Opolskie: Uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Apel poległych, salwa honorowa oraz kwiaty złożone pod pomnikiem Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego a mianowicie w taki sposób stolica województwa opolskiego oddała hołd prześladowanym działaczom podziemia niepodległościowego. W Nysie złożono kwiaty pod pomnikiem Patriotom Naszym.

W uroczystościach przy Opolu udział wzięły władze miasta jak i równiez województwa, radni miejscy, przedstawiciele środowisk kombatanckich, wojsko i poczty typowe szkół.

„W czasach stalinizmu żołnierze niepodległościowego podziemia byli ścigani jak i równiez traktowani jak bandyci, faszyści. Ich kontroli najczęściej kończyły się wyrokami śmierci” a mianowicie napisał w liście odczytanym podczas uroczystości wojewoda opolski Ryszard Wilczyński. „Przez duzo lat w Polsce był to temat tabu. Dlatego faktycznie ważne było odkłamanie najnowszej historii panstwie i przywrócenie żołnierzem wyklętym dobrego imienia” – podkreślił.

Wojewoda przy liście przypomniał też minionego z zamordowanych działaczy podziemia niepodległościowego, Józefa Franczaka, pseud. Lalek, który zginął w ubeckiej obławie jesienią 1963 r.

Prezydent Opola Ryszard Zembaczyński zwrócił uwagę w fakt, że pamięć żołnierzy podziemia antykomunistycznego czczona wydaje sie od niedawna. Naczelnik opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Kawalec zauważył, że po roku 1989 przywracanie pamięci na temat Żołnierzach Wyklętych odbywa się stopniowo, jednak nabiera rytmu. Przypomniał, że sam tylko IPN wydał na ów temat ponad 70 książek. Podkreślił też potrzebę czczenia pamięci ludzi, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

Wzruszona uroczystą formą obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” była Regina Mac, 83-letnia dziś mieszkanka Opola, która jako podlotek była łączniczką polskiego podziemia antykomunistycznego jak i równiez należała sluzace do organizacji „Wolność i Niezawisłość”. Trzykrotnie na wojnie aresztowana, jako 16-latka osadzona na kilka dzionki w twierdzy w Dęblinie, była bita i zastraszana. „Teraz rozumiem, że trud nasz a mianowicie moich kolegów i moich rodzonych braci, z których jeden został w kwietniu 1946 r. zamordowany przy wieku 29 lat a mianowicie jest należycie uhonorowany” a mianowicie stwierdziła przy rozmowie sposród PAP.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczczono również przy Nysie. Władze oraz reprezentanci instytucji, strukturze i szkół złożyli w tym miejscu kwiaty pod pomnikiem Patriotom Polskim.

Opolscy działacze Solidarnej Polski w biurze posła Patryka Jakiego ustawili zdjęcia kilku wybitnych postaci podziemia – Zygmunta Szendzielarza, ps. Łupaszka, Mariana Bernaciaka ps. Orlik i Hieronima Dekutowskiego, zapalili przed nimi świece i położyli kwiaty. Przestawili też plan uchwały Rady Miasta Opola dotyczącej upamiętnienia bohaterstwa i męczeństwa Żołnierzy Wyklętych jak i równiez przekazali apel posła Patryka Jakiego na temat wywieszanie flag narodowych 1-wsza marca.

Na temat godz. 17 spod katedry opolskiej wyruszył I Pochód Pamięci Żołnierzy Wyklętych, uzyskany przez formację Zbigniewa Ziobry Solidarna Polska. Wzięli w nim udział metrów. in. przedstawiciele ONR Brygady Opolskiej i Młodzieży Wszechpolskiej. Marsz zakończył się pod pomnikiem Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego. (PAP)

kat/ hes/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy