MF: decyzja co do pieniędzy z Funduszu Robocie w ciągu 2-3 tygodni

Author:
27 lipca, 2020
Category: rózne

# dochodzi wypowiedź ministra roboty i polityki społecznej #

dwudziestu siedmiu. 06. Stolica polski (PAP) a mianowicie Decyzja w sprawie przekazania ministrowi pracy pieniędzy z Funduszu Pracy zostanie podjęta wedlug analizach, nie później niż w ciągu 2-3 tygodni – powiedziała w środę PAP wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

W środę minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że w najbliższych dniach (koniec tego tygodnia, początek przyszłego) wystąpi z wnioskiem sluzace do Ministerstwa Finansów o uwolnienie części środków z Funduszu Pracy w aktywną walkę z bezrobociem. Dodał, że jego resort skrupulatnie zbierał argumenty dotyczące rynku pracy i dane dotyczące bezrobocia jak i równiez wyraził mniemanie, że trafiają one do MF.

Zaznaczył, że nie zaakceptowac chce wciaz mówić o kwocie. „Jest to przedmiotem naszych dyskusji. Mam nadzieję, że będą to środki, które pozwolą wesprzeć rynek pracy. (… ) Myślę, że w porzadku. 500 mln – będziemy rozważać wystąpienie w okolicy tej kwoty” – powiedział. Dodał, że te pieniądze trafią w aktywne formy walki sposród bezrobociem. „Szczególnie chcemy wesprzeć osoby młode oraz po 50. roku kalendarzowego życia” a mianowicie poinformował.

Majszczyk również zaznaczyła, że na razie jest zbytnio wcześnie, aby mówić o konkretnych kwotach, jakie mogłyby być uruchomione z Funduszu Pracy.

„Musimy zobaczyć, które jest popyt i w jakie plany miałyby zostać przeznaczone środki z Funduszu Pracy. Kierujemy analizy dotyczące napływu składek do Funduszu, a także obliczenia jak i równiez symulacje wpływu przekazania pieniędzy z Funduszu Pracy dzieki wynik sektora finansów publicznych” – powiedziała.

Dodała, że resortowi finansów zależy, zeby mimo uszczuplenia środków w Funduszu Pracy wynik ten pozostał „przyzwoity”.

Majszczyk odniosła się także do pomysłu partnerów społecznych z Komisji Trójstronnej, zeby wyłączyć Kasa Pracy sposród sektora finansów publicznych. Zwróciła uwagę, że Fundusz tenze zaliczany jest do sektora nie tylko wraz z względu w ustawę na temat finansach publicznych, ale także w rozumieniu przepisów unijnych.

„Nie rozumiem, na czym takie wyłączenie miałoby polegać. (… ) Niewatpliwie Fundusz nie mógłby pozostać poza wpływem rządu jak i równiez kontrolą” a mianowicie dodała.

Przy komunikacie na posiedzeniu zespołu Komisji Trójstronnej ds. polityki gospodarczej jak i równiez rynku pracy, które odbyło się w ubiegły piątek, podano m. in., że witryna www społeczna podjęła decyzję w sprawie powołania w zakresie zespołu ds. polityki gospodarczej i sektora zatrudnienia podzespołu do pracy, którego zajeciem będzie przyrzadzanie projektu przemian w regulacjach ustawy regulującej instytucję Funduszu Pracy.

„Wstępnie ustalono, że propozycja przemian zmierzałaby w kierunku wyłączenia Funduszu Pracy wraz z finansów publicznych oraz wprowadzenia przepisów ustanawiających organ kontroli, np. Radę Nadzorczą Funduszu Pracy” – wskazano. (PAP)

mmu/ akw/ pad/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy