Organizacje rolne w liście do prezydenta opowiedziały się za GMO

Author:
27 lipca, 2020
Category: rózne

Polskie przepisy zakazujące wprowadzania az do obrotu materiału siewnego GMO i uzycia takich pasz są niezgodne z prawem UE a mianowicie napisało pięć organizacji rolniczych w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego. Opowiedziały się też za stosowaniem GMO.

Koordynacjekonfederacje, konfiguracje, federacje, instytucje, unie, technologie, hierarchie rolnicze przy liście skierowanym do prezydenta Komorowskiego napisały, że ze zrozumieniem przyjmują jego decyzję dotyczącą zawetowania ustawy o nasiennictwie. „Z zadowoleniem zabawiamy deklarację, że w przypadku przyjęcia weta za posrednictwem parlament, Mezczyzna Prezydent skieruje do Sejmu projekt ustawy o nasiennictwie bez kontrowersyjnych zapisów dotyczących GMO” a mianowicie napisali autorzy listu.

Według nich, ustawa jest bardzo potrzebna, ze względu dzieki dostosowanie polskich przepisów az do unijnych.

Autorzy listu zwracają uwagę, że „polscy chlopi oczekują stabilnej i przewidywalnej polityki dotyczącej nowoczesnych technologii w rolnictwie”. Podkreślają, że UE na przeprowadzeniu badań naukowych i szczegółowej marki bezpieczeństwa dopuściła stosowanie komponentów paszowych GMO, jak również uprawę zatwierdzonych odmian roślin genetycznie zmodyfikowanych: kukurydzy i ziemniaka.

W tej dziedzinie obecnie obowiązujące polskie upowaznienie dotyczące zakazu wprowadzania do obrotu materiału siewnego GMO, jak również zakazu stosowania pasz GMO (którego wejście w życie odłożono po czasie) jest niezgodne z prawem Ue – zaznaczają organizacje.

„Mamy nadzieję, że parlament przyjmie w niedługim czasie ustawę o organizmach genetycznie zmodyfikowanych, w której zostaną dostosowane wszystkie materie związane wraz z GMO, jakim sposobem również zniesione zostaną nadmienione zakazy dotyczące GMO” – napisano.

Koordynacjekonfederacje, konfiguracje, federacje, instytucje, unie, technologie, hierarchie rolników zgadzają się, że w sprawie swiezej ustawy powinno sie przeprowadzić debatę publiczną, w której należy przedstawić społeczeństwu wyniki pewnych badań naukowych dotyczących GMO. Takie doswiadczenia przeprowadzone były również w naszym kraju przez Instytut Zootechniki oraz Państwowy Instytut Weterynaryjny. Owe placówki akademickie jednoznacznie stwierdziły, że wykluczają negatywny wpływ paszy GMO na zdrowie karmionych nią zwierząt – twierdzą pisarze listy.

Zadeklarowali oni chęć udziału po debacie, zapowiedzieli też, że przedstawią swoje stanowisko w zakresie stosowania organizmów genetycznie zmodyfikowanych w rolnictwie.

„Mamy nadzieję, że polskie regulace prawa w tym zakresie będą harmonijne z regulacjami unijnymi i zagwarantują naszej firmie prawo wybrania technologii, którą chcemy stosować na swoich polach i zapewnią jednakowe warunki, jakie mają chlopi w pozostalych krajach członkowskich Unii Europejskiej” – napisano w liście.

Autorzy zaznaczyli, że to rolnicy odpowiadają za dostarczenie polskiemu konsumentowi bezpiecznej żywności o szlachetnej jakości, tuz przy niskich cenach, ponosząc pełną odpowiedzialność za produkty i ryzyko ekonomiczne z tytułu prowadzenia działalności rolniczej.

Pod spodem listem podpisali się: Adam Koryzna, prezes Stowarzyszenia „Koalicja na Rzecz Dzisiejszego Rolnictwa”, Tadeusz Michalski, prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy, Stanisław Barnaś, prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych oraz Wiesław Gryn, prezes Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego.

Prezydent Bronisław Komorowski zawetował w środę ustawę o nasiennictwie zawierającą przepisy o GMO. Decyzję tłumaczył niezgodnością ustawy z prawem UE i zapowiedział, że jeśli posłowie przyjmą weto, złoży przy Sejmie własny projekt ustawy, ale już bez zapisów o GMO. (PAP)

awy/ amac/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy