Na giełdach walka strachu z nadzieją

Na giełdach walka strachu z nadzieją
27 lipca, 2020
Category: gielda

W środę handel na giełdach upływał w aurze nerwowego wyczekiwania na wieści ze Stanów Zjednoczonych. Za posrednictwem większą część dnia przeważał niepokój, na koniec widać było ostrożny wiara w przyszlosc. Inwestorzy rozstrzygnięcia jednak się nie doczekali.

Jak można było się spodziewać, środowa sesja w warszawskim parkiecie przebiegała po nerwowej aurze. Podobnie jak dzień wcześniej, mieliśmy do czynienia wraz z sporą zmiennością nastrojów, aczkolwiek zakres wahań indeksów nie był zbyt duży. Początek handlu był spokojny. Oba indeksy największych spółek zwyżkowały na otworzeniu po 0, 1 proc. Wskaźnik średnich firm był niemal dokładnie na poziomie wtorkowego zamknięcia. Tylko sWIG80 szedł w dół o 0, 3 proc.

W trakcie czolowej godziny notowań byki podjęły próbę ponownego wydźwignięcia WIG20 powyżej 2500 punktów. Udało się to jednak jedynie na chwilę. W tym momencie zwyżka indeksu wynosiła niecałe 0, 8 proc. Kontra podaży była zdecydowana i po ciągu dwóch godzin sprowadziła go w moment pod spodem kreskę. Za zakupach grupowych jednak siła niedźwiedzi wyczerpała się. Podobnie zachowywały się pozostałe uzywane przez nas indeksy.

Sporą zmiennością charakteryzowały się notowania części największych spółek. Momentami o niemalze 5 proc. w górę szły akcje BRE, które dzień wcześniej także ulegały dużym wahaniom i traciły 2, 5 proc. Sięgającą 2 proc. zwyżką cieszyli się posiadacze papierów Synthosu. To rezultat pozytywnej wskazan akcji spółki przez analityków Raiffeisena, którzy ustalili cenę docelową w 5, 82 zł, natomiast więc o 12 proc. powyżej kursu wtorkowego zamknięcia. Momentami na temat prawie cztery proc. rosły akcje CCC. W ciągu ostatnich sześciu sesji zyskały one 20 proc. Negatywnymi bohaterami były taniejące wedlug około trzech proc. akcje Eurocash jak i równiez JSW. W sytuacji tej innej spółki górę biorą obawy o efekty za trzeci kwartał. Po ponad 1-wsza proc. zniżkowały wczesnym popołudniem papiery Asseco, Bogdanki jak i równiez Telekomunikacji Krajowej.

W zespole średnich firm lekko przeważały walory tracące na wartości. Wśród tych propozycji prym wiodły zniżkujące na temat niemal czterech proc. akcje Agory. O prawie 3 proc. w dół szły papiery KOMPAKT Project. Sięgającą 3 proc. zwyżkę zaliczały akcje Ciechu. Na szerokim rynku wyróżniały się zyskujące 18 proc. papiery Rafako. Spółka poinformowała o porozumieniu z Alstomem, w wyniku którego do do niej kasy wpłynie 43, 5 mln ó. W ślad za tymze poprawiły się nastroje posiadaczy akcji PBG i Mostostalu Warszawa, które zwyżkowały na ponad 12 proc. Wedlug południu Gant poinformował na temat złożeniu wniosku o upadłość układową. W reakcji akcje spółki spadły jednak jedynie o 3 proc., natomiast momentami poniekad szły nieco w górę. Najwyraźniej niedawna przecena o dwie trzecie okazała się wystarczająca.

Od rana nienajlepsze nastroje panowały na głównych parkietach naszego kontynentu. Dotyczyło to szczególnie Paryża, dokad indeks w otwarciu tracił 0, szesc proc., zas w ciągu dnia wciaz nieco zwiększył saklę spadku. Z czasem doszlusował do faceta londyński FTSE. Na tym tle stosunkowo nieźle radził osobiscie DAX, zniżkujący wczesnym popołudniem o 0, 2 proc.

Po południu pojawiły się informacje na temat bliskim porozumieniu w amerykańskim Senacie co do limitu zadłużenia. Nie spowodowała ona euforii na głównych giełdach europejskich. CAC40 ciagle był dzieki minusie, wylacznie DAX wyszedł 0, 5 proc. ponad poziom wtorkowego zamknięcia. Początek handlu na Wall Street był już mocno optymistyczny. Po godz tamtejsze indeksy zwyżkowały po ponad 1 proc.

Po ślad zbytnio Amerykanami ruszyli nasi inwestorzy. WIG20 zyskiwał już jednej, 3 proc., ale trwogi skutecznie hamowały zapędy byków. Ostatecznie indeks naszych największych spółek zyskał 0, 6 proc., WIG30 wzrósł na temat 0, siedmiu proc., WIG o 0, 5 proc., mWIG40 na temat 0, 6 proc. natomiast sWIG80 poszedł w górę o 0, 45 proc. Obroty wyniosły 995 mln zł.

Porównaj na wykresach spółki jak i równiez indeksy

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy