Obamę oczekuje ciężka takt. Teraz powinien…

Obamę oczekuje ciężka takt. Teraz powinien…
Author:
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Dla wybranego ponownie na prezydenta USA Baracka Obamy zacznie się, z drugą kadencją ciężka praca, w tym wywiązanie się z obietnic, których nie dotrzymał podczas pierwszej kadencji – pisze przy artykule redakcyjnym dziennik _ Washington Post _.

_ 4 lata temu w przededniu wyborów cieszyliśmy się, wraz z Amerykanami z obu partii (Demokratycznej i Republikańskiej), że czarnoskóry Amerykanin może być wybrany na prezydenta. Mieliśmy nadzieję – jakim sposobem wielu Amerykanów – że młody charyzmatyczny lider może złagodzić podziały partyjne i zmierzyć się z trudnymi wyborami, których większość polityków raczej unika. Zwycięstwo Obamy we wtorek (tj. w obecnych wyborach) odczuwaliśmy jako mniej doniosłe. Daje jemu ono aczkolwiek szansę na zapełnienie sluza we wciąż niepewnym dorobku (jego prezydentury) _ – ocenia _ Washington Post _.

Kurier wylicza zbiór zadań, których jego zdaniem, Obama nie ukończył podczas glównych czterech latek w Białym Domu. Przy polityce wewnętrznej to reforma imigracji, zreformowanie świadczeń socjalnych, problemy budżetowe, które jeszcze pogłębiły się od czasu, wówczas gdy objął rządy. W polityce zagranicznej to kwestia irańskiego programu nuklearnego i konfliktu w Syrii. Zdaniem _ WP _, wahanie Obamy w sprawie Jordani jest _ plamą _ na swoim pierwszej kadencji.

Gazeta przyznaje Obamie, że ustabilizował gospodarkę i przeprowadził reformę programu ochrony stanu zdrowia, jednak ponizsza ostatnia po większej części _ nie zaakceptowac dała efektów _ i tym prezydent będzie się teraz musiał zająć.

_ Prawdziwą miarą sukcesu Obamy będzie to, czy podczas drugiej kadencji zdoła spełnić obietnice, które cztery lata temu wprawiły Amerykanów przy taką ekscytację _ a mianowicie zauważa _ WP _. _ Być może najważniejsze jest, badz Obama wykaże więcej decyzji – natomiast w istocie, więcej odwagi – by zmierzyć się wraz z kwestiami, których wcześniej unikał _ a mianowicie podsumowuje kurier.

_ New York Times _ opatrzył swój artykuł redakcyjny tytułem: _ Sukces prezydenta Obamy _. _ Znacząca większość wyborców oceniła, że zbytnio stan produkcji winien jest nie Obama, a predzej (jego poprzednik) prezydent George W. Bush _ – ocenia kurier.

W swoim ocenie, _ nie zadziałała _ metoda rywala Obamy w wyborach, Mitta Romneya, _ obwiniania Obamy o wszystko _; Republikanin również, _ jak się zdaje, nie przekonał wyborców, że druzgocącym problem jest deficyt _ – wskazuje _ NYT _.

Choć Romney wygrał _ wśród tych (Amerykanów), którzy wypowiadają się przeciwko małżeństwom homoseksualnym, chcą zakazu aborcji i popierają masowe deportowanie (z kraju) nielegalnych imigrantów _, to – jakim sposobem podkreśla _ NYT _ – _ nie są to już postawy, za którymi opowiada się większość _ społeczeństwa.

Dziennik zauważa zarazem, że zwycięstwo Obamy _ nie pokazało jedności _ narodu: _ Bogatsi Amerykanie poparli Romneya, gdy biedniejsi przeważnie głosowali dzieki Obamę. Utrzymały się wyraźne podziały wśród wyborców zależnie od płci, wieku, rasy i wiary _ a mianowicie podsumowuje nowojorska gazeta.

Czytaj więcej przy Dodaj diagramy do Twej wlasnej strony internetowej

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy