MF: za 2009 r. rozliczyło się już z fiskusem czterdziestu osiem proc. podatników

27 lipca, 2020
Category: rózne

Dzieki ponad miesiąc przed upływem terminu dzieki złożenie PIT-ów za przeszly rok, z fiskusem rozliczyło się 48 proc. podatników – poinformowało w poniedziałek PAP Ministerstwo Finansów. Resort spodziewa się „gorącego miesiąca” w urzędach skarbowych.

Wisława Dróżdż z lokum prasowego Ministerstwa Finansów powiedziała PAP, że deklaracje złożyło już 48 proc. wraz z ponad 24, 7 mln podatników. Wyjaśniła, że na ogól w czolowej kolejności rozliczają się ludzie, które wykazują nadpłatę podatku do zwrotu. Natomiast podatnicy, którzy spodziewają się, że będą musieli dopłacić podatek, zwlekają sposród rozliczeniem.

Według Dróżdż przy urzędach skarbowych widać już większy gest i kolejki. „Kwiecień będzie gorącym miesiącem” – powiedziała.

Deklarację podatkową trzeba złożyć do końca kwietnia. Wcześniejsze złożenie deklaracji nie okresla jednak, że w tym samym czasie należy zapłacić podatek. Termin na tek krok mamy także do końca kwietnia. W sytuacji osób, które liczą w zwrot datku, szybsze rozliczenie oznacza, że wcześniej otrzymają pieniądze. Wedlug przepisami podatnicy, którzy wykażą nadpłatę podatku, powinni otrzymać pieniądze przy ciągu 3 miesięcy od momentu rozliczenia.

Wiesława Dróżdż dodała, że wiecej niz 121 tys. podatników złożyło deklaracje przy formie cyfrowej, przez internet. „Bardzo cieszy postep zainteresowania składaniem e-deklaracji. Prowadzona przez nas akcja edukacyjna, że można rozliczyć się po sposób latwy, unikając sterczenia w kolejkach, przekłada się na liczby” – powiedziała.

System składania e-deklaracji bez konieczności posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego ruszył w kwietniu 2009 r., po wejściu w życie nowelizacji Ordynacji podatkowej a takze rozporządzenia ministra finansów sluzace do niej. Zniosły one obowiązek używania kwalifikowanego e-podpisu w rozliczeniu z fiskusem. Konieczność zakupu takiego podpisu była wskazywana jak główna podstawa małej popularności rozliczeń komputerowych.

W ubiegłym roku w sieci, bez kwalifikowanego podpisu, można było złożyć jedynie PIT-37 (dla osób osiągających dochody np. z umowy na temat pracę) jak i równiez załączniki dodatkowo formularza. Sposród danych MF wynika, że podatnicy wysłali 78 tys. 972 elektroniczne deklaracje podatkowe, w tym 77 tys. 470 bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

W 2010 r. po ten sposób można składać nie tylko PIT-37. Do ewidencje e-deklaracji dołączył PIT-36 (dla osób prowadzących działalność gospodarczą, opodatkowanych dzieki zasadach ogólnych), PIT-36L (dla opłacających 19 proc. podatek liniowy), PIT-38 (rozliczenie datku od zysków kapitałowych np. dochodu wraz z giełdy), PIT-39 (przy dochodach ze sprzedaży nieruchomości).

Przy tegorocznym rozliczeniu po przy jednym spotkaniu pierwszy należy zastosować 2-ie stawki podatku, 18 proc. i 32 proc., które zaczęły obowiązywać w ubiegłym roku. Podatek w wysokości 18 proc. (minus tzw. kwotę zmniejszającą podatek po wysokości 556, 02 zł) zapłacimy od dochodów, które nie przekroczyły 85 528 tys. zł. Jeżeli zyski były wyższe od naszej kwoty, to podatek wyniesie 14 tys. 839, 02 zł dodatkowo 32 proc. od nadwyżki ponad 85 528 tys. zł.

Po rozliczeniu zbyt 2009 r. podatek poplatny będzie można zmniejszyć o wydatki dzieki utrzymanie dzieci, internet, oszczędzanie w kasie mieszkaniowej, rehabilitację czy darowizny. Zakres znizek się nie zaakceptowac zmienił przy porównaniu sposród poprzednim rokiem. W przypadku rozliczenia ulgi dzieki dzieci należy jednak przyjąć rozliczenie miesięczne, a nie roczne. (PAP)

mmu/ je/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy