Niemcy: Kwaśniewski w „FAZ”: nie ma powrotów do Europy stref wpływów

27 lipca, 2020
Category: odmienne

*Wstrzymanie rozszerzenia NATO i UE w imię poprawy relacji z Rosją oznaczałoby powrót do mocarstwowej polityki jak i równiez podziału na strefy wpływów – ostrzega były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski na łamach dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. *

„Tych, którzy sądzą, że wystarczy integracji euroatlantyckiej szybko wyprostowałby nasze wspólzaleznosci z Rosją, mogłaby spotkać przykra niespodzianka” – pisze w artykule, opublikowanym po sobotnim wersji gazety.

Wedlug Kwaśniewskiego Zachód musi postarać się zrozumieć przyczyny konfliktu rosyjsko-gruzińskiego, zeby móc wyciągnąć z niego właściwe wnioski.

Jakim sposobem ocenia były prezydent, konflikt pokazał, jak Rosja postrzega swoją rolę we współczesnym świecie jak i równiez w jaki sposób zamierza obchodzić się z innymi uczestnikami systemu międzynarodowego.

Według Kwaśniewskiego mnóstwo Rosjan odczuło rozpad ZSRR jako „narodowe poniżenie”, tym bardziej, że przyniósł on wraz z sobą recesja gospodarczy. „Nie jest zaskoczeniem, że wraz z szybkim ekonomicznym wzrostem przewiduje się podparcia pozycji narodowej. Europa i Stany Zjednoczone powinny spróbować wyjść tym oczekiwaniom naprzeciwko – obok poszanowaniu prawomocnych granic” – podkreśla.

„Nie możemy aczkolwiek przyjąć argumentu, podnoszonego często w rosyjskich kręgach, że upadek Rosji był rezultatem zachodniego planu zachwiania pozycją tego panstwie i teraz należy jemu się +odszkodowanie+ w postaci swego rodzaju rewizji sytuacji wedlug zimnej wojnie” – mierzy Kwaśniewski.

Jego zdaniem niektóre jednostki na Zachodzie są jednakze gotowe zaakceptować taki ruski punkt widzenia. „Twierdzą nawet, że proces integracji euroatlantyckiej naruszył słuszne interesy Rosji i sprowokował odpowiednią reakcję. Choć pies z kulawa noga nie pragnie odwrócić procesu integracji, to wielu ofiaruje zamrożenie obecnego układu wschodnich granic NATO i UE” – zaznacza.

I ostrzega: To oznaczałoby powrót sluzace do Europy kongresu wiedeńskiego z 1815 roku i Swiata z narady jałtańskiej sposród 1945 roku kalendarzowego – „Europy polityki siły i stref wpływów wielkich mocarstw, które pociągnięciem pióra określają los mniejszych krajów. To Europa, którą naprawdę chcielibyśmy zostawić za sobą”.

Według Kwaśniewskiego należy starać się unikać niepotrzebnych napięć z Moskwą, ale jednocześnie uważać, zeby ta procedura nie była sygnałem słabości, „szczególnie w czasie, gdy tryumfalistyczna interpretacja wojny z Gruzją grozi podsyceniem nacjonalistycznych iluzji w Rosji”.

B. prezydent opowiada się za przyjęciem przez UE strategii, która zakładałaby zarówno budowę nieznanego strategicznego partnerstwa z Rosją oraz tak samo priorytetowo traktowałaby aspiracje krajów wschodnioeuropejskich.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ ksaj/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy