OZZL wzywa szefa NFZ sluzace do zwiększenia weryfikacji świadczeń medycznych

OZZL wzywa szefa NFZ sluzace do zwiększenia weryfikacji świadczeń medycznych
Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

Ogólnopolski Związek Zawodowy Medyków (OZZL) wezwał we wtorek prezesa Narodowego Funduszu Stanu zdrowia do natychmiastowego zwiększenia weryfikacji świadczeń, finansowanych przez NFZ i udzielanych ubezpieczonym poprzez szpitale i przychodnie.

Według Funduszu, zmiana wyceny w ciągu roku nie wydaje sie byc możliwa.

Według związku, NFZ wykorzystując swoją podwójnie monopolistyczną pozycję – wobec pacjentów i wzgledem świadczeniodawców a mianowicie stosuje „z pełną świadomością wyzysk ekonomiczny wobec szpitali, przychodni, lekarzy, pielęgniarek i pozostałego personelu medycznego”.

OZZL uważa, że działania Funduszu doprowadzają az do zadłużania się szpitali, malej jakości świadczeń zdrowotnych, kolejek, emigracji medyków i pielęgniarek, zwolnień.

„Od ponad roku słyszymy o nadzwyczajnych dodatkowych pieniądzach w koncie NFZ, kilku miliardach złotych, od momentu miesięcy słyszymy o niespotykanym wzrośnie nakładów na ochronę zdrowia przy ostatnich dwóch latach. Kilkanascie tygodni temu usłyszeliśmy zapowiedź złożoną poprzez premiera i ministra zdrowia, że nakłady na służbę zdrowia w przyszłym roku wzrosną o 11 mld zł. Z jakiego powodu zatem wycena świadczeń leczniczych pozostaje od wielu lat na tym danym poziomie? ” – pyta szef OZZL Krzysztof Bukiel.

Według niego, jeśli prezes NFZ wierzy w te zapowiedzi, winien natychmiast podnieść wycenę świadczeń medycznych.

Andrzej Troszyński wraz z Biura Komunikacji Społecznej NFZ poinformował PAP, że poprawka wyceny świadczeń w ciągu roku, wedle prawem (art. 158 warg. 1 o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych) nie jest możliwa. „Natomiast tam, w którym miejscu to wydaje sie byc wskazane, uzasadnione, zmiana wyceny nastąpi po 2008 roku” – powiedział.

Według Troszyńskiego, zmianą wyceny – podwyższeniem wartości świadczeń – wydaje sie także wykonanie tzw. ustawy podwyżkowej.

„NFZ dysponuje polski na świadczenia zdrowotne kwotą 41, piec mld zł. Tyle pieniędzy ma Kasa zapomogowa i tyle na świadczenia przeznacza. Pieniądze te pochodzą ze składek osób ubezpieczonych i oskarżanie ich na temat wyzysk gospodarczy wobec szpitali czy pracowników może budzić tylko jak i równiez wyłącznie zdziwienie” – powiedział.

Dodał, że zapowiedź zwiększenia nakładów dzieki ochronę stanu zdrowia dotyczy roku 2008 jak i równiez nie jest kwestią „wiary”, jednak realnych analiz i szacunków spływu składek od osób ubezpieczonych w tym roku.

Troszyński poinformował, że na razie w podpisanym przez ministra zdrowia planie finansowym NFZ na rok 2008 w pokrycie kosztów świadczeń leczniczych jest kwota blisko 47 mld zł. W bieżącym roku, w związku z wyższymi niż planowane dochodami, NFZ mógł zwiększyć naklady na świadczenia o dwóch, 3 mld zł. W ostatnich dobach prezes NFZ wniósł na temat kolejne zwiększenie planu NFZ o 720 mln zł. Łącznie więc Zakłady Kurateli Zdrowotnej otrzymają w tym roku o 3 mld zł więcej niż planowano. (PAP)

bos/ bno/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy