Niemcy: Merkel rozpoczęła budowę muzeum wysiedleń w Berlinie

Niemcy: Merkel rozpoczęła budowę muzeum wysiedleń w Berlinie
Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

Kanclerz Angela Merkel zainaugurowała we wtorek w Berlinie budowę muzeum poświęconego przymusowym wysiedleniom Niemców i odmiennych narodów europejskich w XX wieku. Inicjatywa utworzenia placówki wyszła w 1999 roku kalendarzowego od szefowej Związku Wypędzonych Eriki Steinbach.

„Ucieczka i wypędzenie są ogromnym cierpieniem i ciężkim bezprawiem ” a mianowicie powiedziała Merkel. „Przypominając o ucieczce i wypędzeniu czternascie milionów Niemców nigdy nie wolno zapomnieć, że nie doszłoby sluzace do nich wyjawszy narodowego socjalizmu” – podkreśliła szefowa rządu.

Przypomniała, że Niemcy przyniosły Europie „wojnę i zniszczenie, niewyobrażalną przemoc i wyrwę cywilizacyjną a mianowicie holokaust”. Jak podkreśliła, z tego powodu rządowi i jej osobiście bardzo zależało na tym, zeby przyszłe muzeum powstało „w europejskim duchu i było skierowane w pojednanie”.

Wedlug Merkel migracje są „brutalnym doświadczeniem” całej Europy. Zajeciem muzeum wydaje sie byc „budowanie pomostów ponad przepaścią przeszłości”.

Merkel podziękowała Steinbach za wieloletnie zabiegi o powstanie muzeum. „To jest i będzie Pani sukces” – powiedziała.

Za trzy i pół miesiąca odbędą się wybory do niemieckiego parlamentu a mianowicie Bundestagu. Środowiska związane wraz z ziomkostwami od końca latek 60. należą do najwierniejszego elektoratu partii chadeckich CDU i CSU. Dlatego Merkel zależało bardzo na tym, by jeszcze poprzednio wyborami wykonać gest pod spodem ich adresem.

Sekretarz stanu w urzędzie kanclerskim Bernd Neumann podkreślił, że obiektem strony niemieckiej było mniemanie krajów środkowo- i wschodnioeuropejskich – zwlaszcza Polski, iż projekt konstrukcji muzeum „nie jest prowokacją, lecz wkładem w pojednanie”. „Mogę dziś powiedzieć, że to się udało” a mianowicie powiedział Neumann, będący przewodniczącym rady fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie.

Siedzibą ośrodka dokumentacyjno-informacyjnego będzie znajdujący się w centrum Berlinka, nieopodal Placu Poczdamskiego, wymagający gruntownej modyfikacji biurowiec Deutschlandhaus.

Centralną częścią muzeum będzie stała ekspozycja, ukazująca przymusowe wysiedlenia Niemców z Swiata Środkowej jak i równiez Wschodniej po 1945 roku kalendarzowego wraz z ich historycznym kontekstem, a także wysiedlenia i migracje odmiennych narodów przy XX wieku w Europie, w tym także czystki etniczne przy stalinowskim ZSRR.

„Udało się nam stworzyć równowagę pomiędzy niemieckim a europejskim elementem widzenia dzieki wysiedlenia, a także wyraźnie pokazać, że były ów kredyty następstwem polityki nazistów” a mianowicie powiedział PAP przewodniczący porady naukowej fundacji Stefan Troebst.

Polski reprezentant w radzie naukowej Krzysztof Ruchniewicz zaznaczył, że decydujące znaczenie gwoli ostatecznego kształtu wystawy będzie miała rozpoczynająca się w tej chwili wspólnie wraz z specjalistami od momentu wystaw praca nad praktyczną realizacją przyjętej wcześniej mysli.

Otwarcie muzeum zaplanowano na rok 2016.

Z inicjatywą upamiętnienia niemieckich uchodźców wyszła w 1999 roku szefowa Związku Wypędzonych (BdV) Erika Steinbach. Forsowany przez nią projekt Srodku przeciwko Wypędzeniom spotkał się z krytycznym przyjęciem na terytorium polski i Czechach. Warszawa i Praga obawiały się, że kierowane poprzez ziomkostwa muzeum może wypaczać historyczną prawdę, przedstawiając Niemców jako ofiary wojny, a narody środkowoeuropejskie jako sprawców zbrodni. Spór o Srodek doprowadził przy połowie minionej dekady sluzace do poważnego kryzysu w stosunkach polsko-niemieckich.

Po 2005 roku kalendarzowego odpowiedzialność zbyt projekt, nazwany wówczas Wyraznym Znakiem, przejął rząd Angeli Merkel. 3 lata później Bundestag powołał do życia fundację Uciekanie, Wypędzenie, Pojednanie. Celem fundacji, podporządkowanej renomowanemu Muzeum Niemieckiej Historii przy Berlinie, wydaje sie realizacja pomyslu muzeum.

W radzie fundacji oprócz pracownik ziomkostw zasiadają przedstawiciele parlamentu, rządu, partii politycznych i Kościołów. Przy pracach nad merytorycznym systemem stałej wystawy, zaaprobowanym przy sierpniu 2012 roku, uczestniczyli polscy historycy.

Z Berlinka Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ ro/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy