MSP: Sądy zatwierdziły listę wierzytelności stoczni

MSP: Sądy zatwierdziły listę wierzytelności stoczni
27 lipca, 2020
Category: inne

Sądy przy Gdańsku jak i równiez Szczecinie zatwierdziły listę wierzytelności stoczni Gdynia i Szczecin – powiedział PAP wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

MSP poinformowało pod koniec ubiegłego roku Komisję Europejską na temat zakończeniu sporu sprzedaży części majątku stoczni w Gdyni i Stargardzie.

„Do końca marca prezes Agencji Progresu Przemysłu musi zamknąć postępowanie kompensacyjne. Ten harmonogram narzuciła nam Komitet Europejska. Sądy w Stargardzie i Gdańsku zatwierdziły już listę wierzytelności. Na początku tego roku kalendarzowego zarządca kompensacji złożył sluzace do sądów ewidencje z propozycją podziału zgromadzonych środków wraz z sprzedaży części stoczniowego majątku dla wierzycieli. Obecnie sądy podają gryzie do ogólnej wiadomości” – podkreślił wiceminister skarbu.

Jak zaznaczył, wierzyciele będą potrafili w ciągu dwóch tygodni zgłaszać zarzuty. „Jeżeli nie będzie uwag, po podstawowej decyzji sądów, zarządca kompensacji wypłaci pieniądze wierzycielom, a następnie zwróci się sluzace do prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu o formalne zamknięcie postępowania kompensacyjnego” a mianowicie wyjaśnił Leszkiewicz.

Ze sprzedaży części majątku zakładów w Gdyni jak i równiez Szczecinie uzyskano odpowiednio: około 416 mln zł i ponad 107 mln zł. Kwota kazdego wierzytelności w wypadku tych stoczni to: 1-wsza mld 750 mln zł i w porzadku. 1 mld 300 mln zł. Idzie o zadłużenie m. in. z tytułu zawartych umów, wynikających w przykład sposród zakupu materiałów i surowców, czy w stosunku do ZUS.

Zarządca kompensacji Roman Nojszewski powiedział PAP, że chce podzielić ponad 300 mln zł dla wierzycieli stoczni przy Gdyni, zas ponad piecdziesiat mln zł – gwoli wierzycieli w Szczecinie. Wśród nich znajdują się metrów. in.: ZUS, Agencja Progresu Przemysłu, Firma Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Korporacja Polskie Stocznie, Zachodniopomorski Urząd Skarbowy. „W pierwszej kolejności pieniądze trafią do ludzi podmiotów, które posiadają ubezpieczenia hipoteczne i rzeczowe, a w dalszej kolejności – na zastawach rejestrowych” – wyjaśnił.

Nojszewski podkreślił, że po zamknięciu postępowania kompensacyjnego, sądy będą ustanawiać syndyka masy upadłościowej dla ludzi części majątku, których nie zaakceptowac udało się sprzedać.

Jeśli chodzi o stocznię Gdynia, został wciaz do sprzedaży m. in. ośrodek wypoczynkowy Wieżyca i – podobnie jak w przypadku szczecińskiego zakładu a mianowicie ruchomości, w tym m. in. rury, czy inne materiały. „To po raz kolejny zostanie wystawione do sprzedaży, a osiagniete pieniądze syndyk podzieli wśród pozostałych wierzycieli” – podkreślił Nojszewski. Zaznaczył, że „nie wszystkich powiedzie się zaspokoić”.

6 listopada 2008 r. Komisja Europejska uznała, że udzielona zakładom stoczniowym w Gdyni jak i równiez Szczecinie za posrednictwem polski rząd pomoc publiczna jest niezgodna z prawem. Zgodnie z harmonogramem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek obu stoczni został wystawiony dzieki sprzedaż, a pracownicy zwolnieni.

Dorota Zawiślińska (PAP)

dol/ je/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy