Niemcy: Po fali krytyki nagroda Kwadrygi dla Putina nie zaakceptowac będzie wręczona

Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

# oświadczenie rzecznika rosyjskiego premiera jak i równiez korekta roku kalendarzowego, od gdy przyznawana jest nagroda #

szesnascie. 07. Berlin (PAP) a mianowicie Po kontrowersjach wokół planów uhonorowania przedstawienie premierowe Rosji Władimira Putina niemiecką nagrodą Kwadrygi, jej kuratorium postanowiło przy ogóle zrezygnować z przyznania w tym roku ludzi wyróżnień. Rzecznik Putina powiedział, że nie zaakceptowac wpłynie to na zwiazki z Niemcami.

Kuratorium oświadczyło, że jest dotknięte ostrą krytyką w mediach i wśród czlonków świata politycznego. Jak wskazano w komunikacie, nominowanie premiera Rosji az do jednej z czterech tegorocznych prestiżowych nagród Kwadrygi było zgodne z dotychczasową praktyką honorowania osób, które w szczególny sposób zasłużyły się dla współpracy innych państw ze zjednoczonymi Niemcami.

Członkowie kuratorium wyrazili też nadzieję, że pozostałe osobistości, które kilka dni temu ogłoszono laureatami tegorocznych nagród Kwadrygi, okażą zrozumienie dla powodów zmiany wcześniejszej decyzji. Oprócz Putina Kwadrygę mieli otrzymać w tym roku premier palestyński Salam Fajad, minister spraw obcych Meksyku Patricia Espinosa i pochodząca sposród Turcji belferka Betul Durmaz.

Zapowiedź uhonorowania prestiżową nagrodą rosyjskiego przedstawienie premierowe wywołała po minionym tygodniu oburzenie części polityków i obrońców norm człowieka.

Wyróżnienie przyznawane wydaje sie 3 października, w Dniu Niemieckiej Jedności, osobom, które mogą „służyć za wzór” i „wyznaczają kierunek dzieki przyszłość”. Putin miał je otrzymać glównie za zasługi dla rozwoju stabilnych jak i równiez opartych na zaufaniu stosunków niemiecko-rosyjskich.

Początkowo kuratorium nagrody odrzuciło krytykę, ale w sobotę dziennik „Der Tagesspiegel” poinformował, że były prezydent Czech Vaclav Havel, tryumfator Kwadrygi wraz z 2009 r., chce zrzec się rekompensaty w proteście przeciwko wyróżnieniu dla Putina. Dziennik powoływał się dzieki informacje od czasu byłych dysydentów w Czeskiej pradze. Według „Bilda” były prezydent miał dać organizatorom termin do poniedziałku na zmianę decyzji.

W piątek rekompensaty postanowił zrzec się także duński artysta Olafur Eliasson.

Kontrowersje wokół przyznania nagrody Kwadrygi premierowi Rosji i decyzja kuratorium o niewręczeniu wyróżnienia nie zaakceptowac wpłynie w dwustronne stosunki Rosji z Niemcami a mianowicie zapewnił w sobotę rzecznik rosyjskiego przedstawienie premierowe Dmitrij Pieskow.

„Z wzgledem przyjmujemy każdą decyzję organizatorów, nie ma to żadnego wpływu na relacje rosyjsko-niemieckie” – dodał.

Kwadryga przyznawana wydaje sie byc od 2003 r. Po poprzednich czasach laureatami rekompensaty Kwadrygi byli m. in. przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow, były kanclerz Niemiec Helmut Kohl, premier Luksemburga Jean-Claude Juncker czy prezydent Izraela Szimon Peres. (PAP)

awi/ ksaj/ ro/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy