadomienia dla użytkowników

"This Is Your Digital Life" wówczas aplikacja, która wykorzystana jest do zebrania danych od momentu 87 mln użytkowników Facebooka. Trafiły one potem w celu Cambridge Analytica, z naruszeniem zasad Facebooka. Firma wykorzystywała wiadomości o użytkownikach serwisu służące do analizowania ich osobowości jak i również wpływania na masowe zachowania wyborców. Facebook został mocno skrytykowany za to, że nie podjął stosownych działań i nie powiadomił użytkowników wcześniej o wypływu.

Możesz trafić również na drugie powiadomienie, które przekieruje cię do ustawień prywatności Facebooka. Zobaczysz w tym miejscu, które aplikacje innych przedsiębiorstw mają dostęp do danych na Twoim profilu.

Większość użytkowników zobaczy poniższy komunikat

Jeśli nie widzisz poinformowań, to wtedy prawdopodobnie twoje dane nie wyciekły. Zdołasz to sprawdzić, klikając w ten link. Jeśli dane o tobie nie są przekazane firmie Cambrigde Analityca, to przeczytasz komunikat na temat takiej treści:

Wedle naszych danych ani Twoja osoba, ani Twoi znajomi odrzucić logowaliście się do produktów "This Is Your Digital Life". Ustaliliśmy, że Swoje dane z Facebook nie zostały przekazane firmie Cambridge Analytica przez aplikację "This Is Your Digital Life".

Foto: Zrzut z serwisu Facebook. com / materiały prasowe Zdecydowana duża liczba użytkowników powinna zobaczyć ten komunikat

Wyciek danych miał szansę dotyczyć ponad 57 tysięcy użytkowników z Polski. Nie jest do końca jasne, czy chodzi tylko o Polaków. Aplikację, jaka przekazywała dane użytkowników do Cambridge Analytica, zainstalowały 23 osoby z Polski. Kolejne 57 115 osób to przyjaciele użytkowników, którzy na Facebooku zezwolili aplikacji pobierającej dane na dostęp do własnego konta. Niekoniecznie są Polakami.

Amerykańska wiza będzie wymagać udostępnienia np. Facebooka