Chrysler Building zostanie sprzedany zbyt 150 milionów dolarów  Nieruchomości

Chrysler Building, słynny nowojorski wieżowiec w nurcie art deco, zostanie sprzedany za 150 milionów dolarów - informuje CNN. Wówczas kilka razy mniej aniżeli wynosiła poprzednia cena sprzedaży.

O transakcji jak pierwszy napisał "Wall Street Journal".

Drogi grunt

Od 2008 roku wieżowiec jest w 90 proc. własnością funduszu inwestycyjnego Mubadala z Abu Zabi. Pozostające 10 proc. należy do dewelopera Tishman Speyer. Kasa zapłacił za swój wkład 800 mln dolarów.

W Chinach stanął niezwykły wieżowiec. To 1 z najwyższych takich struktury

Nowym właścicielem wieżowca będzie RFR Holdings, nowojorska firma z branży nieruchomości. Nie wiadomo, kiedy umowa będzie domknięta. Budynek został wystawiony na sprzedaż dwa miesiące temu.

Jak pisze CNN motywacją do sprzedaży budynku z tak ogromną stratą może być gwałtowny wzrost czynszu, jaki właściciele muszą płacić za grunt, na którym stoi wieżowiec. Należy on do nowojorskiej uczelni Cooper Union. Czynsz wzrósł z 7, 75 mln dolarów w ubiegłym roku kalendarzowego do 32, 5 mln dolarów w obecnym. Od czasu 2028 roku wzrośnie jeszcze bardziej - do 41 mln dolarów.

Tymczasem koszty w samym budynku w tej chwili nie rośnie tak szybko. Chociaż Chrysler Building wydaje się być charakterystycznym punktem orientacyjnym w mieście to konkuruje wraz z nowszymi biurowcami z ogromnymi oknami sięgającymi od posadzki do sufitu i wraz z wieloma innymi udogodnieniami.

Symbol miasta

Chrysler Building jest symbolem Nowego Jorku i od dziesięcioleci przesądza nieodłączny element panoramy ośrodka miejskiego. Oddany do użytku po 1930 roku 77-piętrowy wieżowiec (319 metrów) kojarzony wydaje się być nawet przez osoby, które nigdy nie odwiedziły stolicy. Charakterystycznym elementem budowli jest kopuła ostatniego piętra ze stali nierdzewnej, która układa się w kształt korony.

Wieżowiec pojawił się w wielu filmach, w tymże "Men in Black 3", "Spiderman", "Armageddon" czy "Dzień Niepodległości".

Przez zwięzły okres Chrysler Building miał możliwość szczycić się mianem najwyższego budynku świata. Tytuł ów stracił w 1931 roku, kiedy ukończono budowę Empire State Building. Co fascynujące, oba wieżowce położone są w centralnej części Manhattanu i dzieli je od momentu siebie zaledwie kilkaset metrów.

Pomimo upływu prawie 90 lat Chrysler Building zlokalizowany jest w czołówce (8. miejsce) na liście najwyższych domów w "Wielkim Jabłku".

Do 1953 roku budynek był siedzibą amerykańskiego firmy samochodowego Chrysler. W 1997 roku przeszedł renowację za 100 mln dolarów.

Źródło: Mapy Yahoo, tvn24. pl Chrysler Building położony jest w centrum Manhattanu

Amerykańska wiza będzie wymagać udostępnienia np. Facebooka