PAIiIZ: 110 tys. osób operuje w branży usług biznesowych

27 lipca, 2020
Category: odmienne

110 tys. osób jest zatrudnionych w branży nowoczesnych usług biznesowych, wspomagających korporacje międzynarodowe. To najszybciej rozwijająca się branża w polsce. – poinformował prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

Jak mówił szef Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Obcych (PAIiIZ) w czasie poniedziałkowej konferencji, Polska jest liderem usług biznesowych, podczas gdy jeszcze po 2005 r. inwestycje takiego stanowiły jedynie 10 proc. inwestycji, którymi zajmowała się Agencja. W tej chwili projekty usługowe stanowią już ponad 1/3 wszystkich, a tempo przyrostu inwestycji tego rodzaju wynosi 20 proc. na rok.

Majman podkreślił, że Nasz kraj jest pod tym względem liderem po Środowo-Wschodniej Europie; obecnie w polsce działa 400 centrów świadczących różnego wariantu usługi tematyczne. Przypomniał, że rozwój naszej branży rozpoczął się od czasu usług rodzaju callcenter.

Przy latach 2003-2013 PAIiIZ zakończyła 470 projektów, które utworzyły ponad 126 tys. stanowisk zatrudnienia; z owego 154 plany dotyczyły sektora usługowego. Dzięki tym inwestycjom utworzono 41 tys. miejsc pracy, a polski inwestycje sektora usług przyczynią się az do powstania czterech, 5 tys. miejsc pracy – poinformował szef działu usług PAIiIZ Rafał Szajewski.

Zaznaczył, że co roku liczba projektów inwestycyjnych w tej branży rośnie. Nie zaakceptowac są to już jednakze inwestycje duże, zatrudniające kilkaset osób, jednak coraz częściej plany dotyczące utworzenia mniejszych centów, zatrudniających po kilkadziesiąt osób. Specyficzne jest to, że usługi świadczone przez tego typu placówki są coraz bardziej zlozone, wymagające coraz to wyższych umiejetnosci. Najwięcej projektów dotyczy progresu oprogramowania.

Polskie miasta dysponują nowoczesnymi biurowcami, w których zagraniczne firmy mogą wynajmować powierzchnie dzieki swoje lokum. Najwięcej biur jest w Warszawie, Krakowie, Miescie poznan, Trójmieście i w Łodzi – poinformowała Joanna Mroczek z działu doradztwa jak i równiez badań branzy firmy CBRE. W sumie przy 2012 r. międzynarodowe spólki wynajmowały ponad 600 tys. metrów kwadratowych biur w stolicy polski i 350 tys. w innych miastach.

Kolejnym warunkami powstawania centów usługowych wydaje sie zasób wlasciwie wykształconej kadry. Firmy obce zatrudniają cos wiecej niz dobrze wykształconych specjalistów, lecz także absolwentów wyższych uczelni. Największymi ośrodkami akademickimi są: Warszawa, Kraków i Wrocław i w tamtym miejscu najczęściej powstają międzynarodowe przedsiebiorstwa usługowe. Obecnie najwięcej osób – przeszlo 25 tys. – operuje w Krakowie.

Jak zauważyła dyrektor spółki Hays Poland Małgorzata Jasińska, dla nowo przyjmowanych pracowników najważniejsza jest nie tyle sama wysokość zarobków, jak duzo możliwość stosowania swoich umiejętności i okazja rozwoju. Płaca początkującego pracownika waha się w granicach dwa, 8-4, 8 tys. zł miesięcznie, przy zależności od momentu rodzaju robocie i istotnych kwalifikacji. Manager może zarobić natomiast jedenascie, 5-17 tys. zł. Jasińska dodała, że najważniejszym argumentem pozapłacowym wydaje sie byc prywatna ochrona zdrowotna.

Jak zaznaczył Szajewski, PAIiIZ operuje nad kolejnymi projektami inwestycyjnymi i do końca tegoz roku wynajecie w obcych centrach biznesowych jeszcze wzrośnie. (PAP)

awy/ pad/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy