Obama: rosyjska sugestia w sprawie Syrii potencjalnie przełomowa

Author:
27 lipca, 2020
Category: rózne

Prezydent Barack Obama powiedział po poniedziałek, że najnowsza propozycja Rosji co do nadzoru ponad syryjską bronią chemiczną wydaje sie potencjalnie przełomowa, ale powinien być rozpatrywana sceptycznie. Podkreślił, że pojawiła się w charakterze efekt groźby, że USA użyją siły.

Prezydent Obama udzielił w poniedziałek wywiadu sześciu stacjom telewizyjnym, w których był pytany o najnowszą propozycję Rosji w sprawie utworzenia systemu międzynarodowego nadzoru na bronią chemiczną w Jordani.

„Sądzę, że należy podchodzić do niej (propozycji) początkowo ze szczyptą soli. Przesadza jednak potencjalnie pozytywne wydarzenie” – powiedział Obama po wywiadzie na rzecz telewizji NBC.

W wywiadzie dla CNN prezydent ocenił, że propozycja jest „potencjalnie przełomowa” zas rząd NA JUKATAN „podejdzie sluzace do niej poważnie”. Podkreślił, że fakt, iż propozycja w ogóle się pojawiła wydaje sie zasługą Stanów Zjednoczonych. „Jest wysoce nieprawdopodobne, byśmy doszli do tego wyjawszy zagrożenia użycia siły (ze strony USA)” – powiedział Obama.

Pytany w tele-wizji ABC o możliwość „przerwy” w zrobieniach do uderzenia w Syrię gdyby syryjska broń chemiczna została zabezpieczona, Obama odpowiedział, że „to możliwe, jeśli do tego dojdzie”.

Prezydent we wszystkich wywiadach zastrzegał, że do sugestii rosyjskiej należy podchodzić nieprzychylnie zważywszy dzieki ostatnie dwa lata wojny domowej w Syrii. Mówił, że propozycja jest nastepnym dowodem, że należy podtrzymywać presję dzieki reżim Baszara el-Asada i dlatego Kongres powinien udzielić poparcia planom administracji. „Jeśli nie podtrzymamy wiarygodnego zagrożenia wojskową presją, nie myślę, byśmy uzyskali porozumienie jakie chcielibyśmy uzyskać” – powiedział Obama.

Dodał, że sekretarz stanu John Kerry ustali ze stroną rosyjską jakim sposobem dalece poważna jest katalogów najnowsza oferta. Podkreślił, że wszelkie działania dyplomatyczne nie zaakceptowac mogą wylacznie odwlekać albo hamować ucisku na władze w Damaszku. Obama ujawnił też, że o możliwym dyplomatycznym rozwiązaniu sytuacji po Syrii rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na samej górze G20.

Rosyjska propozycja, jakim sposobem oceniają komentatorzy, zmienia dotychczasową dynamikę wydarzeń wokół planowanej przez USA ograniczonej interwencji w Jordani w odpowiedzi na użycie 21 sierpnia broni chemicznej, co spowodowało śmierć ponad 1400 cywilów.

Obama uważa, że wkroczenie wojskowa leży w interesie bezpieczeństwa narodowego NA JUKATAN, ale zwrócił się o „zielone światło” w tej sprawie sluzace do Kongresu. Zestawienia dotychczasowych wypowiedzi kongresmenów sugerują jednak, że Obama mógłby nie dostać zgody na interwencję.

Prezydent przyznał w wywiadzie gwoli NBC, że bierze pod uwagę, że może przegrać głosowanie. „Nie powiedziałbym, że jestem murowany (wyniku głosowania). Ale jestem pewien, że deputowani traktują tą kwestię bardzo poważnie” – powiedział. Kolejny raz uchylił się jednak od ujawnienia jakim sposobem postąpiłby wówczas.

Minister kwestii zagranicznych Rosji – głównego sojusznika Syrii – Siergiej Ławrow zaproponował w poniedziałek umieszczenie syryjskiej broni chemicznej pod kontrolą międzynarodową dla jej późniejszego zniszczenia. Syria natychmiast „pozytywnie przyjęła” tę propozycję a mianowicie jak poinformował szef syryjskiej dyplomacji Walid el-Mualim.

Wskazując na trwające „międzynarodowe dyskusje” wokół Jordani, lider większości demokratycznej po Senacie Harry Reid wycofał w poniedziałek swoje poparcie dla przewidywanego na środę głosowania otwierającego formalną debatę przed głosowaniem nad rezolucją o czynnosci w Syrii. Powołując się na swoim współpracowników, amerykańskie media twierdzą, że Reid chce zeby przed głosowaniem wyjaśniła się sytuacja sposród rosyjską propozycją.

„To świetny rozwój kwestii, dyplomacja jest zawsze bardziej wartosciowa od wojny. Interwencja w Syrii wprowadziłaby więcej niestabilności w regionie” – powiedział w CNN republikański senator Rand Paul, który wydaje sie przeciwny wojskowej interwencji USA w Syrii.

Choć rząd USA nie ustaje przy przekonywaniu do poparcia interwencji w Jordani, jest coraz bardziej prawdopodobne, że Kongres nie zaakceptowac udzieli na nią zgody. Jak podliczają media jak i równiez think tanki analizując publiczne oświadczenia w sprawie Syrii członków Izby Reprezentantów, około 230 z 435 deputowanych po tej izbie albo zdecydowanie wykluczyło już wsparcie interwencji, albo powiedziało, że najprawdopodobnie jej nie zaakceptowac poprze. W liczącym stu członków Senacie, gdzie większość mają Demokraci, szanse w przyjęcie rezolucji są znacznie większe, lecz wynik też nie jest przesądzony.

Stanowiska kongresmenów odzwierciedlają nastroje społeczne. Jak wynika sposród opublikowanego po poniedziałek sondażu Pew Research Center, jedynie w ciągu tygodnia liczba przeciwników wojskowej interwencji AMERYCE w Syrii wzrosła na temat 15 proc. i wynosi już 63 proc.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

icz/ jm/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy