Niemcy: Tajemnica znikających banknotów

27 lipca, 2020
Category: waluty

Przy całych Niemczech krążą banknoty euro, które rozpadają się w dłoniach. Przyczyna tegoz zjawiska nadal nie jest znana i być może na zawsze pozostanie tajemnicą.

Zagadka pozostaje nierozwiązana: w rok po ujawnieniu pierwszych przypadków „samoniszczących” się banknotów euro, eksperci Agencji bankowej Federalnego Niemiec nadal działają po omacku. Nikt nie ma pojecia, kto lub co spreparowało banknoty kwasem siarkowym tak, że obok dotknięciu pierwotnego rozpadają się.

_ Eksperci zbadali bankomaty oraz wózki widłowe, którymi transportuje się pakiety banknotów. Bez skutku. W większości przypadków były to banknoty 10 i 50 ó, którymi zazwyczaj zapełniane są bankomaty. Błędy produkcyjne zakładów papierniczych i drukarni zostały wykluczone. _Od czerwca 2006 roku bank emisyjny zarejestrował 4480 takich przypadków. W tej chwili z pomocą policji przychodzi czas: cyfra pojawiających się takich banknotów jest coraz to mniejsza. Klopot rozwiązuje się zatem sam, a podstawa może pozostać na zawsze niewyjaśniona.

Znikające pieniądze nie przekraczają barier

„Fenomen jest calkowicie niepowtarzalny w Europie” – mówi rzecznik Europejskiego Banku Centralnego (EZB) Nils Bünemann. Nigdzie indziej pomijajac Niemcami nie zaakceptowac zgłoszono przypadku samoniszczących się banknotów. Nie zaakceptowac są również znane porównywalne przypadki na całym świecie. Również na skutek tej niepowtarzalności trudno wydaje sie byc znaleźć przyczynę: „pozostanie to chyba zagadką”.

Pierwsze dane o „banknotach skażonych kwasem” pojawiły się przed rokiem siejąc panikę wśród obywateli. W obszarze Berlina jak i równiez Poczdamu pojawiało się tygodniowo do 150 banknotów przy nominałach od czasu pięciu az do 100 ó, które to rozpadały się.

Badania laboratoryjne dwóch urzędów kryminalnych wykazały, że kwas siarkowy o różnym natężeniu rozkładał bawełnę, która jest podstawowym materiałem banknotów. Kwas reagował wraz z potem w dłoni, podczas gdy pieniądze były np. wyciągane z bankomatu. Kwas ów występuje również w środkach czyszczących oraz w akumulatorach.

„Możliwa wydaje sie byc manipulacja jakim sposobem również przyczyny techniczne” – mówi Winfried Lampe, szef działu fachowego Banku Federalnego. Europejski Bank Centralny przypuszczał na początku, że w ten sposób przestępcy próbowali oczyścić chemikaliami oznakowane banknoty pochodzące chociażby z napadu na bank.

Wykluczono jednak tę teorię, jak również inne przestępstwa. Jak dotąd wszystkie ślady nigdzie nie prowadzą.