Opolskie: 52-latek z Kietrza zmarł na spożyciu metanolu

Opolskie: 52-latek z Kietrza zmarł na spożyciu metanolu
27 lipca, 2020
Category: inne

# dochodzą dane z prokuratury w Głubczycach, policji a takze sanepidu #

27. 09. Opole (PAP) a mianowicie 52-letni mieszkaniec Kietrza zmarł w placówce medycznej w Kędzierzynie-Koźlu (Opolskie) na spożyciu metanolu, co potwierdziły badania toksykologiczne – poinformowała w czwartek rzecznik szpitala. Według danych rodziny zmarłego alkohol pochodził z Pepik.

Mężczyzna trafił do szpitala w Kędzierzynie-Koźlu w niedzielę po południu ze szpitala w Głubczycach. „Do głubczyckiej placówki został przewieziony z domu wraz z Kietrza, gdzie po wypiciu alkoholu stracił przytomność” – powiedziała PAP rzecznik szpitala w Kędzierzynie-Koźlu Adriana Nurzyńska.

Jeszcze w niedzielę zlecono badania toksykologiczne. W poniedziałek wyniki badań potwierdziły, że w napojów alkoholowych był metanol. 52-latek zmarł we wtorek rano.

Postępowanie w sprawie śmierci mężczyzny prowadzi Prokuratura Rejonowa w Głubczycach. Zastępca prokuratora rejonowego Artur Piela poinformował PAP, że rodzina zmarłego znalazła 3 puste butelki po wysokoprocentowym alkoholu niewiadomego pochodzenia wewnatrz, w którym znaleziono nieprzytomnego mężczyznę. Jedna z nich była butelką po napojów alkoholowych z Czech.

Prokurator Piela dodał, że sekcja zwłok zmarłego odbyła się po środę; jej wyniki będą znane zbyt dwa sluzace do trzech tygodni. „Dopiero wówczas będziemy mieć pewność, badz zgon miał związek sposród alkoholem sposród Czech” – wyjaśnił prokurator Artur Piela.

Rzecznik opolskiej policji Maciej Milewski przekazał, że policja nie miała dotąd innych zgłoszeń – oprócz owego dotyczącego 52-latka z Kietrza – dotyczących zgonów mogących mieć związek ze spożyciem alkoholu zawierającego metanol.

Profesjonalista ds. kontaktów z mediami Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy Opolu Małgorzata Gudełajtis przekazała, że od 16 września, czyli od czasu dnia wejścia w życie decyzji Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczącej wstrzymania na terenie Polski obrotu alkoholem (powyżej 20 proc. ) wyprodukowanym w Czechach, do czwartku pracownicy sanepidu dostarczyli tę decyzję 1240 punktom gastronomicznym, sklepom jak i równiez hurtowniom. Podczas kontroli inspektorzy zabezpieczyli 1458 butelek takiego alkoholu.

Testowania zabezpieczonego alkoholu na obecność metanolu rozpoczęły się przy laboratorium opolskiego sanepidu w piątek. Gudełajtis poinformowała, że część przebadanych już próbek nie zawierała niebezpiecznych mieszaniny. Kolejne próbki są nadal badane.

„Laboratorium przyjmuje też do badań próbki od osób prywatnych. Zainteresowanie takimi badaniami wydaje sie duże, mieszkańcy pytają na temat taką możliwość. Badanie wydaje sie odpłatne, kosztuje 80 zł. Próbkę przesadza cała pionierska butelka alkoholu” – dodała Gudełajtis. (PAP)

kat/ itm/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy