Odnawianie polskiej armii przyśpiesza. Śmigłowiec Caracal właśnie zaliczył analizy

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Caracal zaliczył testy w naszym kraju. Śmigłowiec proponowany przez francuskie konsorcjum Airbus Helicopters przeszedł pozytywnie stwierdzenia, jakim poddała go osobliwa komisja powołana przez resort obrony.

Machina była testowana przez kilkanaście dni po bazie wojskowej w Powidzu. W tym czasie specjalisci sprawdzili wszelkie parametry jak i równiez osiągi śmigłowca. Komisja zdecydowała, że calosc, co wytwórca zgłosił w ofercie przetargowej, jest harmonijne z rzeczywistością.

Teraz rozpoczną się negocjacje umowy offsetowej. Jeśli Francuzi spełnią wyczekiwania strony krajowej, na przełomie sierpnia i września szefostwo MON podpisze umowę w dostawy śmigłowców. Pierwsze machiny pojawią się w naszym kraju zbyt dwa lata. Dostaną gryzie wojska specjalne.

Zgodnie z decyzją zaakceptowaną przez rząd, MON zamierza kupić od europejskiej firmy Airbus Helicopters 50 śmigłowców w różnych wydaniu.

Oferty dotyczące maszyn Black Hawk wraz z Mielca i AW149 ze Świdnika zostały odrzucone wraz z względów formalnych. W przypadku pierwszej maszyny chodziło o brak uzbrojenia, w wypadku drugiej – o zbytnio długi wyraz dostawy.

Dostrzez, jak prezes PZL-Świdnik skomentował przetarg MON w rozmowie z

Popisanie kontraktu na śmigłowce jest projektowane na jesień tego roku kalendarzowego. PZL Mielec (należące az do amerykańskiej spólki Sikorsky) i PZL Świdnik (wchodzące po skład włosko-brytyjskiej grupy AgustaWestland), a także tamtejsze samorządy lokalne, wyraziły rozczarowanie doborem MON. Sprzeciw zapowiedziała Solidarność przemysłu aeronautycznego, która wcześniej apelowała, zeby w przetargu uwzględniono biznesy polskich producentów wiropłatów.

Team Airbus wydaje sie byc obecna na terytorium polski, nie ma jednakze zakładu związanego z produkcją śmigłowców. Zadeklarowała uruchomienie montażu w Łodzi i włączenie polskich przedsiebiorstw w łańcuch dostaw koncernu. MON wypatruje tu korzyści dla militarnych zakładów aeronautycznych.

Co potrzebuje modernizować MON?

Modernizacja polskiej armii to program wart prawie 130 miliardów złotych. W zeszłym roku rząd i resort obrony rozdysponowali 8 miliardów. Jakie inwestycje czekają polską armię?

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy