Palenie papierosów posiada być mniej przyjemne. Unia europejska szykuje dyrektywę

Palenie papierosów posiada być mniej przyjemne. Unia europejska szykuje dyrektywę
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

*Odrażające zdjęcia, które pokrywają do 70 proc. przesrtrzeni paczki papierosów, a także zakaz produkowaniu papierosów smakowych i sprzedaży tzw. slimów – to część pomysłów, które – zgodnie z przeciekami prasowymi – Komisja Europejska zaproponuje pojutrze. *

_ Proponowane przepisy wzmacniają reguły dotyczące tego, jakim sposobem wyroby tytoniowe są produkowane, prezentowane jak i równiez sprzedawane _ – powiedziała w poniedziałek rzeczniczka Komisji Europejskiej Pia Ahrenkilde Hansen, zapowiadając, że w środę KE przyjmie propozycję zmian w dyrektywie o wytworach tytoniowych. Propozycję nowelizacji dyrektywy przedstawi komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów Tonio Borg.

Służby prasowe KE nie ujawniają treści propozycji, póki nie zostanie ona formalnie przyjęta przez komisarzy. Propozycja przeciekła jednak az do niemieckiej prasa periodyczna Bild. Według nieoficjalnych danych restrykcyjne przepisy dotyczą metrów. in. zakazu sprzedaży papierosów z dodatkami smakowymi jak i równiez innymi substancjami, np. kofeiną, tauryną czy barwnikami. Po praktyce oznaczałoby to skraj m. in. mentoli, które stanowią 20 proc. naszego rynku.

Łatwego życia mogą nie mieć również milosnicy cienkich papierosów. Według przecieków Bilda znane – zwłaszcza wśród kobiet – slimy zostaną nie zalecane. KE chce, by średnica papierosów nie była mniejsza niż siedmiu, 5 mm.

Nowe upowaznienie miałby też obligować producentów do umieszczania na opakowaniach komunikatów wraz z ostrzeżeniami wariantu _ palenie zabija _, wraz z szokującymi zdjęciami (np. chorych organów wewnętrznych czy zniszczonych rakiem tkanek). Miałby one pokrywać aż 3 czwarte paczki.

Przepisy wywołują kontrowersje i sprzeciw m. in. branży tytoniowej. Producenci papierosów obawiają się na temat swoje zyski i zwiększenie przemytu wraz z krajów, gdzie unijne upowaznienie nie obowiązuje.

Według Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego oryginalne regulacje mocno uderzą w polską gospodarkę, ponieważ jesteśmy pierwszym w UE przetwórcą tytoniu i największym wytwórca gotowych wyrobów tytoniowych (papierosy i tytoń do palenia).

Stowarzyszenie w oświadczeniu przekazanym PAP argumentuje, że zakaz wprowadzania w rynek slimów wraz z zakazem stosowania mentolu w każdej postaci zaprowadzi do likwidacji blisko 1/3 rodzimego sektorze. Dochody podatkowe z ludzi papierosów w 2011 r. wynosiły 12, 7 miliarda złotych.

_ Polski rynek papierosów mentolowych to 30 proc. całego rynku UE, co przy połączeniu sposród naszym położeniem geograficznym spowoduje, że to Polska poniesie główne koszty wprowadzenia tegoz zakazu _ – alarmują producenci tytoniu.

Ich wedlug przyjęcie swiezych przepisów będzie oznaczało likwidację dziesiątków tysięcy miejsc pracy. Branża tytoniowa dostarcza do kasy państwa nieomal 20 mld zł na rok.

_ – Gdyby te zmiany zostały przyjęte, oznaczałoby to szkody nie tylko dla polskich producentów tytoniu, zakładów, inwestycji, jednak także potężne straty dla budżetu _ – przyznawał w zeszłym tygodniu w radiowej _ Trójce _ wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Zapowiedział, że rząd zrobi wszystko, _ żeby w polskiej przestrzeni gospodarki polski ten plan nie wszedł _.

Aczkolwiek Komisja Europejska ma też swoje argumenty. Rzeczniczka KE przypomniała przy poniedziałek, że każdego roku kalendarzowego palenie zabija prawie 700 tys. osób w Europie. Zażywanie tytoniu wydaje sie byc najczęstszą przyczyną problemów zdrowotnych na starym kontynencie. Szacuje się, że aż trzynascie mln osób w UE cierpi w choroby wywołane paleniem.

Obecna dyrektywa dotycząca wyrobów tytoniowych ma już ponad dziesiec lat i – jakim sposobem przekonuje KE – najwyższy czas dostosować prawo sluzace do wyników badań i odmian, które miały miejsce w tym momencie.

Prace nad nowelizacją dyrektywy z 2001 r. trwają już od ponad dwóch lat. W październiku w związku ze sprawą a mianowicie w atmosferze skandalu a mianowicie odszedł pochodzący z Malty komisarz UE ds. stanu zdrowia John Dalli. Swoje kontakty z nim próbował wykorzystać maltański czlowiek biznesu, który chciał uzyskać korzyści finansowe od czasu szwedzkiej spólki tytoniowej Swedish Match zbytnio domniemane możliwości wpłynięcia na przyszłe regulace ws. produktów tytoniowych.

W zeszłym tygodniu jedna z brukselskich organizacji pozarządowych Corporate Europe Observatory ujawniła, że lobbyści tytoniowi odbyli, co najmniej kilka _ cichych _ spotkań sposród wysokiej rangą urzędnikami KE, w tym sposród ludźmi wraz z gabinetu szefa KE Jose Barroso.

UE od lat walczy z paleniem. Obecna ordynans wymaga, zeby wszystkie produkty tytoniowe sprzedawane w UE zawierały pisemne ostrzeżenia na temat, że _ palenie zabija _. Całkowity zakaz palenia w rejonach pracy jak i równiez zamkniętych obszarach publicznych, w tym w klubach i restauracjach wprowadziło już kilka krajów unijnych, kilka innych w niniejszym Polska przyjęły legislację antynikotynową, zezwalającą na palenie po wyznaczonych rejonach zamkniętych.

Testowania wskazują np., że już w dwanascie miesiecy po naniesieniu zakazu palenia w miejscach publicznych można odnotować zmniejszenie osób hospitalizowanych i zmarłych z przyczyn sercowo-naczyniowych.

Jeśli komisarze przyjmą w środę propozycję nowelizacji dyrektywy tytoniowej, to przy 2013 r. trafi ona do Parlamentu Europejskiego; będzie też dana przez ministrów z krajów członkowskich.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy