Minister Miller rozmawiał w USA o współpracy w batalii z terroryzmem

Author:
27 lipca, 2020
Category: rózne

*USA pragną przyspieszyć prace ponad porozumieniami wraz z Polską i Unią Europejską o wymianie danych przydatnych w batalii z terroryzmem – poinformował przebywający z wizytą przy Waszyngtonie minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller. *

Od poniedziałku minister spotka się czołowymi przedstawicielami rządu amerykańskiego odpowiedzialnymi za materie bezpieczeństwa jak i równiez terroryzmu. Rozmawiał z minister bezpieczeństwa wewnętrznego Janet Napolitano, zastępcą prokuratora generalnego Jamesem Cole’em i koordynatorem działań antyterrorystycznych przy Departamencie Stanu Danielem Benjaminem.

„Omawialiśmy materie związane sposród polską prezydencją. Usłyszeliśmy wraz z strony amerykańskiej pewne aluzje dotyczące wlasnej aktywności po tematach istotnych dla stosunków USA z UE” a mianowicie powiedział Miller polskim korespondentom w Waszyngtonie. Wyjaśnił, że chodzi tutaj przede wszystkim na temat wymianę danych ważnych przy walce sposród przestępczością zorganizowaną i terroryzmem, w tym np. dotyczących danych osób podróżujących między USA a Europą.

„Prokurator Cole bardzo chce przyspieszyć stosowane przez nas wspólne czynnosci dotyczące umów o zamianie informacji służących obronie przed terrorystami” – zaznaczył. Przypomniał, że funkcjonuje tu spór między potrzebą ochrony prywatności danych osobowych a koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa.

Poproszony o skomentowanie zabicia przez amerykańskie służby specjalistyczne Osamy bin Ladena – czym żyje obecnie Ameryka – minister sugerował, aby nie łączyć z tymze nadmiernych oczekiwań co do dalszej walki z terroryzmem.

„To na pewno wydaje sie wydarzenie, które ma wpływ na najbliższe dni, jednak powinniśmy w dodatku podchodzić wraz z umiarem. Terroryzm to nie wydaje sie byc zjawisko przejściowe, od 11 września 2001 r. żyjemy w przeświadczeniu, że świat się na nieszczescie zmienił na gorsze i nie mamy złudzeń, by śmierć bin Ladena problem tenze rozwiązała” a mianowicie powiedział.

Zapytany o pomoc USA w wyjaśnieniu pobudek katastrofy ponizej Smoleńskiem, minister odpowiedział, że była pani wystarczająca. „Od USA dostaliśmy pomoc we właściwym chwili i we właściwym formacie, taką, której oczekiwaliśmy. Więcej na razie nie zaakceptowac powiem. Raport końcowy dotyczący katastrofy wydaje sie byc przygotowywany i proszę na temat chwilę cierpliwości – niedługo będzie gotowy” – oświadczył.

W konwersacjach Millera po Waszyngtonie wypłynęła też rzecz wiz obowiązujących wciąż Polaków, którzy wybierają się do USA. „Wyjeżdżam z dobrą informacją, że USA uważają ten rzecz – niezwyklego – zbyt priorytetowy i zamierzają przy najbliższym momencie przyspieszyć operacje w tym kierunku na styku administracji jak i równiez kongresu” a mianowicie powiedział minister. Nie podał jednak żadnych konkretów.

Wraz z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/ hes/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy