GDDKiA liczy, że na początku 2018 wybierze operatora układu opłat  Moto

  • Paczki i listy z poślizgiem. Poczta Polska przeprasza
  • Inspektorzy chcą protestować. "Frustracja osiągnęła wysoki poziom"
  • Bankructwo świecącego pustkami lotniska. "Radom robi transakcja życia"
  • Autostrada A1 przy odcinkach. Wybrano wykonawcę następnego fragmentu trasy
  • Autostradą wraz z Gdańska do granicy spośród Czechami. Jest umowa dzięki kolejny brakujący odcinek A1

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ocenia, że na początku ewentualnego roku zakończy się postępowanie, w którym wybrany zostanie wykonawca nowego Krajowego Systemu Poboru Opłat (KSPO) zbyt przejazd drogami krajowymi - poinformował Krzysztof Kondraciuk, dyrektor GDDKiA.

- Posiadam nadzieje, że z początku przyszłego roku uda się ukończyć postępowanie. (... ) Wykładzinom wcześniej rozstrzygniemy, tym operator, który wygra przetarg, będzie miał więcej czasu w wdrożenie - powiedział Kondraciuk zapytany, kiedy można się spodziewać wyboru wykonawcy KSPO.

Chcą zbudować tunel w sąsiedztwie Stonehenge. "To brutalna ingerencja"

Pobór opłat

Obecny operator elektronicznego systemu poboru opłat drogowych viaTOLL, spółka Kapsch Telematic Services, ma podpisaną umowę do 2 listopada spodziewanego roku.

Kondraciuk powiedział, że obecnie GDDKiA oczekuje na wyrok Krajowej Izby Odwoławczej, po drugim już odwołaniu firmy obecnie zarządzającej systemem. - Zakładamy, iż może w przyszłym tygodniu, a może jeszcze przy tym tygodniu ten osąd będzie - dodał kierownik GDDKiA.

Postępowanie tyczące wyboru wykonawcy nowego Krajowego Systemu Poboru Opłat wykonywane jest w modelu II-etapowym, w trybie dialogu konkurencyjnego. W pierwszym etapie mają zostać wyłonieni wykonawcy spełniający postawione przez zamawiającego wzory. Drugi etap postępowania realizowany będzie w formie dialogu, do którego zostaną zaproszeni wykonawcy, dopuszczeni w pierwszym etapie.

Po zakończeniu dialogu wykonawcom zostanie przekazana ostateczna Specyfikacja Istotnych Względów Zamówienia (SIWZ), wraz z zaproszeniem do złożenia ogłoszeń.

Dialog trwa

Dyrektor GDDKiA przypomniał, że zagadnieniem firmy, która zostanie wyłowiona w postępowaniu będzie opracowanie nowego systemu, który GDDKiA chce zmienić. - Który to będzie system wówczas okaże się po skończeniu dialogu. Czekamy na sugestie poszczególnych firm. Potem przedyskutujemy, czy będzie to program tradycyjny, taki jak dawny, czy będzie to program pozycjonujący samochody z wykorzystaniem GPS-u - powiedział Kondraciuk.

Polacy kupują więcej oryginalnych samochodów. Historyczny rezultat

- Osobiście jestem za systemem, który chyba będzie wymagał zmiany w normach prawa, tak aby ogarnąć wszystkie drogi krajowe tym systemem. Tam gdzie nie zaakceptować będzie opłat, byłaby cena zerowa. Rozszerzenie przy wsparcia odpowiedniej aplikacji zakresu poboru opłat byłoby bardzo łatwe - dodał.

Nowy system

Kondraciuk przyznał, hdy GDDKiA będzie dążyć do tego, aby nowy system udało się skoordynować wraz z systemami koncesjonariuszy, jak Gdańsk Transport Company, Autostrada Wielkopolska, czy Stalexport. Chodzi o to, by kierowca nie musiał głowić się, czy płaci zbyt przejazd daną trasą, bądź nie, a jego obładowanie, podział środków pomiędzy indywidualnych zarządców odbywał się automatycznie.

ViaToll to program elektronicznego poboru opłat obowiązujący na wybranych odcinkach rodzimych dróg od lipca 2011 r. Obowiązuje każdego kierowcę poruszającego się po drogach płatnych pojazdem samochodowym lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej trzy, 5 tony oraz autobusem, niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej.

Brytyjska elektrownia przygrywa spór spośród rządem. Nie dostanie dotacji Informacje