Olsztyn: Podpisano umowę na budowę zakładu unieszkodliwiania odpadów

27 lipca, 2020
Category: rózne

W olsztyńskim ratuszu podpisano przy czwartek umowę na budowę zakładu unieszkodliwiania odpadów komunalnych dla 37 gmin woj. warmińsko-mazurskiego. Wartą 157 mln inwestycję będzie budować konsorcjum firm Control Process sposród Krakowa jak i równiez francuski Vauche.

W zbudowanie zakładu odpadów komunalnych wykonawcy lokaty mają wiecej niz jeden lata. W tym czasie muszą wykonać prace projektowe i zrealizować inwestycję, łącznie z budową drogi dojazdowej do działki w olsztyńskiej dzielnicy Track (droga ów ma łączyć zakład z ul. Lubelską na przedmieściach miasta).

Wedlug prezesa olsztyńskiego Zakładu Produkcji Odpadami Komunalnymi Adama Sierzputowskiego prace ogólnobudowlane powinny ruszyć wiosną przyszłego roku.

„Nowatorstwo naszego zakładu ma polegać m. in. na tym, że odpady, które do nas trafią, wczesniej będą osuszane. W odmiennych zakładach najpierw trafiają ów lampy na sita, gdzie są odsiewane” – powiedział PAP Sierzputowski jak i równiez dodał, że takie zakłady działają przy zachodniej Polsce. Większość odpadów ma być zamieniana po nowym zakładzie w paliwo alternatywne.

Biezacy przy podpisywaniu umowy prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz powiedział PAP, że wyprodukowane benzyna alternatywne mogłoby trafiać do ciepłowni miejskiej, która kupiła działkę sąsiadującą z mieszkaniem, gdzie będzie zakład unieszkodliwiania odpadów.

W zakładzie unieszkodliwiania odpadów, oprócz linii technologicznej do segregacji, ma się znaleźć m. in. instalacja do kruszenia odpadów budowlanych, magazyn odpadów niebezpiecznych i linia az do sortowania odpadów selektywnie zebranych. Pracę po nowym zakładzie ma znaleźć ok. 80 osób.

Podczas podpisywania umowy Grzymowicz przyznał, że uczestniczące w projekcie gminy (w sumie jest ich 37, m. in. podolsztyńskie Dywity, Purda, lub Barczewo, lecz też i leżące piecdziesiat km od czasu Olsztyna Mrągowo) prowadziły pertraktacje związane z tą inwestycją od 2009 roku. „Nie było łatwo dogadać się, ustalić tego typu warunki, które by spełniały oczekiwania nas wszystkich” a mianowicie przyznał.

Konstrukcja zakładu unieszkodliwiania odpadów komunalnych w Olsztynie jest częścią większego „projektu odpadowego”, który jest współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura jak i równiez Środowisko. Wartość całego pomyslu wynosi 265 mln zł. W ramach tego projektu zrekultywowanych zostanie jedenastu dotychczasowych składowisk odpadów; powstaną też tzw. stacje przeładunkowe. (PAP)

jwo/ pad/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy