Na ME 2012 az do Warszawy może przylecieć w porzadku. 600 samolotów z kibicami

27 lipca, 2020
Category: inne

Blisko 600 samolotów sposród kibicami może przylecieć az do Warszawy w Euro 2012 – poinformował w środę PAP rzecznik portu Przemysław Przybylski. Milosnicy futbolu będą mieli w tym momencie do wladzy ponad dwóch mln miejsc w aeroplanach.

„Z danych zobrazowanych przez firmę ACL, pełniącą rolę koordynatora rozkładów lotów na Lotnisku Chopina, wynika, że do 2 maja przewoźnicy lotniczy zgłosili zamiar przysłania do Warszawy 587 samolotów poswieconych wyłącznie sluzace do dyspozycji kibiców piłkarskich. Spodziewamy się ich blisko 600” – powiedział Przybylski.

Dodał, że na dodatek w czasie turnieju na warszawskim lotnisku wyląduje ponad 2, 3 tys. samolotów czarterowych oraz 13, 8 tys. samolotów rozkładowych.

„Łącznie w okresie od 1-wsza czerwca sluzace do 8 lipca pasażerowie korzystający z warszawskiego portu będą mieli az do dyspozycji wiecej niz 2 mln miejsc w samolotach. Spodziewamy się, że w czerwcu pobite zostaną wszelkie rekordy pod względem wielkości obrotu na naszym wlasnym lotnisku” – powiedział rzecznik.

Przybylski przypomniał, że terminowo mistrzostw w portach aeronautycznych miast – gospodarzy turnieju nie będą obowiązywały zastrzezenia startów jak i równiez lądowań samolotów w ciągu dnia jak i równiez nocy. Na koniec marca Sejm zdecydował o zniesieniu ograniczeń w operacjach lotniczych terminowo Euro 2012. Posłowie uznali, że oferowane regulacje wpłyną na zwiększenie przepustowości i dostępności portów lotniczych oraz przestrzeni powietrznej w okresie od czasu 1 czerwca 2012 r. do 4 lipca br. Dotyczy to lotnisk na warszawskim rynku, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku.

„W przypadku Lotniska Chopina oznacza to, że możliwe będzie odprawienie kibiców, którzy bezpośrednio po meczu na Stadionie Narodowym przyjadą na lotnisko i będą chcieli wrócić samolotem sluzace do domu. Prócz dniami meczowymi lotnisko nie zamierza korzystać z prawa do nielimitowanego operowania w porze nocnej. Nie będziemy się zgadzać, żeby samoloty czarterowe np. do Tunezji czy Egiptu zakłócały w nocy spokój mieszkańcom Warszawy. Zezwolenia na loty nocne przeszlo standardowymi limitami będą otrzymywać tylko samoloty wożące kibiców, piłkarzy i działaczy UEFA” – wyjaśnił Przybylski.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym na terytorium polski. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy oraz obciazenie. W 2011 r. port obsłużył wiecej niz 9, 3 mln pasażerów i odprawił ponad 43, 6 tys. ton cargo. Od początku tego roku lotnisko obsłużyło ponad dwa, 7 mln pasażerów, to znaczy o 12 proc. więcej niż w niniejszym samym sezonie ubiegłego roku kalendarzowego. (PAP)

Podobne informacje na www.2012euro.pap.pl

aop/ je/ mow/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy