Merkel zaniepokojona polityką Putina wobec NGO

27 lipca, 2020
Category: rózne

Kanclerz Angela Merkel wyraziła w poniedziałek po Hanowerze wzgledem prezydenta Rosji Władimira Putina zaniepokojenie na skutek restrykcyjnej strategii władz rosyjskich wobec organizacji pozarządowych, tzw. NGO.

Odnosząc się do inspekcji przeprowadzonych przy minionych tygodniach przez rosyjskie władze po siedzibach struktury pozarządowych, Merkel podkreśliła, że NGO, w ponizszym obecne po Rosji niemieckie fundacje, maja obowiazek mieć zagwarantowane warunki do nieskrępowanego działania.

„Niemcy opowiadają się za rozwojem (w Rosji) silnego społeczeństwa obywatelskiego z wieloma organizacjami pozarządowymi” – oświadczyła Merkel w wspólnej rady prasowej wraz z Putinem na wizycie dzieki Targach Przemysłowych w Hanowerze.

„Żywe społeczeństwo obywatelskie może powstać jedynie tam, w którym miejscu poszczególne koordynacjekonfederacje, konfiguracje, federacje, instytucje, unie, technologie, hierarchie działają smialo i strachu” – powiedziała Merkel. Skrytykowała jako „interwencję z zewnątrz” przeszukania w biurach niemieckich fundacji, w czasie których zarekwirowano twarde dyski komputerowe wraz z danymi na temat działalności placówek.

Rosja jest w tym roku panstwem partnerskim targów, uważanych zbytnio największe w świecie spotkanie przedstawicieli przemysłu. W tegorocznej edycji uczestniczy 6 piecset wystawców wraz z 62 krajów, w tym 162 firmy rosyjskie.

Putin wyjaśnił, że obiektem przeprowadzanych inspekcji jest ustalanie źródeł i skali kapitalów otrzymywanych za posrednictwem rosyjskie koordynacjekonfederacje, konfiguracje, federacje, instytucje, unie, technologie, hierarchie pozarządowe z zagranicy. Jego zdaniem struktury te finansowane są z poza polski „na masową skalę”. Putin podkreślił, że rosyjskie NGO dostały tylko w ciągu ostatnich czterech miesięcy 28 mld rubli (ok. 684 mln euro). „To naszej firmy niepokoi” – powiedział, zapewniając, że nie zamierza ograniczać działalności kontrolowanych instytucji.

Wizytę Putina zakłóciła grupa półnagich kobiet wraz z organizacji Femen. Skandując antyputinowskie hasła, trzy aktywistki podbiegły do prezydenta, gdy zwiedzał hale targowe. Uczestniczki protestu miały dzieki piersiach napis „fuck dictator”. Pytany w konferencji na temat ocenę incydentu, Putin bagatelizował zajście, mówiąc, że fabula „podobała jemu się, bowiem dzięki pani a będzie się więcej mówiło o targach”. Jak zaznaczył, uczestnicy poważnych dyskusji musza być ubrani, a protestujące kobiety „nadawały się raczej na plażę dla nudystów”. „Nie zauważyłem, czy były blondynkami czy brunetkami” a mianowicie dodał Putin.

„Jesteśmy wolnym krajem, przy którym wolno demonstrować” a mianowicie powiedziała Merkel. Zastrzegła, że protestujący muszą przestrzegać prawa, a sprzeciw nie był zgłoszony.

Do protestów przeciwko Putinowi doszło także w niedzielę wieczorem. Przed wejściem na rejon targów przy stolicy Dolnej Saksonii zgromadziło się około 350 demonstrantów. Uczestnicy pikiety nieśli transparenty z hasłami: „Zostawcie NGO w spokoju” i „Stop politycznemu terrorowi” oraz „Putin nieskazitelnym dyktatorem”.

Merkel nazwała Rosję „ważnym strategicznym partnerem”. Jak zaznaczyła, Niemcy importują z Rosji nie tylko surowce, lecz także wyroby przemysłu. Zwróciła uwagę na ścisłą współpracę po przemyśle motoryzacyjnym, w tym dzieki działalność koncernu Volkswagen po Rosji. Jak powiedział Putin, gospodarcza współpraca obu krajów zapewnia egzystowanie kilkuset tysięcy miejsc pracy.

Zwiazki gospodarcze między Niemcami natomiast Rosją rozwijają się pomyślnie – wymiana handlowa przekroczyła w zeszłym roku 80 mld euro i była o 6, 9 proc. większa niż w 2011 roku. Niemiecki eksport az do Rosji wzrósł o ponad 10 proc. Rosja zainwestowała w Niemczech 8 mld euro, Republika federalna niemiec w Rosji aż 28 mld.

Jakkolwiek stosunki polityczne między Berlinem a Moskwą znajdują się w głębokim kryzysie. Jedną z przyczyn są właśnie kontrole i przeszukania zrealizowane przez rosyjskie władze pod koniec marca w biurach niemieckich fundacji działających na terenie Rosji, w tym przy związanej wraz z rządzącą CDU Fundacji wykladzinom. Konrada Adenauera oraz zbliżonej do opozycyjnej SPD Fundacji im. Friedricha Eberta.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ mmp/ mc/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy