Muzeum w Stalowej Woli kupiło 16 prac Stefana Norblina

Author:
27 lipca, 2020
Category: odmienne

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli (Podkarpackie) kupiło od kalifornijskiej fundacji 16 obrazów Stefana Norblina. Stworzą one stałą kolekcję dzieł tego twórcy w stalowowolskim muzeum. Nabycie był współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prace te były już prezentowane w Stalowej Woli przy ub. roku na pierwszej w Polsce powojennej prezentacji dzieł Norblina. Muzeum wypożyczyło je wtedy od momentu The Polish Arts and Culture Foundation z San Francisco, zas następnie odnowiło i zaprezentowało na ekspozycji.

„Te niezwykłe prace stały się początkiem kolekcji Stefana Norblina w naszym muzeum. Dotychczas żadna placówka muzealna nie zajmowała się gromadzeniem robót tego artysty” – powiedziała Anna Szlązak, kurator stalowowolskiej wystawy jak i równiez opiekunka kolekcji.

Zapowiedziała też, że wiosną przyszłego r. planowana wydaje sie w stalowowolskim muzeum wystawa czasowa kupionych prac, jak zapowiedź powstającej tu wystawy stałej poświęconej twórczości Stefana Norblina.

Jakim sposobem poinformowała PAP dyrektorka stalowowolskiego muzeum Lucyna Mizera, dotacja otrzymana sposród resortu zwiazanych z kultura wyniosła niemal 170 tys. zł i pokryła większą część koszty kolekcji. Pozostała kwota pochodziła ze środków własnych muzeum. Muzeum nie chce zdradzać ceny nabywanych obrazów.

W skład kolekcji wchodzą zarówno obrazy powstałe podczas przebywania Norblina w USA, to znaczy z najmniej zbadanego czasu twórczości tegoz artysty, jak i kilka prac pochodzących sposród czasów indyjskich.

Kolekcję uzupełniły ponadto 2 prace autorstwa Norblina, wyciagniete przez niemieckiego badacza twórczości tego specjalisty – Clausa Ullricha Simona. Ofiarował pan dla muzeum akwarelę „Dama w kostiumie” pochodzącą wraz z 1922 r., a także przekazał jako długoterminowy przechowanie pracę wykonaną tuszem „Portret kobiety”.

Niemiecki badacz przekazał ponadto do muzeum archiwum swoich badań nad twórczością Norblina. Są tam mnogie dokumenty, zbiór fotografii wraz z archiwum rodzinnego Norblina, zas także rzadkie slajdy ilustrujące głównie dzieła artysty w Indiach.

Jak zaznaczyła Szlązak, wolą Clausa Ullricha Simona jest, aby archiwum było udostępniane wszystkim, którzy będą popularyzować wiedzę o artyście. Naukowiec ponadto wyraził też nadzieję, że Muzeum Regionalne po Stalowej Decyzji stanie się centrum badań nad twórczością Stefana Norblina.

Szlązak podkreśliła, że pomysł na zrealizowany zostanie kolekcji dzieł Norblina zapoczątkowała ubiegłoroczna wystawa w Stalowej Woli „Stefan Norblin (1892-1952). Artysta wszechstronny”. Była to pierwsza w naszym kraju od kilkudziesięciu lat ekspozycja tego artysty tworzącego w Polsce, Indiach i USA. Później wystawa pokazana została po kilku muzeach w Indiach.

Przy październiku dzieki Cmentarzu Powązkowskim odbył się uroczysty pochówek prochów Norblina i swoim żony, aktorki Leny Żelichowskiej sprowadzonych z San Francisco, gdzie artyści osiedli na II wojnie światowej. Norblin zmarł w 1952 r. Sprowadzenie prochów artysty az do Polski przypadło w 120. rocznicę swoim urodzin jak i równiez 60. rocznicę śmierci.

Jakkolwiek w Ogrodu Kaskada w Bielanach, innymi slowy niedaleko obszaru, w którym przed II wojną światową stała willa Norblinów Kaskada, odsłonięto tablicę upamiętniającą małżeństwo artystów.

Uroczystości pogrzebowe zbiegły się sposród otwarciem ekspozycje „Sztuka poza czasem. Stefan Norblin (1892-1952)” w Muzeum Plakatu po Wilanowie. Na ekspozycji znalazła się część eksponatów pokazanych w ubr. w Stalowej Woli.

Stefan Norblin pochodził z rodu artystów i przemysłowców, którzy przybyli z Francji i osiedli ponad Wisłą. Wydaje sie potomkiem w prostej linii malarza i rysownika Jana Piotra Norblina, który tworzył m. in. dla Czartoryskich.

Stefan Norblin urodził się w Warszawie po 1892 r. Studiował malarstwo w Antwerpii i Dreźnie; zmarł w USA po 1952 r. Malował portrety, tworzył grafiki i plakaty oraz projektował kostiumy teatralne.

Po opuszczeniu Polski w 1939 r. przybył az do Indii, dokad został nadwornym malarzem maharadży Jodhpuru – Umaid Singh’a. Zasłynął jako projektant wnętrz pałacu, autor malowideł ściennych w nurcie łączącym specyfikę kulturową Indii z w europie art deco. Ich tematyka są sceny z najsłynniejszego eposu Indii, Ramajany. Twórca zaprojektował również meble, które do obecnie znajdują się w apartamentach pałacu.

Agnieszka Pipała (PAP)

api/ ls/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy