Obama: Trzeba wykorzystać „ścieżkę dyplomatyczną” z Iranem

27 lipca, 2020
Category: rózne

Nawiązując do niedawnych pojednawczych deklaracji liderów Iranu, prezydent USA Barack Obama powiedział we wtorek dzieki forum Zebrania Ogólnego ONZ, że należy sprawdzić „dyplomatyczną ścieżkę”, aby osiągnąć uklad ws. irańskiego programu nuklearnego.

„USA wolą po sposób pokojowy rozwiązać swe obawy dotyczące irańskiego systemu nuklearnego, jednak jesteśmy zdeterminowani, by zapobiec rozwijaniu broni nuklearnej za posrednictwem Iran” – oświadczył Obama.

Prezydent przyznał, że USA są „zachęcone” faktem, iż nowy prezydent Iranu Hasan Rowhani otrzymał mandat, by kontynuować „umiarkowany kurs”. Nawiązał też do najnowszych deklaracji Rowhaniego, zwracając uwagę w ich „pojednawczy” charakter. W wywiadzie metrów. in. na rzecz amerykańskiej telewizji Rowhani zapewniał, że Iran nie tworzy broni jądrowej i nie zaakceptowac chce tego robić. Poinformował też, że otrzymał „pełny mandat” od momentu najwyższego przywódcy duchowo-politycznego ajatollaha Alego Chameneia na kierowanie bezpośrednich rozmów z Zachodem.

Obama powiedział, że „biorąc pod uwagę te deklaracje Rowhaniego”, zalecił sekretarzowi formy Johnowi Kerry’emu, by kontynuował starania a mianowicie w kontaktach z rządem irańskim jak i równiez w bliskiej współpracy z UE, Wielką Brytanią, Francją, Niemcami, Rosją i Chinami – o osiągnięcie porozumienia z Iranem.

„Dotychczasowe trudnosci okazywały się zbyt duże, ale wierzę, że trzeba sprawdzić tę dyplomatyczną ścieżkę. Bo utrzymywanie statusu quo tylko pogłębi izolację Iranu” – zaznaczył Obama.

Prezydent USA nie złożył aczkolwiek żadnych obietnic ws. możliwego szybkiego zniesienia nałożonych w Iran drakońskich sankcji gospodarczych. Zdaniem komentatorów sankcje owe skłoniły Iran do pojednawczego tonu.

„By osiągnąć sukces, za pojednawczymi słowami muszą iść działania, które są transparentne i sprawdzalne. Poniewaz nie zapominajmy, że to wybory podejmowane do tej pory przez irański rząd doprowadziły do nałożenia sankcji” a mianowicie powiedział Obama. Jak dodał, świat powinien być przeswiadczony, że irański program nuklearny ma wyłącznie charakter cywilny.

Podkreślił, że dopiero rozwiązanie problemu systemu nuklearnego Iranu „będzie znaczącym krokiem dzieki długiej drodze do zbudowania między USA a Iranem nowych zaleznosci opartych dzieki wzajemnych romansach i szacunku”.

Przemówienie Rowhaniego na forum internetowym Zgromadzenia Ogólnego jest ukartowane także dzieki wtorek, ale dopiero po drugiej, popołudniowej części sesji. Media spekulowały w niedawnych dniach na temat możliwego spotykania Obama-Rowhani, które byłoby pierwszym na najwyższym szczeblu kontaktem między liderami obu państw od wiecej niz 30 latek.

W Swiezym Jorku Obama zapewnił, że USA są też zdeterminowane, by rozwiązać inny recesja na Bliskim Wschodzie, a mianowicie między Izraelem natomiast Palestyńczykami. „USA nigdy nie podważą swojego zobowiązania sluzace do bezpieczeństwa Ziemi swietej, ani pomocy dla egzystowania państwa izraelskiego” – oświadczył. Ale podkreślił, że Palestyńczycy też mają prawo, aby „żyć po bezpieczeństwie i godności we własnym suwerennym kraju”.

Ocenił, że minione „politycznie ryzykowne” działania podjęte przez prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa oraz premiera Izraela Benjamina Netanjahu pokazują ich determinację ws. sporu pokojowego.

„Teraz także nasza firma musimy być gotowi, by podjąć zagrozenie. Przyjaciele Ziemi swietej, włączając w to NA JUKATAN, muszą uznać, że bezpieczeństwo Izraela jako żydowskiego jak i równiez demokratycznego państwa zależy od momentu realizacji państwa palestyńskiego” – powiedział.

Prezydent USA odniósł się też do konfliktu w Syrii oraz wysiłków dyplomatycznych, zeby w sposób pokojowy zapewnić, że reżim Baszara el-Asada nie użyje ponownie broni chemicznej przeciw swym obywatelom, jak to a mianowicie według Waszyngtonu – uczynił 21 sierpnia.

Nawiązując sluzace do osiągniętego niedawno rosyjsko-amerykańskiego porozumienia ws. przeniesienia syryjskiej broni chemicznej pod spodem międzynarodowy nadzór, Obama przyznał, że syryjski rząd „dokonał pierwszego kroku”, przekazując informacje o zasobach broni chemicznej.

Podkreślił aczkolwiek konieczność wyegzekwowania zakazu użycia broni chemicznej poprzez uchwalenie obowiązującej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. „Musi być silna rezolucja RB ONZ, która zapewni, że reżim Asada dotrzyma zobowiązań. I muszą być rezultaty, jeśli tegoz nie sprawi. Jeśli nie zaakceptowac możemy porozumieć się nawet w tej sprawie, to wskazuje, że Narody Zjednoczone są niezdolne sluzace do egzekwowania w najwyzszym stopniu podstawowego uprawnienia międzynarodowego” a mianowicie oświadczył.

Prezydent zapowiedział, że USA przeznaczą dodatkowo 340 milionów USD na pomoc humanitarną dla Jordani, i wezwał inne panstwa do udziału w naszej pomocy.

Obama mówił też, że USA są zrobione użyć „wszystkich elementów władzy”, łącznie wraz z siłą militarną, do zabezpieczenia swych interesów na Bezposrednim Wschodzie. Podkreślił ponadto, że USA „podejmą bezpośrednią akcję”, jeśli konieczna będzie obrona Stanów Zjednoczonych przed atakami terrorystycznymi.

Inga Czerny (PAP)

icz/ az/ mc/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy